SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat pożyczy spółce energetycznej Zygmunta Solorza do 160 mln zł na farmę wiatrową

Cyfrowy Polsat zdecydował się udzielić gwarancji w kwocie do 73 mln euro i pożyczki budowę farmy wiatrowej przez spółkę zależną Zespołu Elektrowni PAK, którego większościowym akcjonariuszem, tak samo jak Cyfrowego Polsatu, jest Zygmunt Solorz.

Zygmunt SolorzArticle

W zeszłym tygodniu ZE PAK poinformował, że jego spółka zależna PAK-Polska Czysta Energia planuje zbudować na terenie gminy Potęgowo w powiecie słupskim farmę wiatrową złożoną z 23 turbin wiatrowych o łącznej mocy 50,6 MW.

- Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na 170 GWh. Ze względu na zabezpieczoną moc przyłączeniową, projekt ma potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej o maksymalnej mocy około 50 MW. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją Farmy wyniosą około 600 mln zł - zapowiedziano w komunikacie ZE PAK.

Dodano, że na potrzeby projektu pozyskano komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.

We wtorek zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydowało o zaangażowaniu finansowym w ten projekt. Firma udzieli poręczeń lub gwarancji w kwocie do 73 mln euro na rzecz spółki z spółki grupy Vestas, która będzie odpowiadać za dostawę i instalację turbin wiatrowych na potrzeby farmy.

Ponadto Cyfrowy Polsat pożyczy firmie PAK-Polska Czysta Energia do 160 mln na budowę farmy. Pożyczka będzie mogła być wypłacona w transzach.

Pod koniec ub.r. Cyfrowy Polsat zapowiedział objęcie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji, o wartości 800,5 mln zł, przesunięto do końca września.

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę

To jeden z projektów w ramach nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładającej m.in. zainwestowanie 5,5 mld zł do 2026 roku w sektor odnawialnej energetyki.

W maju Cyfrowy Polsat zaprezentował model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja. Natomiast we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł. Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat pożyczy spółce energetycznej Zygmunta Solorza do 160 mln zł na farmę wiatrową

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl