SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ rozmawia o przejęciu kolejnych kanałów filmowych

Grupa Canal+ prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia francuskiego pakietu kanałów filmowo-serialowych Orange Cinéma Séries, a także dystrybutora treści oraz ich producenta Orange Studio. Negocjacje są na zaawansowanym etapie.

Wyróżnikiem kanałów OCS we Francji są m.in. treści od HBOArticle

OCS (Orange Cinéma Séries) to pakiet kanałów telewizyjnych i serwis streamingowy, który jest dostępny w ofercie Canal+ od 2011 roku. Stacje emitują filmy, seriale, a także produkcje oryginalne francuskiego Orange i amerykańskiego HBO. OCS obejmuje m.in. kanały OCS Max, OCS City, OCS Choc i OCS Giant.

Wchodząca w skład operatora telekomunikacyjnego jednostka Orange Studio odpowiada też za koprodukcję, sprzedaż zagraniczną i dystrybucję niektórych treści we Francji. Macierzysta spółka Canal+, czyli Vivendi już posiada 33 proc. udziałów w Orange Cinéma Séries. Obecnie OCS prowadzi luźne rozmowy z kilkoma podmiotami, ale jak dowiedział się nieoficjalnie Variety, we wrześniu mają rozpocząć się negocjacje wyłącznie z Canal+. Orange na kolejnych rynkach rezygnuje z działalności telewizyjnej. W Polsce zlikwidowane zostały Orange Sport i Orange Sport Info.
 
Po co Canal+ pakiet OCS?

Orange Cinéma Séries od uruchomienia w 2008 roku dużo inwestował w ofertę programową. W ostatnich latach pakiet osłabiała działalność serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Disney+ czy Amazon Prime Video. Atutem przyciągającym do OCS jest umowa na wyłączność dotycząca produkcji HBO, ale wygasa ona na początku 2023 roku. Wówczas na tamtejszym rynku może wystartować HBO Max z własnymi treściami i tymi znanymi z Discovery+.

Amerykanie nie spieszą się z debiutem platformy nad Loarą m.in. z powodu francuskich przepisów o odsetki krajowych i europejskich produkcji. Alternatywą dla uruchomienia HBO Max jako osobnego serwisu jest pozyskanie silnego partnera we Francji. OCS w ramach Canal+ może mieć większą siłę przetargową. Francuski Canal+ podpisał już podobne umowy z Netfliksem, Disney+ i Paramount+, a w Polsce oferuje pakiety z HBO Max. Ponadto OCS i Orange Studio mają prawa do wielu produkcji, które uatrakcyjniłyby ofertę Canal+. W ostatnich miesiącach francuski nadawca ją przebudowuje, stawiając głównie na własne kanały.

Canal+ przejął SPI i chce kupić Starz

W marcu br. Grupa Canal+ poprzez swoją luksemburską spółkę przejęła 70 proc. udziałów firmy Digital SPI International. Do tej firmy należą akcje stanowiące 65,15 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Kino Polska TV. Koncern jest też nadawcą stacji Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Kino TV, FilmBox Extra, FilmBox Premium, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, FightBox, Dizi, DocuBox, Fast&Fun Box i 360 TuneBox, a także obecnych w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej kanałów Stopklatka i Zoom TV.

- Przejęcie SPI International jest częścią strategii, którą realizujemy od kilku lat. Canal+ posiada obecnie 22 miliony abonentów w ponad 40 krajach, w tym 15 w Europie. Postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie minimum 30 milionów abonentów do 2025 roku, a SPI International będzie z pewnością kluczowym atutem w realizacji tych ambicji - stwierdził wówczas Maxime Saada, prezes Grupy Canal+.

W maju „Financial Times” poinformował, że Canal+ rozważa też zakup mniejszościowego pakietu udziałów w amerykańskim kanale filmowym premium Starz. Stacja należy do wytwórni Lions Gate Entertainment, znanej m.in. z takich serialowych hitów jak „Outlander” (w Polsce produkcja jest dostępna na Netfliksie) czy „Amerykańscy bogowie” (w Polsce Amazon Prime Video). Wytwórnia zasłynęła też z wielu filmów, często horrorów. To na przykład „Adrenalina”, „Dom w głębi lasu”, „Fahrenheit 9.11”, „I że cię nie opuszczę”, „Niezniszczalni”, „Piła”, „Pojutrze”, „Rambo: ostatnia krew”.

W Stanach Zjednoczonych konkurentami Starz są HBO i ShowTime. Nadawca, w którym udziały chce kupić oferuje w USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej m.in. kanały Starz TV, Starz Cinema, Starz Comedy, Starz Edge, Stars Encore, Stars Family / Stars Kids & Family. Pod szyldem Starz działa też serwis streamingowy. W Stanach Zjednoczonych pakiet tego nadawcy za dodatkową opłatą można wykupić też za pośrednictwem Amazon Prime Video.

Kwartalne przychody Canal+ Group w I kwartale br. zwiększyły się o 6,5 proc. do 1,446 mld euro (wzrost organiczny wyniósł 6 proc.). We Francji, gdzie nadawca ma także kilka kanałów dostępnych bezpłatnie, wpływy poszły w górę o 6,5 proc. do 788 mln euro. Natomiast na rynkach zagranicznych zwiększyły się o 6,9 proc. do 574 mln euro (w ujęciu organicznym o 6,2 proc.), w komunikacie zaznaczono, że przyczynił się do tego wzrost liczby abonentów. Nie podano jednak ile obecnie ona wynosi.

Dołącz do dyskusji: Canal+ rozmawia o przejęciu kolejnych kanałów filmowych

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl