SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kancelaria premiera zapowiada centralną wyszukiwarkę cmentarzy i elektroniczną Księgę Cmentarną

Powstanie centralna wyszukiwarka cmentarzy i miejsc pochówków, dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane - to tylko niektóre działania, jakie zrealizujemy w ramach przedsięwzięcia "Cyfryzacja Miejsc Pamięci" - napisano w komunikacie Wydziału Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Article

Przypomniano, że 1 listopada większość Polaków rusza na groby swoich najbliższych. "Nie wszyscy jednak, chcąc odwiedzić np. miejsca pochówku dalszych krewnych, wiedzą gdzie się udać. Chcemy w tym pomóc" - zadeklarowano.

"Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce" – powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci. "Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze" - dodał.

Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna i wyszukiwarka cmentarzy

"W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania" - zapowiedziano.

Przekazano, że nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy i miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.

Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online.

Wskazano, że "Cyfryzacja Miejsc Pamięci" - "zwiększy także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych". "Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów" - zwrócono uwagę.

Nowy system da także możliwość weryfikacji, czy osoba pochowana była odznaczona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. "Dzięki temu groby osób zasłużonych będą lepiej chronione, między innymi przed likwidacją" - oceniono.

Dodano, że "projekt ma także wymiar edukacyjny". "Nasze działania wpłyną na upowszechnianie wiedzy o osobach zasłużonych dla państwa i społeczeństwa" - napisano.

W komunikacie przekazano, że "trwają prace pilotażowe, które realizowane są we współpracy z ośmioma gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami".

Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczną się prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.

Dołącz do dyskusji: Kancelaria premiera zapowiada centralną wyszukiwarkę cmentarzy i elektroniczną Księgę Cmentarną

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Zmarłym należy dać spokój. Po prostu trzeba nie mieć wstydu aby takie coś proponować.
odpowiedź
User
Daga
Zmarłym należy dać spokój. Po prostu trzeba nie mieć wstydu aby takie coś proponować.

Digitalizacja ksiąg ma na celu pomóc odnajdowanie grobów. Czepiasz się dla zasady, byle się czepiać? To pisz pamiętnik i tam się czepiaj.
odpowiedź