SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa rezerwowe Polski na koniec czerwca wyniosły 147,7 mld euro

Na koniec czerwca 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 147,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 154,2 mld - poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski.

Article

"Na koniec czerwca 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 147,7 mld euro i był wyższy o 2,0 mld euro niż na koniec maja 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 2,1 mld dol. i osiągnął poziom 154,2 mld dol." - podał NBP.

Bank centralny przypomniał w komunikacie, że Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (73 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - podał bank centralny.

Dołącz do dyskusji: Aktywa rezerwowe Polski na koniec czerwca wyniosły 147,7 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl