SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CD Projekt zyskał na giełdzie po pogłosce nt. produkcji gry o Thorgalu

Po dużo słabszych niż oczekiwano wynikach z pierwszego kwartału kurs giełdowy CD Projekt we wtorek zmalał o 9,1 proc., za to w środę zyskał 5,35 proc. W sieci pojawiło się zdjęcie syna współtwórcy komiksów o Thorgalu odwiedzającego siedzibę firmy. CD Projekt zapewnia, że to czysto kurtuazyjna wizyta, bez związku z produkcją gier wideo.

Article

Wyniki finansowe CD Projekt z pierwszego kwartału br. podano w poniedziałek po zakończeniu sesji giełdowej. Firma osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych ze 192,97 do 197,63 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 91,98 do 32,49 mln zł. To dużo mniej od prognoz analityków, którzy średnio spodziewali się ok. 90 mln zł zysku netto.

We wtorek akcje CD Projekt staniały o 9,1 proc. przy obrotach wynoszących 283,94 mln zł. Na koniec sesji kurs firmy wynosił 153,38 zł. Poprzednio w okolicach 150 zł przez dłuższy czas utrzymywał się jesienią 2018 roku.

CD Projekt dementuje pogłoskę ws. gier o Thorgalu

W środę rano serwis PPE.pl podał, że jedną z nowych gier, nad którą pracuje CD Projekt, może być produkcja oparta na serii komiksów „Thorgal”. Zwrócono uwagę, że w internecie pojawiło się zdjęcie pokazujące, jak siedzibę firmy odwiedził syn Grzegorza Rosińskiego, współtwórcy tej serii komiksowej (jej scenarzystą był Jean Van Hamme).

Przypomniano zapowiedź menedżerów firmy z konferencji w poniedziałek, że jedna trzecia zespołu jej spółki zależnej CD Projekt Red pracuje już nad „niezapowiedzianymi tytułami”, a przygotowania w pełnej skali chce zacząć w 2022 roku.

Sugestia dotycząca gry o Thorgalu natychmiast pojawiła się w wielu innych witrynach o grach wideo. W efekcie w środę od początku sesji akcje CD Projekt znacząco drożały. Na koniec sesji wzrost wyniósł 5,35 proc., handlowano walorami spółki o łącznej wartości 198,1 mln zł.

Indeks WIG zyskał w środę 0,72 proc., a WIG20 - 0,85 proc.

W godzinach południowych CD Projekt Red przekazał oświadczenie tonujące pogłoski dotyczące Thorgala. - Nasze studio odwiedzili organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, z którymi pozostajemy od wielu lat w przyjacielskiej relacji. Piotr Rosiński był jednym z członków goszczonej przez nas grupy - poinformowała spółka.

- Wizyta była czysto kurtuazyjna i nie była związana z produkcją gier wideo - zapewniła.

CD Projekt nie podaje, ile kopii „Cyberpunk 2077” sprzedało się w br.

W sprawozdaniu CD Projekt nie podano, ile w zeszłym kwartale wyniosła sprzedaż gry „Cyberpunk 2077”. - Zwykle komunikujemy liczbę sprzedanych kopii przy konkretnych kamieniach milowych, które możemy ogłosić. W tym kwartale podaliśmy przychody podzielone na segmenty i w CD Projekt RED pokazaliśmy, ile przychodów stanowił „Cyberpunk”. Blisko 60 proc. przychodów ze sprzedaży produktów to „Cyberpunk”. Większość sprzedaży pochodziła z dystrybucji cyfrowej na PC - powiedział Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projekt ds. finansowych..

- Niższa niż zwykle rentowność netto to efekt m.in. kontynuacji amortyzacji kosztów produkcji „Cyberpunka 2077”, prac nad aktualizacjami do gry oraz realizowanych prac badawczych związanych z kolejnymi projektami. Wydatki na nie zaliczane są bezpośrednio w koszty bieżącego okresu i nie podlegają kapitalizacji - wyjaśnił Piotr Nielubowicz.

18 grudnia Sony wycofało „Cyberpunka 2077” ze swojego sklepu internetowego Playstation Store oraz zaoferowało zwrot pieniędzy wszystkim klientom, którzy już kupili grę. Decyzja ma związek z dużą liczbą błędów w jej pierwszej wersji na konsole PlayStation 4. Nadal nie wiadomo, kiedy gra może wrócić do Playstation Store.

Pod koniec marca CD Projekt opublikował strategię na najbliższe lata, opartą na rozwoju trzech obszarów: studia deweloperskiego CD Projekt Red, głównych marek i działalności w internecie. Firma zapowiedziała, że w br. zamierza skupić się na kolejnych poprawkach i aktualizacjach do wydanego w grudniu ub.r. „Cyberpunka 2077” oraz darmowych dodatkach (DLC) do niego. Gra w wersji na nową generację konsol PlayStation i Xbox ma pojawić się w drugim półroczu.

CD Projekt wypłaci 504 mln zł dywidendy

CD Projekt na początku czerwca wypłaci z zeszłorocznego zysku 503,69 mln zł dywidendy, po 5 zł na akcję. Firma spodziewa się, że pod koniec czerwca znany będzie ostateczny kształt pozwu zbiorowego w USA dotyczącego komunikatów publikowanych przez nią przed premierą gry „Cyberpunk 2077”.

W ub.r. sześciu członków zarządu CD Projekt zarobiło 20,29 mln zł, a z zeszłorocznego zysku ma jeszcze otrzymać 106,2 mln zł. Firma zwiększyła liczbę pracowników o prawie 100, a na wynagrodzenia wydała łącznie 240,67 mln zł.

Grupa kapitałowa CD Projekt w ub.r. zanotowała 2,14 mld zł przychodów i 1,15 mld zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CD Projekt zyskał na giełdzie po pogłosce nt. produkcji gry o Thorgalu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspertę
Ciekawe, teraz plotkami będą podbijać kurs akcji? Bo tym gniotem Cyberpunkiem już raczej nie wejdą na poziom banieczki sprzed premiery.
odpowiedź
User
Jak
to możliwe, żeby firma grafiki komputerowej była bardziej wartościowa od np. dystrybutora energii? Pomyślmy jakie skutki dla ludu wywołałby blackout, a jakie np. bugi w grze?
odpowiedź
User
Jesieniara
to możliwe, żeby firma grafiki komputerowej była bardziej wartościowa od np. dystrybutora energii? Pomyślmy jakie skutki dla ludu wywołałby blackout, a jakie np. bugi w grze?

Czujesz zazdrość?
odpowiedź