SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC reaktywuje linearny kanał telewizyjny

W lutym 2022 roku brytyjski nadawca publiczny reaktywuje linearny kanał BBC Three. Na powrót adresowanej do młodych widzów stacji po 6 latach zgodził się regulator rynku telewizyjnego Ofcom.

Article

BBC Three będzie dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej (Freeview) i na platformach satelitarnych (Sky, Freesat). Jeszcze nie wiadomo na jakich pozycjach programowych dekoderów pojawi się reaktywowany kanał. Decyzja Ofcom zbiega się z rocznym raportem regulatora na temat telewizji publicznej. Instytucja ocenia w nim m.in. postępy w docieraniu do młodszych widzów i słuchaczy, którzy rzadziej korzystają z tradycyjnych mediów.

BBC Three ma być adresowany do osób w wieku 16-34 lata. Będzie prezentował wiadomości, filmy, seriale, programy rozrywkowe dla młodych widzów, którzy nie oglądają takich treści za pośrednictwem platform streamingowych, m.in. z powodu niższych dochodów i słabszych łącz internetowych w rejonach wiejskich. Na antenie nowego kanału aż 75 proc. treści ma być premierowych, wyprodukowanych na potrzeby widzów z Wielkiej Brytanii.

Brytyjska telewizja publiczna coraz lepiej postrzegana

Z raportu Ofcom wynika, że BBC wywiązała się ze swoich zobowiązań jako nadawca publiczny. Prawie 9 na 10 dorosłych (87 proc.) konsumuje treści BBC każdego tygodnia. Nadawca szybko przystosował się do produkcji programów podczas pandemii koronawirusa.

Ofcom opublikował też listę aspektów działalności BBC, które wymagają poprawy. We wszystkich grupach wiekowych w ub.r. więcej osób korzystało z serwisów informacyjnych BBC. Choć wiadomości 71 proc. Brytyjczyków ocenia jako dokładne, a 68 proc. jako godne zaufania, to tylko 55 proc. z nich uważa je za bezstronne. Ofcom chce ten odsetek poprawić i domaga się od nadawcy planu działań i raportowania postępów w tym zakresie.

Zobacz także: „Wydarzenia” i Polsat News najbardziej wiarygodne i bezstronne, TVP z dalszym spadkiem

58 proc. widzów ma ogólnie pozytywne wrażenie o BBC. Słabsze oceny wystawiają niepełnosprawni odbiorcy (53 proc.), Szkoci (49 proc.) i biedniejsi widzowie (53 proc.). Widzowie w wieku 16-34 lata poświęcają każdego dnia nieco ponad godzinę na korzystanie z treści BBC, podczas gdy przeciętny dorosły 2 godziny 23 minuty. Więcej dzieci w wieku 11-16 lat korzysta z produkcji Netflix (77 procent) niż z telewizji, radia i usług internetowych BBC łącznie (74 procent). BBC ma wprowadzać zmiany, których celem jest dotarcie do większej liczby młodych widzów i dzieci.

Coraz mniej oryginalnych produkcji

Ofcom zwraca uwagę, że BBC coraz mniej wydaje na oryginalne, autorskie produkcje. W 2010 roku było to 1,6 mld funtów, a w 2020 roku tylko 1,01 mld. W ub.r. spadek zaostrzyła pandemia. Wydatki spadły tym samym o 16 proc w porównaniu z 2019 rokiem. Najszybciej ograniczono budżety na produkcje komediowe i muzyczne.

Zobacz także: BBC kładzie nacisk na uczciwe, dokładne i bezstronne treści

- BBC pozostaje wysoko cenione przez społeczeństwo i wniosła wyraźny, pozytywny wkład podczas pandemii - powiedział Kevin Bakhurst, dyrektor Ofcom, broadcasting and online content. - Ale w ostatnim roku reputacja nadawcy została dotknięta historycznymi błędami, a niektórzy widzowie i słuchacze wątpią w bezstronność stacji, inni czują się wykluczeni. BBC musi odważyć się być inne, rozszerzając swoją atrakcyjność dla widzów i słuchaczy ze wszystkich środowisk, klas, kultur, grup wiekowych i miejsc. Obejmuje to tworzenie odważnych treści w Wielkiej Brytanii, dlatego ustaliliśmy nowe zasady dotyczące ponownego uruchomienia BBC Three - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC reaktywuje linearny kanał telewizyjny

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
odSzyfrować TVPubliczne w Całej UE
jak będą nadawać w SD i mpeg2,
Lub nawet w HD i mpeg4
to w tak bogatym kraju jak UK nie wróże im sukcesu…

UK, Francja i Niemcy powinni nadawać w 4K UHD i H266 / Mpeg5 / AV1.
odpowiedź