SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Miłosz Kłeczek z TVP Info jedynym dziennikarzem bez akredytacji na Campus Polska Przyszłości

Reporter TVP Info Miłosz Kłeczek jako jedyny dziennikarz nie dostał akredytacji na Campus Polska Przyszłości, którego inicjatorem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - To jest zadymiarz i prowokator - uzasadnił poseł PO Sławomir Nitras.

Miłosz Kłeczek, fot. TVP Info Article

Sławomir Nitras stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską, że Miłosz Kłeczek to jedyny dziennikarz, któremu odmówiono akredytacji na Campus Polska Przyszłości. - Mamy wątpliwości co do jego uczciwości - uzasadnił.

- To jest zadymiarz i prowokator. Człowiek, który robi rozróby - dodał.

Miłosz Kłeczek do sprawy odniósł się na Twitterze. - Panowie Trzaskowski i Nitras chwalą się w mediach, że zablokowali mój udział w nijakim campusie…skąd pomysł, że chciałbym w tym uczestniczyć ? Może to był test, jak realizujecie swój postulat 'wolne media'. Test oblany - skomentował.

Miłosz Kłeczek w TVP od sześciu lat

Z Telewizją Polską Miłosz Kłeczek jest związany od połowy 2016 roku. Jest przede wszystkim reporterem sejmowym, w październiku 2019 roku zaczął prowadzić niektóre pasma informacyjne. W pierwszej połowie ub.r. był gospodarzem programu „Kasta” w TVP Info, a od października br. prowadzi w TVP3 autorski program „Układ”.

Jest znany z zadawania ostrych, stronniczych pytań politykom Platformy Obywatelskiej, w ostatnich miesiącach na konferencjach prasowych pytał Donalda Tuska m.in., czy zna pojęcie zdrady. Pod koniec listopada polityk KO Dariusz Joński wyszedł z programu „Woronicza 17”, po tym jak Kłeczek zarzucił mu, że „używa propagandy i populizmu”.

W ub.r. poseł Nowoczesnej Adam Szłapka w ramach dostępu do informacji publicznej spytał Telewizję Polską, ile zarabia w niej Miłosz Kłeczek. Publiczny nadawca stwierdził, że Kłeczek nie jest pracownikiem ani współpracownikiem firmy. Oznacza to prawdopodobnie, że reporter ma podpisaną ze spółką umowę typu B2B. Jego jednoosobowa działalność gospodarcza Miłosz Kłeczek Media Star po wybuchu epidemii dostała 5 tys. zł pomocy antykryzysowej z budżetu Warszawy.

W marcu ub.r. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że poprzednia firma Miłosza Kłeczka Dixon nie chciała zwrócić kontrahentowi 8 tys. dolarów zaliczki, a ten skierował sprawę do sądu, gdzie uzyskał nakaz komorniczy. - Oświadczam iż publikacje dotyczące mojej osoby nie przedstawiają prawdziwych informacji. Po pierwsze ja Miłosz Kłeczek, nigdy nie uciekałem przed prawem, ani tym bardziej nie mam problemów z prawem. W szczególności NIE POSIADAM ŻADNEGO DŁUGU, A W STOSUNKU DO MOJEJ OSOBY NIE ZAPADŁ ŻADEN WYROK SKAZUJĄCY LUB ZASĄDZAJĄCY - podkreślił reporter TVP Info w oświadczeniu.

Przed pracą w TVP Miłosz Kłeczek był związany z Superstacją, TVN24, TTV, TVN Meteo i radiową Jedynką.

Campus Polska Przyszłości po raz drugi

Tegoroczna edycja Campusu Polska Przyszłości zaczęła się w piątek po południu od rozmowy Rafała Trzaskowskiego z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Impreza, która tak jak rok temu, odbywa się w olszyńskim miasteczku akademickim Kortowo, potrwa do 31 sierpnia. Udział biorą politycy, samorządowcy, dziennikarze, artyści, naukowcy, a przede wszystkim młodzież.

W Campusie, którego oranizatorem jest Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wziąć udział ma 1300 młodych ludzi, czyli 30 procent więcej niż rok temu.

Wezmą też udział m.in. Mark Brzezinski, Garri Kasparow, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anne Clunes, ambasadorzy: Szwecji Stefan Gullgren i Norwegii Anders H. Eide, były premier Belgii Guy Verhofstadt, polityk CDU pochodzenia polskiego Paul Ziemiak, b. premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Marek Belka, Ewa Kopacz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, a także naukowcy, dziennikarze, pisarze, politycy z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier i Słowacji - m.in. reżyserka Agnieszka Holland, prof. Jerzy Bralczyk, dr Tomasz Karauda, pisarze Zygmunt Miłoszewski i Andrzej Chmielarz, dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich, uczestniczki Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Spotkanie Trzaskowskiego z ambasadorem USA otwiera w piątek Campus, choć oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godz. 20. "Chodziło nam o to, żeby ten pierwszy dzień nie był taki stricte polityczny, ale zarazem, by rozmawiać o najpoważniejszych wyzwaniach" - mówił Trzaskowski podczas środowego zapowiadającego Campus spotkania.

