SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny mieszkań ciągle w górę, w ciągu roku wzrost o 8,4 proc.

Wartość Indeksu Cen Mieszkań (ICM) - wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym publikowanego przez serwis nieruchomości Morizon.pl - wciąż rośnie. Wg kwietniowego odczytu wynosi 982,7 pkt i jest o 18,9% wyższa od najniższego wyniku zanotowanego w tzw. dołku cenowym na rynku mieszkaniowym, w lipcu 2013 r.

fot. Shutterstock.comArticle

W ciągu ostatnich 12 miesięcy poziom ICM wzrósł o 76,4 pkt, tj. o 8,4%, a w porównaniu z historycznie najniższym odczytem z lipca 2013 r. (826,4 pkt) - o 156,3 pkt, tj. o 18,9%.

Trwający od 57 miesięcy niemal nieprzerwany wzrost wartości ICM wyraźnie przyspieszył w ostatnich 10 miesiącach. W porównaniu z czerwcem ub.r., kiedy miał miejsce ostatni, niespełna 5-punktowy spadek w ujęciu miesięcznym (-0,5%), wartość wskaźnika wzrosła o 80,2 pkt, tj. o 8,9%. To najszybsze tempo wzrostu ICM w historii notowań.

Obecna wartość ICM przewyższa tę, która była zanotowana przed 10 laty – w początkowej fazie długotrwałego spadku cen mieszkań; w kwietniu 2008 r. ICM wynosił 978,3 pkt. Do powrotu do poziomu 1000 pkt., tj. wartości bazowej ICM, od której we wrześniu 2007 r. serwis Morizon.pl rozpoczął notowania, brakuje 17,3 pkt.

Wzrostowi wartości Indeksu Cen Mieszkań towarzyszy wzrost wartości ICMi - Indeksu Cen Mieszkań uwzględniającego inflację. Jednak jego tempo jest wyraźnie niższe. Wg najnowszego odczytu wartość ICMi wynosi 738,3 pkt i - mimo spadku o 2,8 pkt. w ciągu ostatniego miesiąca - jest o 39,5 pkt., tj. o 5,7%, wyższa niż przed rokiem. W porównaniu z historycznie najniższym odczytem z lipca 2013 r. (634 pkt.) wartość ICMi wzrosła o 104,3 pkt, tj. o 16,6%. Jednak do poziomu bazowego wskaźnika ICMi z września 2007 r. pozostaje daleka droga – ponad 260 pkt. Oznacza to, że mimo ostatnich wzrostów ceny mieszkań nie rekompensują strat wynikających z inflacji, wciąż pozostając daleko w tyle względem wzrostu cen produktów i usług, do jakiego doszło na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Indeks Cen Mieszkań (ICM) wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań używanych wystawionych do sprzedaży w serwisach Grupy Morizon (m.in. Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, Bezposrednie.com), obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice), ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Bazową datą dla indeksu jest wrzesień 2007 r., a wartość bazowa wynosi 1000 pkt.

Dołącz do dyskusji: Ceny mieszkań ciągle w górę, w ciągu roku wzrost o 8,4 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl