SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” TVP benzyna w Polsce tańsza niż w Niemczech

We wtorek w głównym wydaniu „Wiadomości” podkreślono, że ceny benzyny w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej i są znacznie mniejsze niż w Niemczech. Tylko zdawkowo wspomniano o różnicach w przeciętnych zarobkach w różnych krajach.

Grafika w "Wiadomościach" z cenami benzyny 95Article

Grafika ze stawkami w euro za litr benzyny 95, według najnowszych danych Komisji Europejskiej, pojawiła się w materiale Damiana Diaza „Rządowa ochrona przed skutkami ‘putinflacji’”.

W Polsce cena wyniosła 1,63 euro, niższa była jedynie w kilku krajach z Europy Środkowo-Wschodniej. - Z danych wynika, że tankowanie na polskich stacjach należy do najtańszych w Europie - podkreślił Diaz.

Zaznaczył, że na Węgrzech wprowadzono urzędową regulację cen paliw, za to w Niemczech i Czechac benzyna jest droższa, mimo że władze wprowadziły rozwiązania mające obniżyć jej ceny.

W materiale nie pojawiła się natomiast informacja, że w krajach z zachodu Europy wynagrodzenia są dużo wyższe niż w Polsce. - I choć zarobki w krajach Unii różnią się, spółki naftowe kupują ropę na tym samym rynku, gdzie cena baryłki przekracza 120 dolarów, to dwie trzecie więcej niż w grudniu - zaznaczył reporter „Wiadomości” TVP.

W relacji wypowiedzieli się dwaj eksperci ds. energetyki: dr Dawid Piekarz z Instytut Staszica i dr Jakub Bogucki z e-petrol.pl. Ten drugi ocenił, że politycy w Polsce zrobili już wszystko, co mogli, żeby obniżyć ceny paliw (przypomniał, że na początku br. obniżono stawki danin dotyczących

W relacji Damiana Diaza opisano też kolejne działania polskich władz w reakcji na drożejące surowce energetyczne.

- Rząd zwiększy dostępność węgla i wpłynie na zmniejszenie jego rynkowych cen. Gromadzeniem węgla dla odbiorców indywidualnych zajmie się Polska Grupa Górnicza, która zapewni najniższe ceny na rynku. Firmom, które zrównają z nią swoją ofertę, rząd wypłaci rekompensaty. To kolejne działanie pomocowe, które ma chronić Polaków przed skutkami wzrostu cen surowców energetycznych na światowych rynkach - stwierdziła prowadząca Edyta Lewandowska w zapowiedzi materiału.

Tanie paliwo w Polsce w „Wiadomościach” i na billboardach państwowych firm

Podobny chwyt jak we wtorek do przekonywania, że paliwo w Polsce jest relatywnie tanie, „Wiadomości” zastosowały na początku lutego br. W materiale zatytułowanym „Wielka obniżka cen” pojawiły się dwie infografiki pokazujące, ile benzyny i oleju napędowego można kupić w poszczególnych krajach Europejskich za 100 zł. W obu zestawieniach liderem była Polska, wyprzedzająca Bułgarię, Węgry i Rumunię, natomiast w ogonie są państwa skandynawskie i Holandia.

Podobne infografiki zamieszczono na rządowym profilu twitterowym z informacjami o Polskim Ładzie. W infografikach stawki za 1 litr paliwa na stacjach Orlen były dużo niższe niż ceny w Hiszpanii czy Norwegii (wszystkie podano w złotych).

Z kolei w grudniu ub.r. ruszyła internetowo-outdoorowa kampania pod hasłem „Ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie”, zorganizowana przez państwowe firmy Orlen i Grupa Lotos, a także Polską Izbę Paliw Płynnych, Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,19 mln osób (8,2 proc. mniej niż przed rokiem), z czego 1,59 mln w TVP1, a 601 tys. w TVP Info.

Benzyna w Polsce już z 8 zł/l

Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw, będą widoczne w drugim tygodniu czerwca. Benzyna 95 oktanowa nieuchronnie zbliżać się będzie do 8 zł za litr - podał w zeszły piątek portal e-petrol.pl przypominając, że benzyny w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożały o ponad 6 proc.

Według e-petrol.pl "czekają nas skokowe podwyżki cen paliw". Niemniej, zdaniem analityków, w "najbliższych dniach" krajowi producenci paliw nie wprowadzą zmian do swoich cenników hurtowych.

"Wynika to z braku wyznacznikowych notowań międzynarodowych, na bazie których kalkulowane są ceny w polskich rafineriach" - podkreślili eksperci. Zauważyli, że zmiany w cenach hurtowych mogą pojawić się najwcześniej we wtorek.

W ocenie e-petrol.pl ten brak nowych cenników w Orlenie i Lotosie nie oznacza braku zmian cen na stacjach. Wg analiz portalu w drugim tygodniu czerwca czekają nas bardzo wyraźne podwyżki, które obejmą podstawowe gatunki paliw.

Eksperci prognozują, że benzyna 95 oktanowa "będzie nieuchronnie zbliżać się do 8 zł za litr". "Wyraźnie taniej może być oferowany diesel, właściciele stacji paliw podwyższą ceny, ale powinni sprzedawać go po 7,33-7,48 zł/l" - dodali. W przypadku LPG analitycy e-petrol.pl przewidują "czasową stabilizację ceny" - w najbliższych dniach średnio w kraju cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 3,56-3,66 zł/l.

e-petrol.pl przypomina, że w tym tygodniu na rynku detalicznym w Polsce mamy kolejne cenowe rekordy - łącznie z przełamaniem granicy 8 zł za litr przez benzynę 98-oktanową. "Niestety, biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową, na razie trudno o optymizm" - przekazali eksperci e-petrol.pl.

W podsumowaniu tygodnia e-petrol zwrócił uwagę, że od zeszłego piątku benzyny w sprzedaży hurtowej podrożały o ponad 6 proc. "W przypadku bezołowiowej 95 od ostatniego piątku (...) cena wzrosła o 443 zł i wynosi dziś 7519,80 zł netto za 1000 l. Olej napędowy podrożał jeszcze bardziej, bo o 476 zł, ale kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej mniej niż benzyna, bo 7172,8 zł netto za 1000 l, to 7,11 proc. więcej, niż przed tygodniem" - wymienia portal.

Zdaniem autorów podwyżki w ostatnich dniach i tygodniach mają "niespotykane tempo i skalę". "W odniesieniu do cen w rafineriach sprzed miesiąca podwyżka w przypadku benzyn wynosi dokładnie 1283,20 zł, diesel podrożał o 271,80 zł" - odnotowano.

- Wśród powodów tak postępujących wzrostów cen paliw wymieniane są wpływające na polski rynek czynniki globalne, m.in. rosnący w wakacje, sezonowy popyt na paliwa, ograniczone zapasy paliw gotowych oraz zapowiedziane sankcje na rosyjskie produkty ropopochodne - wyjaśniono w komentarzu.

- W połowie tygodnia benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 7,55 zł/l, co oznacza, że cena wzrosła w tydzień o 22 gr, kierowcy silników wysokoprężnych również mogli zauważyć podwyżkę, ale jej skala wyniosła zaledwie 4 gr na litrze - przeciętnie za litr diesla trzeba było zapłacić 7,13 zł - poinformował e-petrol. Potaniał jedynie autogaz: "od kilku tygodni widać tendencję zniżkową, w ostatnim tygodniu tankujący LPG płacili za paliwo do swoich aut średnio 3,59 zł za litr".

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” TVP benzyna w Polsce tańsza niż w Niemczech

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl