SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes NBP: na banknocie 1000 zł powinna być Jadwiga Andegaweńska

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że planowany banknot o nominale 1000 zł powinien zawierać wizerunek królowej Polski Jadwigi Andegaweńskiej. Zastrzegł, że to jego prywatny pogląd, a decyzja zapadnie po konsultacjach.

Adam Glapiński, fot. NBPArticle

"Na banknocie powinna być kobieta, królowa" - mówił Adam Glapiński na konferencji prasowej w piątek. Jak dodał, Jadwiga Andegaweńska jest "w szczególny sposób zasłużona dla Polski". Zastrzegł, że ostateczna decyzja będzie podjęta po "szerszych konsultacjach".

"Myślę, że taki banknot 1000 zł z królową Polski Jadwigą Andegaweńską byłby bardzo wygodny w przechowywaniu wartości, w tezauryzacji domowej czy w skrytkach bankowych. Tezauryzacji innej niż na kontach bankowych, co wyraźnie widać, że społeczeństwo polskie interesuje" - oświadczył Glapiński.

Jak przypomniał, "w czasie kryzysu mieliśmy do czynienia z masowym wypłacaniem banknotów, (…) ludzie gromadzili oszczędności w domu, zakładając, że to jakaś wygodniejsza, bardziej elastyczna forma oszczędności". Glapiński dodał, że jemu też się wydaje, iż "część oszczędności, w miarę jak społeczeństwo polskie będzie się bogacić, w tej formie może być przekazywana".

Prezes Narodowego Banku Polskiego poinformował też, że w sobotę oficjalnie zaakceptuje i uroczyście podpisze wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem". Jak dodał, że banknot ten zostanie wprowadzony do obiegu w nakładzie do 80 tys. sztuk z okazji święta niepodległości w listopadzie.

Glapiński broni zasadności banknotów 500-złotowych

W połowie stycznia Adam Glapiński poinformował, że od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych. Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były "bardzo akceptowane". - Tylko od marca do grudnia ub.r. wprowadziliśmy do obiegu 20 mln banknotów o nominale 500-złotowym - powiedział.

Jak wyjaśnił, dzięki temu było możliwe pokrycie zapotrzebowania banków na wypłaty dokonywane przez klientów.

Glapiński wskazał jednak, że nie wszystkie banki zaakceptowały 500-setki. Jak mówił, nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty. Dodał, że mowa też o bankach Skarbu Państwa.

Szef NBP wskazał, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był "narodowy zapas gotówki".

Dlaczego prezes NBP chce wprowadzić banknot 1000 zł

Adam Glapiński zapowiedział też, że pojawi się banknot o nominale 1000 zł. - Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 złotych w pewnym momencie - stwierdził szef NBP.

Prezes zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy. - Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę - wskazał. - NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych - zaznaczył Glapiński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes NBP: na banknocie 1000 zł powinna być Jadwiga Andegaweńska

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Prezes NBP :" na banknocie 1000 zł powinna być ma kochana Martyna w "
odpowiedź
User
Marek
Mogę się założyć że na tym banknocie będzie matka Kaczyńskich.
odpowiedź
User
ooo
Za rządów PiS został wprowadzony banknot 500zł, a teraz 1000zł. To świadczy o rzeczywistej inflacji. Kto pamięta przełom lat 80 i 90, ten wie o czym mówię.
odpowiedź