SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2 mln zł na paliwo od Lotosu dla 19 szpitali, Orlen dokłada dodatkowe 4 mln na sprzęt

Spółka Lotos Paliwa (Grupa Lotos) w ramach wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirusa przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w całej Polsce. PKN Orlen, który do tej pory na wsparcie szpitali dał 6 mln zł, teraz dokłada kolejne 4 mln.

Article

Akcja jest współkoordynowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. - To nasza kolejna inicjatywa pomocy skierowana do służby zdrowia. Szpitale jednoimienne stanowią teraz główny front walki z epidemią koronawirusa i stąd wsparcie właśnie tych 19 placówek. Jako spółka Skarbu Państwa i firma społecznie odpowiedzialna pomaganie w takich sytuacjach uważamy za coś naturalnego. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim pracownikom Lotosu –  tym na stacjach paliw, na terenie zakładu oraz tym przebywającym na platformach – za ich zaangażowanie i odpowiedzialność w tym trudnym czasie - podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Akcja obejmie 19 szpitali w całym kraju: po dwa w województwach śląskim, dolnośląskim i podlaskim oraz po jednym w pozostałych województwach. Każda z placówek otrzyma karty paliwowe, dzięki którym karetki i inne pojazdy należące do szpitali będą mogły darmowo zatankować paliwo na każdej stacji Lotos w Polsce. Będzie to łącznie 400 kart.

– Wiemy jak ważnym elementem działań służby zdrowia jest zapewnienie nieprzerwalności transportu chorych i personelu medycznego. Dlatego 2 mln zł przekazujemy właśnie na paliwo, aby szpitale jednoimienne były pod tym względem zabezpieczone. Staraliśmy się, aby nasza pomoc była maksymalnie uproszczona i dotarła do placówek jak najszybciej – dodaje Wojciech Weiss, prezes spółki Lotos Paliwa.

Grupa Lotos za pośrednictwem Fundacji Lotos przekazała 5 mln zł czterem polskim szpitalom na zakup takiego sprzętu, jak m.in. respiratory, termometry i leki. Gdański koncern wspiera też funkcjonariuszy na służbie działających na granicy Polski. Na wybranych stacjach Lotosu czekają na nich darmowe kawa, herbata, czekolada lub napój Dynamic. Z kolei żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, w związku z ich działaniami w czasie pandemii, tankują za darmo na wybranych stacjach paliw Lotosu.

Orlen zwiększa wsparcie do 10 mln zł

Fundacja Orlen przekaże z kolei dodatkowe 4 mln zł (wcześniej już dała 6 mln zł) na bieżące potrzeby placówek, głównie na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej.

- Zaangażowanie społeczne, a w szczególności realizacja inicjatyw prozdrowotnych to jeden z priorytetów naszej aktywności dobroczynnej. Fundacja Orlen podejmuje konkretne działania, dzięki którym placówki medyczne w całym kraju od lat mogą realizować inwestycje pozwalające nieść pomoc pacjentom. Działania Fundacji wpisują się w apel premiera Mateusza Morawieckiego o solidarność z tymi, którzy są w potrzebie. Dziś jest to przede wszystkim służba zdrowia i jej pracownicy, którzy z ogromnym poświęceniem wykonują swoje obowiązki. Wspieramy ich wysiłki i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia Polaków, przekazując darowizny w łącznej kwocie 10 milionów złotych na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych w walce z koronawirusem - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Fundacja Orlen  w tym tygodniu przeznaczyła już 6 mln zł dla 11 szpitali w całej Polsce, które za otrzymane darowizny m.in. poszerzą bazę laboratoryjną, zakupią karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maseczki i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne. Kolejne 4 mln zł także trafią do placówek medycznych walczących z koronawirusem. Trwają finalne ustalenia, które szpitale i na jakie potrzeby otrzymają wsparcie.

Wsparcie finansowe walki z epidemią ogłosiło też kilka innych dużych firm państwowych m.in. PGE (5 mln zł) i Totalizatora Sportowego (4 mln zł).

Polskie firmy wspierają walkę z koronawirusem

Dotychczas już kilkadziesiąt polskich firm zadeklarowało przekazanie darowizn (w formie pieniężnej bądź materialnej - własne produkty itp.) na rzecz walki z koronawirusem. Wśród nich są m.in. Salony Agata, 4F, Żabka, CD Projekt, Colian czy Maspex.

Pomagają również prywatni przedsiębiorcy. Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, przekaże polskim szpitalom 100 respiratorów o wartości 7 milionów złotych.

Dominika Kulczyk zdecydowała się przekazać Fundacji Lekarze Lekarzom 20 mln zł

Darowizny ofiarowują także sportowcy (Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski).

W ramach akcji #PosiłekDlaLekarza aktywiści z kilku stowarzyszeń zbierają środki na posiłki dla personelu medycznego, który w szpitalach opiekuje się chorymi na COVID-19.

Na Siepomaga trwa zbiórka organizowana przez sam serwis, na pomoc w walce z koronawirusem. W kilkanaście dni udało się zebrać prawie 18 milionów złotych.

Dołącz do dyskusji: 2 mln zł na paliwo od Lotosu dla 19 szpitali, Orlen dokłada dodatkowe 4 mln na sprzęt

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl