SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP wspiera apel o przywrócenie fotoreportera Andrzeja Grygiela do PAP

Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich poparło apel o wznowienie przez Polską Agencję Prasową zakończonej niedawno współpracy z fotoreporterem Andrzejem Grygielem. - Losy zawodowe Pana Andrzeja Grygiela są przykładem są patologicznego traktowania dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów w Polsce - ocenia organizacja.

Andrzej Grygiel, fot. SDPArticle

Na początku stycznia Andrzej Grygiel został poinformowany, że nie przedłużono jego umowy o współpracy z Polską Agencją Prasową. Z PAP był związany przez 16 lat, za zdjęcia był nagradzany m.in. w World Press Photo (w 2014 roku otrzymał drugą nagrodę w kategorii Sport Actions, była to pierwsza w historii nagroda w tym konkursie dla fotoreportera z PAP).

Wcześniej Grygiel pracował w „Dzienniku Zachodnim” i katowickiej gazecie „Wieczór”.

W obronie Andrzeja Grygiela stanęli dziennikarze PAP w Katowicach. - Jako dziennikarze współpracujący z Andrzejem na co dzień, możemy jednogłośnie zaświadczyć, że jego pracowitość, dyspozycyjność, kreatywność i oddanie pracy na rzecz PAP nie mają sobie równych - podkreślili w liście otwartym.

Zaznaczyli, że decyzję PAP o zakończeniu współpracy z Grygielem przyjęli z niedowierzaniem. - Wierzymy, że decyzja ta zostanie zmieniona i Andrzej pozostanie członkiem naszego zespołu - dodali.

Do ich listu otwartego przyłączyło się ponad 100 dziennikarzy z różnych redakcji na Śląsku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei władze Regionu Śląsko Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” domagają się nie tylko przywrócenia Andrzeja Grygiela do zespołu PAP, lecz także podpisania z nim stałej umowy o pracę. Zapewniły też, że mogą udzielić fotoreporterowi wszelkiego wsparcia w tej sprawie.

CMWP: przykład patologicznego traktowania dziennikarzy i fotoreporterów

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP w wydanym w środę komunikacie zapewniło, że wspiera apel o wznowienie współpracy PAP z Andrzejem Grygielem.

Organizacja uważa, że „losy zawodowe Pana Andrzeja Grygiela są przykładem są patologicznego traktowania dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów w Polsce, gdyż bardzo często zmuszeni są oni do wykonywania pracy w swoich zawodach w ramach tzw. umowy - zlecenia lub umowy o dzieło ze wszystkimi negatywnymi dla pracownika konsekwencjami tego faktu”.

- Często wykorzystując uprzywilejowaną pozycję pracodawcy wobec tak zatrudnionego pracownika, pozbawia się go pracy bez socjalnego zabezpieczenia i bez próby uzasadnienia tego działania - opisano.

CMWP SDP zaznaczyło, że „szanuje prawo każdego pracodawcy do swobodnej polityki kadrowej i dowolnego doboru pracowników”, ale podkreśliło, że „jest działaniem nieetycznym i przez to nieakceptowalnym pozbawianie pracy w tak nagłym trybie współpracowników z kilkunastoletnim stażem i niekwestionowanym dorobkiem zawodowym”.

Dołącz do dyskusji: CMWP wspiera apel o przywrócenie fotoreportera Andrzeja Grygiela do PAP

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl