SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja w nowym standardzie nadal niedostępna dla wszystkich. Powoli maleje liczba takich domów

1,23 mln gospodarstw domowych z dostępem tylko do telewizji naziemnej było w czerwcu cały czas niegotowych na odbiór stacji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. W porównanie z majem liczba takich domostw spadła o 90 tys. - wynika z najnowszych danych Krajowego Instytutu Mediów.

Article

Pod koniec czerwca w ostatnich województwach doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T/HEVC. Od końca marca zmiany wdrażano co miesiąc w kolejnych regionach. Dotyczyły tylko MUX-1 i MUX-2, gdzie nadają stacje komercyjne, w tym Polsat, TVN i TV Puls, ale już nie MUX-3 z kanałami TVP (zmiana nie objęła też MUX-8). Telewizja Polska dostała bowiem zgodę od MSWiA na dalsze nadawanie w starym standardzie do końca 2023 r. z powodu wojny w Ukrainie (na MUX-3 działa Regionalny System Ostrzegania).

Jak wynika z danych KIM, na obszarze objętym czwartym i ostatnim etapem przełączeń nastąpił jedynie 1-proc. wzrost poziomu przygotowania gospodarstw na nowy standard nadawania telewizji naziemnej -  z 65 proc. do 66 proc. - Wynik ten jest zbieżny z obserwowanymi już zachowaniami widzów w regionach objętych wcześniejszymi etapami przełączeń - podał Instytut.

Natomiast w całej Polsce w czerwcu 69 proc. gospodarstw domowych odbierających wyłącznie telewizję cyfrową było gotowych na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. To o 2 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba domostw nie mających szans odbioru telewizji w nowym standardzie bez wymiany sprzętu spadła z 1,32 mln do 1,23 mln.

Czerwcowe wyniki Badania Założycielskiego pokazują, że zmiana standardu nadawania niezmiennie najsilniej kojarzy się z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Wzrasta także wiedza dotycząca problemów z odbiorem telewizji (36 proc.) i wynikającą z niego koniecznością zakupu nowego telewizora (30 proc.).

W grupie gospodarstw, w których głowa domu, ma powyżej 60 lat istotnie wzrosła świadomość konieczności zakupu dekodera przystosowanego do nowego standardu i na koniec czerwca wynosi 42 proc.

O tym, że cały czas rośnie liczba osób korzystających z dopłaty na zakup dekodera lub telewizora dostosowanego do nowego standardu, świadczą dane podawane przez rząd. - Dotychczas pozytywnie rozpatrzono ponad 449 tys. wniosków o dofinansowanie dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji, z czego zrealizowanych zostało ponad 370 tys. świadczeń - poinformował we wtorek minister w KPRM Janusz Cieszyński.

Dołącz do dyskusji: Telewizja w nowym standardzie nadal niedostępna dla wszystkich. Powoli maleje liczba takich domów

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl