SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wycofano pozew zbiorowy przeciw CD Projekt dot. cen na Steamie

CD Projekt poinformował, że wycofano roszczenia wobec firmy w ramach pozwu zbiorowego złożonego w USA w sprawie umów dystrybucyjnych z Valve Corporation, właścicielem platformy Steam.

Siedziba CD Projekt, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie CD Projekt zaznaczono, że firma i jej amerykańska spółka zależna zostały wyłączone z toczącego się postępowania.

Pod koniec stycznia br. CD Projekt podał, że razem z kilkoma innymi producentami i wydawcami gier oraz Valve Corporation, właścicielem serwisu Steam, został pozwany przez pięć osób, które na tej platformie kupiły gry.

Według pozywających Valve Corporation nadużywa swojej pozycji rynkowej „poprzez wymaganie od twórców gier zawarcia w umowie dystrybucyjnej Steam klauzuli tzw. największego uprzywilejowania”, na mocy której kontrahenci mieliby zobowiązywać się wobec firmy, że cena gry na Steamie będzie taka sama jak na innych platformach.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W pozwie oceniono, że „skutkiem posługiwania się tą klauzulą miałoby być nieprawidłowe funkcjonowanie rynku ze względu na utrudnienie innym platformom możliwości konkurowania pod względem cenowym ze Steam”.

CD Projekt zaznaczył pod koniec stycznia, że „weryfikuje zasadność kierowania roszczeń wobec niej i jej spółki zależnej w ramach powyższego pozwu”.

CD Projekt pozwany w USA ws. „Cyberpunka 2077”, pytania od UOKiK-u

Na przełomie grudnia i stycznia kilka kancelarii prawnych w USA zapowiedziało, że złoży pozwy zbiorowe przeciw CD Projekt w imieniu akcjonariuszy firmy, którzy kupili jej akcje przed premierą „Cyberpunka 2077”, sugerując się deklaracjami menedżerów spółki o wysokiej jakości gry.

Pierwszy z tych pozwów pod koniec grudnia trafił do Sądu Okręgowego w Centralnej Kalifornii. - Pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania Spółki i jej Członków Zarządu związane z premierą gry Cyberpunk 2077 stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez między innymi wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie - opisał CD Projekt w komunikacie giełdowym. Zaznaczył, że w pozwie nie określono wartości roszczenia.

W połowie stycznia CD Projekt podał, że do sądu w Kalifornii kolejny pozew, z roszczeniami podobnymi jak w tym z końcówki grudnia.

Z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się do CD Projekt o informacje dotyczące działań, które firma podjęła w związku z problemami zgłaszanymi przez użytkowników „Cyberpunka 2077”.

Wskutek ataku hakerskiego w lutym br. firma przełożyła z 30 marca na 19 kwietnia publikację sprawozdania finansowego za cały ub.r.

Dotychczas firma podała wyniki finansowe za pierwsze trzy kwartały ub.r. Tylko w trzecim kwartale ub.r. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 92,87 do 104,52 mln zł i zysku netto z 14,89 do 23,38 mln zł. Na koniec września jej wpływy z przedsprzedaży, głównie „Cyberpunka 2077”, wynosiły już 270,61 mln zł.

W piątek przed południem kurs giełdowy CD Projekt wynosił 188,2 zł. Na początku grudnia, przed premierą „Cyberpunka 2077”, sięgał 460 zł. Duży spadek nastąpił w związku z niskimi ocenami gry na konsolach starej generacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wycofano pozew zbiorowy przeciw CD Projekt dot. cen na Steamie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl