SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Antoni Macierewicz zawiadamia prokuraturę o tekście w „Sieciach” nt. raportu podkomisji smoleńskiej

Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie zamieszczenia w tygodniku „Sieci” (Fratria) artykułu o nieopublikowanym jeszcze raporcie końcowym sejmowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej. Zarzuca autorom tekstu rozpowszechnianie fałszywych informacji o złożeniu zdania odrębnego przez niektórych członków podkomisji.

Antoni MacierewiczArticle

W nowym numerze „Sieci” zamieszczono artykuł „Bez końca” autorstwa Marka Pyzy i Marcina Wikło. Dziennikarze opisali, co może znaleźć się w raporcie końcowym kierowanej przez Antoniego Macierewicza sejmowej podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

Według dziennikarzy „Sieci” Antoni Macierewicz upublicznił już wiele zdjęć, które znajdą się w raporcie. - Widnieją na nich tzw. loki powybuchowe, charakterystycznie wywinięte elementy zniszczonego poszycia tupolewa […]. Komisja analizując zniszczenia […], wskazała miejsca - lewe skrzydło i centropłat - gdzie miało dojść do eksplozji. Autorzy wskazują, że raport ma dotykać zarówno kwestii technicznych - „mechanicznych przyczyn katastrofy” - ale także zdarzeń, które ją poprzedzały - stwierdzili.

- Ciekawe, czy w raporcie […] znajdzie się passus o roli mediów w wytwarzaniu informacyjnej mgły po katastrofie, gdy wszyscy przeżywaliśmy psychiczny wstrząs i rozpaczliwie szukaliśmy jakiegokolwiek wyjaśnienia dla tego, co się stało - zastanawiali się.

Antoni Macierewicz zarzuca „Sieciom” fałszywe informacje o raporcie

W poniedziałek po południu opublikowano oświadczenie podkomisji smoleńskiej w związku z publikacją w artykule „fałszywych informacji o złożeniu i opublikowaniu tzw. ‘zdania odrębnego’ przez Wiesława Chrzanowskiego, Marka Dąbrowskiego, Kazimierza Grono Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego”.

W oświadczeniu podkreślono, że wymienione osoby „nie były członkami Podkomisji w chwili głosowania nad treścią raportu i nie miały wglądu do projektu raportu z badania zdarzenia lotniczego nad Smoleńskiem, wobec czego nie były uprawnione do złożenia zdania odrębnego”.

Oceniono, że „dokonując w dniu dzisiejszym publikacji informacji z badania pozyskanych w latach 2016-2018 wymienione osoby naruszyły postanowienia art. 17 ust. 22 i ust. 23 w związku z art. 1 ust. 4 ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1970 z późn. zm.), które stanowią, że członek Komisji jest obowiązany zachować w tajemnicy wiadomości uzyskane w związku z badaniem zdarzenia lotniczego również po wygaśnięciu jego członkostwa”.

- Działanie to ma charakter bezprawnego przywłaszczenia funkcji publicznej i ma na celu dezinformację - podkreślono. - W związku z powyższym w dniu dzisiejszym przewodniczący Podkomisji złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ujawnienia informacji z badania oraz przywłaszczenia funkcji publicznej - dodano.

W drugiej połowie lutego podkomisja smoleńska w podobny sposób zareagowali na artykuł w „Sieciach” napisany przez Glenna Jorgensena, który do sierpnia ub.r. był jej członkiem. W oświadczeniu podpisanym przez sekretarz podkomisji oceniono, że tekst „jest zbiorem nieprawdziwych informacji, insynuacji i kłamstw niemających nic wspólnego z prawdą i z merytorycznymi pracami Podkomisji, jest natomiast bezprecedensowym atakiem na Przewodniczącego Podkomisji Antoniego Macierewicza”.

Według danych PBC w pierwszej połowie br. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 35 724 egz., po spadku rok do roku o 2,2 proc.

Fratria, wydająca też m.in. wPolityce.pl, „W Sieci Historii”, „Gazetę Bankową” i Telewizję wPolsce, zanotowała spadek przychodów o 0,3 proc. do 36,58 mln zł (przy czym wpływy reklamowe wzrosły o 6,3 proc., a ich udział w łącznych przychodach wynosił już 84 proc.) oraz wzrost zysku netto z 3,18 do 7,14 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Antoni Macierewicz zawiadamia prokuraturę o tekście w „Sieciach” nt. raportu podkomisji smoleńskiej

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aha
Śpioch znowu nadaje, do wyborów jest jeszcze chwila, czas idealny na ferment.
odpowiedź
User
Janusz
Ach. Tutaj my idziemy znowu.
odpowiedź
User
YKK
Nieustający lot nad kukułczym gniazdem.
odpowiedź