SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Posiadacze tylko 1,8 proc. akcji Cyfrowego Polsatu odpowiedzieli na wezwanie do sprzedaży. "Dowód zaufania dla Solorza"

Według wstępnych danych na wezwanie do sprzedaży 263,81 mln akcji Cyfrowego Polsatu (od września działającego do marką Grupa Polsat Plus) odpowiedzieli posiadacze 11,77 mln walorów, stanowiących 1,84 proc. kapitału firmy. Według analityków bardzo niską skalę zapisów można odbierać jako dowód zaufania dla zmysłu biznesowego jego głównego akcjonariusza Zygmunta Solorza, zwłaszcza przy braku szczegółów dotyczących dalszej strategii grupy.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Cyfrowy Polsat podał we wtorek, że ostateczna liczba akcji spółki, w odniesieniu do których zostały złożone oferty sprzedaży, jest nadal przedmiotem weryfikacji przez pośredniczący w wezwaniu Trigon DM i po zakończeniu procesu weryfikacji zostanie podana do publicznej informacji przez Trigon.

Zgodnie z harmonogramem, rozpoczęcie przyjmowania zapisów nastąpiło 18 października i zakończyło się we wtorek 16 listopada o godz. 15.00.

Solorz i Cyfrowy Polsat dają 35 zł za akcję

Wezwanie zostało ogłoszone w drugiej połowie września przez Cyfrowy Polsat, Zygmunta Solorza i kontrolowaną przez niego spółkę Reddev Investments. Obejmowało 263,81 mln akcji stanowiących 41,24 proc. kapitału zakładowego i 34 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu.

W ramach wezwania cenę za akcję wyznaczono na 35 zł.

- Z uwagi na ograniczenia nałożone na spółkę przez Kodeks spółek handlowych, podmiotem nabywającym akcje spółki w ramach wezwania będzie również Reddev. Reddev nie ma intencji nabywania akcji spółki w ramach wezwania, jednak zdecydował się współpracować ze spółką i wspierać spółkę w przeprowadzeniu wezwania w związku z wymogami przepisów prawa, które powodują, że spółka nie może samodzielnie przeprowadzić wezwania - napisano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

Dlaczego Zygmunt Solorz chce skupić akcje Cyfrowego Polsatu?

- Zdaję sobie sprawę, że w obliczu wyzwań, których chcemy się podjąć, część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami Grupy. Może uznać, że skoro Grupa osiągnęła pewien etap rozwoju, to mogą chcieć wyjść ze swojej inwestycji, nie widząc się jako akcjonariusze Grupy, rozwijającej swoją działalność również w nowych obszarach. Stąd moja propozycja, która umożliwi sprzedaż akcji po godziwej cenie, którą wspólnie dotychczas zbudowaliśmy - wyjaśnił Zygmunt Solorz w oświadczeniu opublikowanym równocześnie z zapowiedzią wezwania.

Podkreślił, że Grupa Polsat Plus jest obecnie w bardzo ważnym momencie.

- Nasi klienci mierzą się z nowymi wyzwaniami, a nowe wyzwania zawsze stwarzają nowe szanse. Będę namawiał Grupę na podjęcie tych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu. Chcę przy tym zadeklarować, że moja wizja rozwoju Grupy ma na celu wyłącznie dalsze jej wzmocnienie i podniesienie wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach - stwierdził.

- Podkreślam przy tym, że najważniejsza i kluczowa dla Grupy pozostaje działalność na rynku mediów i telekomunikacji – do czego jak wspomniałem powyżej, Grupa jest świetnie przygotowana - zapewnił.

- Ostatnie nasze działanie w obszarze telekomunikacji - partnerstwo z firmą Cellnex Telecom, mające na celu jak najszybszą i efektywną kosztowo rozbudowę sieci 5G w Polsce, pozwala mi stwierdzić, że wizja, jaką sobie założyłem, jest skutecznie realizowana i przynosi zaplanowane i zamierzone efekty - przypomniał Solorz.

Do Zygmunta Solorza i jego spółek inwestycyjnych TiVi Foundation i Reddev Investments Limited należy obecnie 375,74 mln walorów stanowiących 58,75 proc. kapitału i 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu.

Z pozostałych akcjonariuszy firmy największymi są otwarte fundusze emerytalne: OFE Nationale-Nederlanden (34,15 mln akcji), OFE Aviva Santander (30,07 mln), OFE PZU Złota Jesień (17,61 mln) i OFE Aegon (10,89 mln).

Niską skalę zapisów w wezwaniu na akcje Cyfrowego Polsatu można odbierać jako dowód zaufania dla Solorza

Według analityków bardzo niską skalę zapisów w wezwaniu na akcje Cyfrowego Polsatu można odbierać jako dowód zaufania dla zmysłu biznesowego jego głównego akcjonariusza Zygmunta Solorza, zwłaszcza przy braku szczegółów dotyczących dalszej strategii grupy.

"To może oznaczać, że inwestorzy ufają zmysłowi biznesowemu właściciela i pomimo braku szczegółów związanych z kierunkami rozwoju, są skłonni podjąć to ryzyko. Z dużym prawdopodobieństwem oceniam, że nowym obszarem rozwoju będzie szeroko rozumiana energetyka, szczególnie ta niskoemisyjna jak np. fotowoltaika, wodór, a może nawet atom. Telekomunikacja jest biznesem kapitałochłonnym. Sprzedając wieże do Cellnex, Cyfrowy zmienił charakter biznesu telco na Capex-light. Ale chyba nie na długo, ponieważ energetyka charakteryzuję się jeszcze większą kapitałochłonnością" - powiedział analityk Haitong Bank Konrad Księżopolski.

"Abstrahując od nowych obszarów zaangażowania, główny biznes medialno-telekomunikacyjny Cyfrowego Polsatu pozostaje bardzo zdrową działalnością, zdolną do generowania solidnych strumieni gotówki. Zdolną się samofinansować, płacić zauważalną dywidendę, a także przeznaczać środki na nowe obszary rozwoju. Silne ramię telco/medialne uwiarygadnia zaangażowanie w inne obszary. Niemniej jednak, spodziewałem się większej skali zapisów w wezwaniu" - dodał.

Cyfrowy Polsat niebawem ogłosi nową strategię

W trzecim kwartale br. Grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto. Na koniec września firma miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach.

Na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu menedżerowie Grupy Cyfrowy Polsat poinformowali, że niebawem firma ogłosi nową strategię rozwoju.

- Jak wezwanie się skończy, będziemy wiedzieć ile mamy pieniędzy na to, żeby zrealizować to o czym teraz myślimy. Będziemy wtedy mogli dopasować nasze kierunku strategiczne do tego, ile pieniędzy nam zostało - zapowiedziała członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych Katarzyna Ostap-Tomann. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cyfrowy-polsat-nowa-strategia-rozwoju

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Posiadacze tylko 1,8 proc. akcji Cyfrowego Polsatu odpowiedzieli na wezwanie do sprzedaży. "Dowód zaufania dla Solorza"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Majã zaufanie:)
Wiedzã że jest po słowie z Jaroslawem i w zamian za retoryke propisowskã i Gawryluk za sterami Wydarzeń interes będzie się jeszcze jakiś czas kręcił bez podkładania nogi ze strony władzy ;)
odpowiedź
User
Nick
Majã zaufanie:)
Wiedzã że jest po słowie z Jaroslawem i w zamian za retoryke propisowskã i Gawryluk za sterami Wydarzeń interes będzie się jeszcze jakiś czas kręcił bez podkładania nogi ze strony władzy ;)
odpowiedź
User
mike
Solorz zaczął lizać 4-ry litery władzy co widać w Wydarzeniach w których straszą kowidem ile wlezie.
odpowiedź