Powiedział też, że na Campus zaprosił wszystkich liderów partii opozycyjnych, po to, by "budować zaufanie po stronie opozycji". Nie mógł przyjechać jedynie lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W campusowych debatach wezmą natomiast udział lider Polski 2050 Szymon Hołownia (w 2021 roku go nie było), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przewodniczący PO Donald Tusk, którego debata z Trzaskowskim będzie jednym z ostatnich punktów Campusu.

Ostatniego dnia Campusu zaplanowany jest także panel "Europa Przyszłości", z udziałem Guy'a Verhofstadta, Radosława Sikorskiego i Rafała Trzaskowskiego.

Każdego dnia w ramach otwartych dla wszystkich paneli dyskusyjnych "Plac Myśli Otwartej" poruszane mają być tematy jak m.in. "Jak powinny wyglądać relacje państwo-kościół w XXI wieku?" z udziałem byłego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, posła koła "Polskie Sprawy" i byłego posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego, posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa, posłanki PSL Urszuli Pasławskiej; "Jak wojna w Ukrainie zmienia Europę?" czy "Kurs na euro – polską walutę przyszłości?".

Następnie uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w wydarzeniach podzielonych na pięć grup tematycznych: "Polska - Europa - Świat", "Klimat i zdrowie", "Człowiek i Technologia", "Społeczeństwo przyszłości", "Równość i różnorodność".

"Tematy są bardzo różne, dlatego, że chcemy wyjść poza bieżączkę, poza to, co jest tematem dnia" - mówił Trzaskowski. "Wsłuchujemy się w to, o czym chcą rozmawiać młodzi ludzie, a oni chcą rozmawiać np. o stanie psychologii, o roli kobiet, o mniejszościach, o kwestii mieszkalnictwa, na poważnie i głęboko o kryzysie klimatycznym i jak sobie z nim radzić" - dodał.

W ramach tych tematów przewidziane są panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania. To m.in. panele dyskusyjne: "Queerowość – Tu i teraz" prowadzony przez psycholożkę Wiolę Stępień; "Czy atom uratuje Polskę?" z udziałem prezes zarządu Forum Energii dr Joanny Maćkowiak-Pandery, posła KO Pawła Poncyljusza i członka Zarządu Orange SA Witolda Drożdża; "Technointymność. Miłość, seks i roboty" prowadzony przez antropolożkę technologii Adę Florentynę Pawlak; "Praca przyszłości", który poprowadzi były europoseł Michał Boni, "Jak być świadomym konsumentem i nie zwariować?" prowadzony przez Dominikę Chirek – ekspertkę rynku kosmetyków naturalnych i ekologii, czy "Toast za Gruzję" – fenomen Gruzji w polskiej kulturze politycznej - z udziałem Agnieszki Filipiak, Pawła Kowala, Marcina Mellera.

Poruszony będzie temat "Jak miesiączka stała się w Polsce tematem publicznym? O walce z wykluczeniem menstruacyjnym z Różową Skrzyneczką", prowadzony przez Ewę Szymerę, z udziałem aktorki Magdaleny Schejbal, Michała Sawickiego, dr n. med. Beaty Wróbel, dr Izabeli Desperak.

Planowany jest panel "Kim są osoby transpłciowe i co tak naprawdę chcą zmienić?", prowadzony przez Renatę Kim, z udziałem Iki Graboń, Mai Heban, Julii Katy, Kacpra Potępskiego. Z kolei debatę "Legalna i bezpieczna aborcja w Polsce. Dlaczego jej potrzebujemy?" mają prowadzić Kamila Ferenc, Krystyna Kacpura i Jarosław Leśniczak.

Panel "Hejt – fakty i mity, czyli co wiemy o mowie nienawiści, ale boimy się powiedzieć" poprowadzi Kamil Dąbrowa, a wezmą w nim udział wdowa po prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz, filozofka Agata Bielik-Robson, dziennikarz Michał Kolanko i aktorka Barbara Kurdej-Szatan. W panelu "Czy posłankom wypada…?", prowadzonym przez Agatę Krypczyk wystąpią posłanki KO Klaudia Jachira, Monika Rosa i Urszula Zielińska.

