SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie popyt na mieszkania w centrach śląskich miast

Na Śląsku rośnie popyt na biura, powierzchnie handlowe i mieszkania w centrach miast. W śródmieściu m.in. Katowic, Gliwic i Sosnowca, lokuje się coraz więcej inwestycji, wraca też moda na mieszkanie w centrum.

Ceny mieszkań rosną - wynika z raportu o rynku nieruchomości w aglomeracji górnośląskiej.

Opublikowany w czwartek raport przygotowali eksperci firmy doradczej Metropolis Nieruchomości Komercyjne. Adresowany jest przede wszystkim do biznesmenów spoza Śląska, ale także do tutejszych przedsiębiorców, prezentujących region kontrahentom oraz samorządów, zabiegających o inwestorów.

Porównanie bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości z poprzednimi latami pokazało, że Śląsk, idąc za przykładem wielu europejskich metropolii, ale także Krakowa czy Wrocławia, coraz więcej inwestycji lokuje w śródmieściu. 60 proc. ze 150 tys. m kw. dostępnej w Katowicach powierzchni biurowej o wysokich standardach znajduje się w centrum miasta.

Z badań wynika, że popyt inwestorów na powierzchnie biurowe w Katowicach stale rośnie. Jednym z powodów jest wzrastająca liczba inwestycji usługowych, jak centra obsługi klienta, ośrodki badawczo-rozwojowe czy zaplecza finansowo-księgowe. W centrum Katowic ulokowały się m.in. świadcząca usługi informatyczne amerykańska firma konsultingowa Capgemini i centrum komputerowe ING, a w Sosnowcu - centrum obsługi klienta światowego producenta łożysk, firmy Timken.

- To dobrze, że przywiązuje się coraz większą wagę do sposobu zagospodarowania przestrzeni centralnej. Ożywione centrum wpływa na jakość oraz prestiż całego miasta. Widać to na przykładzie ośrodków europejskich, takich jak Manchester, które (...) rewitalizowały centra, ściągając inwestycje do obszarów śródmiejskich - ocenił współautor raportu, Marek Wollnik z firmy Metropolis Nieruchomości Komercyjne.

Podobną tendencję widać w inwestycjach handlowo-rozrywkowych, lokowanych w śródmieściach. W ostatnich latach takie obiekty powstały m.in. w Katowicach i Gliwicach, kolejne są przygotowywane. Analizy pokazują jednak, że jest ich i tak mniej niż na przykład w Warszawie, gdzie tzw. współczynnik nasycenia handlem jest niemal trzykrotnie większy niż na Śląsku i wynosi 800 m kw. powierzchni handlowej na tysiąc osób. Na Śląsku jest to 300 m kw., choć np. tzw. dochód rozporządzalny mieszkańców jest tu wyższy od średniej krajowej.

Rośnie także popyt na mieszkania. W ciągu ostatniego roku ich ceny wzrosły w Katowicach o ok. 20 proc., w Gliwicach o ok. 10 proc. i do 15 proc. w mniejszych ośrodkach aglomeracji. Analitycy oceniają, że to dopiero początek fali wzrostów cen na rynku. Widać też zainteresowanie deweloperów budową domów mieszkalnych w śródmieściu; najwięcej takich przedsięwzięć planowane jest w Katowicach i Gliwicach. Klientami są głównie młodzi, dobrze wykształceni ludzie, którym zależy na łatwym dostępie do kultury i rozrywki.

W kolejnych latach samorząd planuje przebudowę centrum Katowic, która ma objąć 4 ha w ścisłym centrum; będzie to największa tego typu inicjatywa w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum aglomeracji ma stać się ośrodkiem skupiającym działalność biznesową, handlową i usługową oraz mieszkaniową o łącznej powierzchni 140 tys. m kw.

Dołącz do dyskusji: Rośnie popyt na mieszkania w centrach śląskich miast

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl