SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat daje 548 mln zł za 34 proc. akcji Netii, chce być jej jedynym właścicielem

Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie do sprzedaży 34,02 proc. akcji Netii, oferuje 4,80 zł za sztukę. Wartość wezwania to 548 mln zł. Holding Zygmunta Solorza od ponad dwóch lat jest już większościowym akcjonariuszem Netii, teraz zamierza być jedynym.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Wezwanie ogłoszone przez Cyfrowy Polsat dotyczy 114,17 mln akcji Netii stanowiących 34,02 proc. jej kapitału. Zapisy do sprzedaży będą przyjmowane od 15 stycznia do 26 lutego, realizację transakcji przewidziano na 3 marca, a ich rozliczenie na 8 marca. W wezwaniu pośredniczy Trigon DM.

Cyfrowy Polsat nie określił minimalnej liczby akcji objętej zapisami, po osiągnięciu której będzie zobowiązany do nabycia tych akcji.

W komunikacie zapowiedziano, że Cyfrowy Polsat „nie zamierza wprowadzać istotnych zmian w stosunku do dotychczasowej działalności operacyjnej emitenta (czyli Netii - przyp.) po nabyciu akcji w wyniku wezwania” oraz „traktuje spółkę jako długoterminową inwestycję o charakterze strategicznym”.

- Po przeprowadzeniu wezwania wzywający zamierza kontynuować wzajemną współpracę ze spółką w ramach struktur organizacyjnych grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu - dodano.

Największymi mniejszościowymi akcjonariuszami Netii są obecnie FIP 11 FIZ AN (ma walory stanowiące 5,72 proc. kapitału), OFE PZU (5,26 proc.) oraz OFE Nationale Nederlanden (5,3 proc.).

W środę na koniec sesji giełdowej za akcję Netii płacono 4,61 zł. W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Netia wypracowała przychody w wysokości 315 mln zł. Liczba usług szerokopasmowego internetu wzrosła do 544 tysięcy, a grupa odbiorców ofert telewizyjnych osiągnęła 267 tysięcy.

Cyfrowy Polsat przejął Netię wiosną 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat trzy lata temu. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus) i Eleven Sports. W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł.

Interia i Asseco poprzednimi dużymi inwestycjami Cyfrowego Polsatu

W lipcu br., po uzyskaniu zgody UOKiK-u, Telewizja Polsat sfinalizowała uzgodnione wiosną kupno Grupy Interia za 422 mln zł od Bauer Media. Równocześnie do władz Interii dołączyli menedżerowie Polsatu: członkiem zarządu został Adam Nowe, prokurentem Norbert Walkiewicz, a członkami rady nadzorczej: Zygmunt Solorz, Tobias Solorz, Piotr Żak, Maciej Stec i Stanisław Janowski. Natomiast w październiku Norbert Walkiewicz, prokurent i dyrektor działu prawnego w Telewizji Polsat, został wiceprezesem Grupy Interia.

Z początkiem października serwis informacyjny Interii zmienił nazwę z Fakty na Wydarzenia ("Wydarzenia" to główny program informacyjny Polsatu). Równocześnie felietony i treści wideo dla serwisu sportowego Interii zaczęli przygotowywać dziennikarze i eksperci Polsat Sport. Natomiast w grudniu redaktorem naczelny Interii został wieloletni dziennikarz Polsatu Piotr Witwicki.

Pod koniec grudnia ub.r. w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat daje 548 mln zł za 34 proc. akcji Netii, chce być jej jedynym właścicielem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Ten to ma kasy... I w ułamki się nie bawi i bierze wszystko.
odpowiedź
User
Adrian
Dużo poniżej ceny, za którą kupili od Jakubasa, ale powiem wam coś - sprzedajcie, bo lepszej ceny nie będzie. Skoro ogłaszają to znaczy, że są dogadani z funduszami. Jeśli nie oddacie swoich, uwalą kurs na minimalnych obrotach i za rok zaproponują o połowę mniej.
odpowiedź
User
SEBA
jak to zwykle pod koniec roku trzeba zamieszać w grajdołku, niech się US bawi i rozkminia
odpowiedź