Planowany jest panel "Gra w elity i wykluczonych. Czy w Polsce możliwy jest awans społeczny i pokoleniowy bez legitymacji partyjnej?", który ma prowadzić Cezary Michalski, a udział wezmą Mikołaj Lewicki, Anna Materska-Sosnowska i Monika Rosa. O tym, "Jak służby wchodzą w życie prywatne", wypowiedzą się senator KO Krzysztof Brejza i jego żona Dorota. Z kolei w panelu "Jak PiS ukradł państwo?" udział wezmą posłowie KO Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Będzie cykl paneli gospodarczych. Takich jak "Gospodarka po PiS-ie", prowadzony przez Agnieszkę Burzyńską, udziałem Marka Belki, posła KP-PSL Dariusza Klimczaka, posła KO Marka Sowy i posła Porozumienia Michała Wypija. Na temat "Do przerwy 0:1. Jaki jest stan finansów publicznych?" wypowie się Sławomir Dudek. Odbędzie się też panel "Czy możliwe jest jeszcze miękkie lądowanie w gospodarce?", prowadzony przez Izabelę Leszczynę, z udziałem Janusza Cichonia, Alicji Defratyki, Sławomira Dudka, Macieja Wituckiego.

Na temat "Euro. Mity i Fakty" wypowie się poseł KO prof. Dariusz Rosati. W panelu "Kurs na euro – polską walutę przyszłości?", prowadzonym przez Marka Tatałę wezmą udział Aleksandra Kot, dr Ludwik Kotecki, prof. dr hab. Artur Nowak-Far, prof. Joanna Tyrowicz. Z kolei w panelu "Polski System Emerytalny +kto otrzyma świadczenie, a kto będzie je finansował+", prowadzonym przez posłankę KO Izabelę Leszczynę wezmą udział dr Antoni Kolek, Agnieszka Łukawska, dr Janina Petelczyc, prof. Paweł Wojciechowski.

Będzie także cykl paneli na temat praworządności. Panel "Czy warto bronić praworządności? Jak odbudować państwo prawa? – Prawnicy wobec ataku na niezależność" poprowadzi posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, a udział wezmą Maria Ejchart-Dubois, Ewa Łętowska, Róża Thun i Michał Wawrykiewicz. Pod tytułem "Putinizacja prawa" odbędzie się spotkanie z Adamem Bodnarem, prowadzone przez dr Barbarę Brodzińską-Mirowską.

Kilka paneli dotyczy sytuacji Ukrainy. To panel "Nasz +nowy świat+ po wojnie. Polska z Ukrainą. Razem w UE? Nowy traktat?" poprowadzi Paweł Kowal wezmą udział Iryna Heraszczenko, Jan Krzysztof Bielecki, Marcin Bosacki i Mykoła Kniażycki. Panel "Ukraina na wojnie, Zachód w gotowości" poprowadzi ambasador Piotr Łukasiewicz, a wezmą udział gen. Radosław Kujawa, Sławomir Sierakowski i gen. Waldemar Skrzypczak. O tym, "Jak wojna w Ukrainie zmienia Europę?", wypowie się amb. Marek Prawda.

Będą także debaty o Rosji. Magdalena Rigamonti poprowadzi panel "Rosja – stan umysłu", a udział w nim wezmą Wacław Radziwinowicz, ks. Kazimierz Sowa i Tomasz Terlikowski. "Jak rodzi się władza despotyczna, cenzura i łamanie praw człowieka? Dlaczego uciekłem z Rosji lata temu" - rozmowę pod takim tytułem z Iwanem Wyrypajewem, Karoliną Gruszką poprowadzi również Magdalena Rigamonti.

Odbędzie się też debata z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. Zaplanowane jest również oddzielne spotkanie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

W ramach Campusu zaplanowane są także warsztaty filmowe, dziennikarskie czy językowo-kulturowe. Gośćmi popołudniowych spotkań będą m.in. Garri Kasparow, Agnieszka Holland, Martyna Wojciechowska, Urszula Dudziak, Andrzej Seweryn czy Marian Turski.

Prezydent Warszawy zwracał uwagę, że Campus ma również rozbudowany program kulturalny i sportowy. W ramach wydarzenia odbędą się również spektakle teatralne, koncerty oraz zajęcia sportowe.

Pierwszy Campus Polska Przyszłości trwał w Olsztynie od 27 sierpnia do 1 września 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego 116 wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami), w których wzięło udział 211 prelegentów.

Dołącz do dyskusji: Miłosz Kłeczek z TVP Info jedynym dziennikarzem bez akredytacji na Campus Polska Przyszłości

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl