SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie łatwiej walczyć z oszustwami podatkowymi

Uchwalona w przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej ułatwi walkę z wyłudzeniami i oszustwami podatkowymi  w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi. Chociaż niektóre jej zapisy budzą wątpliwości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Uchwalone przepisy są reakcją na coraz częstsze oszustwa podatkowe i wyłudzenia podatku VAT w obrocie tzw. towarami wrażliwymi (stal, paliwa, złoto). Biorąc pod uwagę cel uchwalonych przepisów Konfederacja Lewiatan popiera działania mające ograniczyć występowanie nieuczciwych zachowań w zakresie rozliczeń podatku VAT, obserwowanych w obrocie towarami wrażliwymi. Brak działań, mających powstrzymać narastanie zjawisk patologicznych spowodowało zaburzenie zasad funkcjonowania rynku. Przedsiębiorcy z branż objętych ograniczeniami wynikającymi z uchwalonej ustawy alarmowali, że szara strefa nie pozwala na prowadzenie uczciwego biznesu, a co za tym idzie utrzymywania rozwoju kraju i jakże cennych w okresie spowolnienia miejsc pracy w firmach będących stabilnymi pracodawcami, rzetelnie realizującymi swoje zobowiązania wobec Państwa i innych przedsiębiorców.

Ustawa wprowadza tzw. odwrotne obciążenie na obrót wyrobami stalowymi, odpadami zawierającymi metal, odpadami z papieru, tektury i innymi surowcami wtórnymi. Oznacza to, że to nabywcy tych towarów, a nie sprzedawcy zobowiązani będą do rozliczenia podatku VAT. Mechanizm ten “sprawdził się” w stosunku do nadużyć wcześniej występujących w obrocie złomem. Ponadto ustawa wprowadza nieznane dotąd rozwiązanie solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy wyrobów stalowych oraz paliw, jeżeli wartość nabytych od jednego podmiotu towarów przekroczy w danym miesiącu 50 000zł, a podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że kwota podatku przypadająca na transakcję nie zostanie przez sprzedawcę zapłacona. Regulacja ta, jest co do zasady rozwiązaniem niekorzystnym dla podatników, gdyż nakłada kolejne ryzyko gospodarcze, trudne do zdiagnozowania. Niemniej wyłączone z jego obowiązywania zostały nabycia dokonanie na stacjach paliw, a podatnikom uczciwym umożliwiono uwolnienie się od odpowiedzialności poprzez złożenie np. kaucji gwarancyjnej. Ostatnim elementem ustawy mającej przeciwdziałać oszustwom podatkowym jest ograniczenie możliwości stosowania kwartalnego rozliczenia podatku VAT. Przywilej ten utracą podmioty które, w jednym miesiącu dokonały dostawy towarów wrażliwych na kwotę przekraczającą 50 000 zł., a jeżeli kwota ta jest wyższa niż 50 000 zł, udział dostaw towarów wrażliwych nie przekracza 1% wartości ich sprzedaży.

Utrzymanie możliwości rozliczeń kwartalnych podmiotom, u których sprzedaż towarów wrażliwych, np. paliw stanowi marginalną działalność, co  tym samym praktycznie wyklucza możliwość działań oszukańczych, było oczekiwane przez przedsiębiorców. Wątpliwości budzi jednak wysokość tego limitu, w ocenie ekspertów Konfederacji przyjęcie limitu na poziomie np. 10% wartości sprzedaży również wykluczyłoby ryzyko nadużyć, a objęło większą grupę podatników i dawałby większy „komfort” podmiotom dokonujących dostaw towarów wrażliwych w zakresie ciągłego monitorowania udziału sprzedaży towarów wrażliwych, być może w przyszłości limit ten uda się zwiększyć.

Reasumując, eksperci i przedsiębiorcy Konfederacji Lewiatan uważają, że wprowadzone przepisy są konieczne ze względu na skalę nadużyć i wielkość strat jakie ponoszą budżet państwa oraz uczciwi przedsiębiorcy. Szara strefa ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całej gospodarki, oraz w skrajnych przypadkach może prowadzić do wykluczenia z rynku uczciwie działających przedsiębiorców - podano w komunikacie prasowym.

Dołącz do dyskusji: Będzie łatwiej walczyć z oszustwami podatkowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl