SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coalition of Polish Americans w liście do Marka Dekana popiera Witolda Gadowskiego w procesie z Ringier Axel Springer Polska

Coalition of Polish Americans (Koalicja Amerykanów Polskiego Pochodzenia), organizacja polonijna w USA, stanęła w obronie Witolda Gadowskiego i zabrała głos w sprawie procesu przeciwko dziennikarzowi. Sprawę wytoczyło mu wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska za wypowiedzi, że media te „działają przeciwko polskiej racji stanu”.

Pod koniec listopada ub.r. miała odbyć się pierwsza rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych, który dziennikarzowi Witoldowi Gadowskiemu wytoczyło wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Została jednak odwołana, w sądzie pojawiło się kilkadziesiąt osób wspierających Gadowskiego.

Dziennikarz został pozwany przez spółkę za wypowiedzi dotyczące firmy, m.in. że media należące do RASP „działają przeciwko polskiej racji stanu”.

Przypomnijmy, że w październiku 2017 roku portal wPolityce.pl zamieścił fragmenty komentarza Witolda Gadowskiego o polityce historycznej Niemiec. - To Niemcy robili mydło z ludzkiego tłuszczu. To Niemcy robili abażury z ludzkiej skóry. To Niemcy robili maskotki z ludzkich kości. To Niemcy rozsiewali po polach popioły zwęglonych ludzi jako nawóz. To wszystko robili «kulturalni» Niemcy. Dziś, kiedy słyszę, że m.in. w ZDF, „Fakcie”, Axel Springer zasiadali wermachtowcy, SS-mani - to rozumiem skąd ta agresja na Polskę - stwierdził publicysta.

Tekst szybko usunięto z wPolityce.pl, umieszczono za to komunikat, w którym wydawca portalu odciął się od opinii Gadowskiego, zaznaczając, że bezpodstawnie połączył on „Fakt” z niemieckim reżimem nazistowskim.

Gadowski zaznaczał, że pozew dotyczy też stwierdzeń, w których przypominał, że założyciel Axel Springer współpracował z nazistowskimi władzami Niemiec. RASP domaga się za to przeprosin i odszkodowania.

List otwarty do Marka Dekana

Teraz organizacja polonijna w USA, Coalition of Polish Americans (Koalicja Amerykanów Polskiego Pochodzenia) wystosowała list otwarty do Marka Dekana, szefa Ringier Axel Springer Polska w obronie dziennikarza.

- Coalition of Polish Americans wysłała ostre w treści stanowisko w sprawie procesu: Gadowski kontra Ringer Axel Springer. Niespodziewane poparcie dla mnie zza oceanu. Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót. Dziękuję Rodacy. Nie odpuszczę ani milimetra prawdy! – poinformował Witold Gadowski na Twitterze.

W liście stwierdzono: - Drogi panie Dekan, piszemy, aby sprzeciwić się sprawie, jaką Axel Springer Polska wniósł przeciwko polskiemu dziennikarzowi Witoldowi Gadowskiemu za stwierdzenie oczywistości: Niemcy popełniły haniebne zbrodnie w Polsce podczas II wojny światowej, a po wojnie członkowie partii nazistowskiej i SS pracowali dla niemieckiego giganta medialnego. (...) Jesteśmy ogólnie zaniepokojeni powtarzającymi się próbami użycia przez niemieckie media ich siły finansowej i wpływów, by stłumić prawa polskich dziennikarzy do wolności słowa - zwłaszcza w odniesieniu do nazistowskich zbrodni wojennych i związanych z nimi spraw nazistowskich – oceniono w piśmie. - Uważamy, że sprawa przeciwko polskiemu dziennikarzowi budzi zastrzeżenia, szczególnie ze względu na fakt, że okupowana Polska była miejscem, w którym popełniono wszystkie główne niemieckie zbrodnie II wojny światowej.

Dodano: - Postępowanie sądowe przeciwko panu Gadowskiemu uważamy za część szerszego i głęboko niepokojącego procesu, organizowanego przez niemieckie instytucje polityczne i próbę redagowania przez media historii II wojny światowej, w celu uniknięcia odpowiedzialności za "niemieckie zbrodnie przeciwko ludzkości", popełnione podczas wojny.

W oświadczeniu, wystosowanym do szefa RASP stwierdzono również, że „media polonijne, będące własnością niemieckich firm i działające w Polsce, również angażują się w taki historyczny rewizjonizm”.

- Postrzegamy te incydenty jako próbę uciszenia polskich dziennikarzy, odwodzenia ich od omawiania trudnej przeszłości Niemiec, brutalnej okupacji Polski i braku reparacji finansowych. Teraz Axel Springer Polska, silna niemiecka firma medialna z siedzibą w Polsce, próbuje ukarać polskiego dziennikarza za stwierdzenie faktów dokonanych w zakresie zbrodni wojennych w Niemczech i ludobójczej okupacji Polski przez okres II wojny światowej. Jesteśmy z panem Witoldem Gadowskim i żądamy, aby Axel Springer zakończyłp postępowanie sądowe przeciwko niemu, przeprosiło pana Gadowskiego i wszystkich Polaków za zbrodnie wojenne i próby rewizji tej historii. Nalegamy, abyście wykazali, że dobre stosunki z Polską mają znaczenie, że historia ma znaczenie, i uznali prawo Polaków do uznania ich bolesnych strat oraz prawo do obrony dobrego imienia ich kraju – podkreślono w liście.

Witold Gadowski jest dziennikarzem śledczym, pracował m.in. w „Czasie Krakowskim”, „Gazecie Polskiej”, był korespondentem wojennym na Bałkanach. Współpracował zarówno z TVN (m.in. z redakcją „Superwizjera”), jak i z Telewizją Polską, w latach 2010-2012 był dyrektorem TVP1. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dołącz do dyskusji: Coalition of Polish Americans w liście do Marka Dekana popiera Witolda Gadowskiego w procesie z Ringier Axel Springer Polska

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
błożę cus polskie
Polonia z Łomży i Łap? Potomkowie najbardziej zaangażowanych we współpracę z Niemcownią przy łapaniu Żyda.
odpowiedź
User
Rozbawiony
Polisz Amerikans? To przeważy szalę
odpowiedź
User
do kretyna
Polonia z Łomży i Łap? Potomkowie najbardziej zaangażowanych we współpracę z Niemcownią przy łapaniu Ż... yda.
jedź do i... zraela, wprowadź sie pod ten mur dzielący droge na pół. a co do okupacji, to na tych terenach o których piszesz, najpierw mordowano Polaków i wywozono na sybir po donosach m.in. Ż... ydów i z ich pomocą, bo byli masowo członkami nkwd i reszty służb sowieckich i juz przed wojną zabijali Polaków np. w Operacji Polskiej
odpowiedź