SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opóźniony przetarg w sprawie DAB+. Rozszerzenie zasięgu dopiero w I kwartale 2022

Polskie Radio miało rozszerzyć zasięg nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ od października br. Z powodu biurokracji to nie nastąpiło. Dopiero teraz nadawca publiczny ogłosił przetarg w tej sprawie. Do zwiększenia zasięgu DAB+ dojdzie najwcześniej w ciągu czterech miesięcy.

Article

Zgodnie z projektem Karty Powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc. Zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to nadal blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców). W cyfrowym standardzie są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. W 2023 roku ma wystartować Polskie Radio Literatura.

Biurokracja opóźnia rozszerzenie zasięgu DAB+

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że rozszerzenie zasięgu jest opóźnione. Każdy zapis w ogłoszeniu i później w umowie z wyłonionym operatorem wymaga bowiem zgody nie tylko centrali Polskiego Radia, ale także spółek radiofonii regionalnej. 

Prace nad przetargiem trwały od początku roku, ale opóźniały je m.in. nieobecności poszczególnych decydentów spowodowane kwarantannami. Nadawca publiczny dopiero kilka dni temu otrzymał ostatnie dokumenty z jednej z rozgłośni regionalnych.

- Postępowanie o udzielenie zamówienia, które finalnie ma doprowadzić do zawarcia umów pozwalających na rozszerzenie zasięgu emisji cyfrowej DAB+ o kolejne obszary, znajduje się na końcowym etapie czynności formalnych związanych z przygotowaniem specyfikacji warunków zamówienia. Postępowanie prowadzone będzie wspólnie z 13 Rozgłośniami Regionalnymi. Będzie wszczynane w sumie w imieniu 14 nadawców. W konsekwencji przygotowanie dokumentów wymaga również ich zaangażowania. Postępowanie powinno być wkrótce wszczęte. To kwestia tygodni. Ogłoszenie o zamówieniu, jak i specyfikacja będą dostępne na Platformie Przetargowej Polskiego Radia - tłumaczył niedawno portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Berezowski, dyrektor biura technologii nadawcy.

W przyszłości większe moce nadajników DAB+

Krytycy DAB+, w tym m.in. nadawcy komercyjni zwracają uwagę na problemy z odbiorem rozgłośni w cyfrowym standardzie. Zdarza się, że kilkadziesiąt kilometrów od nadajnika nie ma sygnału.

- Obecne moce nie są jeszcze mocami docelowymi. Musi nastąpić refarming polegający na rozdzieleniu multipleksów na ogólnopolskie, regionalne i lokalne, wtedy nie będą występowały "dziury". Dlaczego idzie to tak wolno w przeciwieństwie do cyfryzacji telewizji naziemnej? W przypadku wprowadzenia DVB-T driverem nie była telewizja, tylko telekomunikacja. Chodziło o to, że wprowadzenie DVB-T uwolni częstotliwości dla operatorów telekomunikacyjnych. Było ogromne ciśnienie na DVB-T, potem na wyłączenie nadajników analogowych, teraz na DVB-T2, bo znów telekomy chcą dostać kolejną pulę częstotliwości. Unia Europejska w ramach ujednolicania wykorzystania pasma chciała, żeby telewizja analogowa się skończyła, weszła cyfrowa i zwolnione częstotliwości przeszły na firmy telekomunikacyjne. W przypadku radia tak nie jest, bo nie ma chętnych na częstotliwości po analogowym FM. Te częstotliwości kompletnie nie nadają się na usługi szerokopasmowe. W związku z tym nawet nie ma żadnego pomysłu i prac na poziomie europejskim co można zamiast FM zrobić w tych pasmach. Skoro nie ma ciśnienia na wyłączanie analogu, to nie ma też ciśnienia na wprowadzanie DAB+. Ja jestem ostrożnym optymistą. Mamy takie położenie w stosunku do naszych sąsiadów, takich jak Niemcy, Czechy i Słowacja, gdzie DAB+ jest bardziej rozwinięty, że w naturalny sposób ten DAB+ powinien u nas działać. W mojej ocenie tak się stanie. Są sygnały z KRRiT, że niezależnie od tego czy nadawcy komercyjni będą chcieli czy nie będą chcieli uczestniczyć to KRRiT ogłosi konkurs na multipleks ogólnopolski - tłumaczył Berezowski.

Konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

KRRiT chce w najbliższych tygodniach rozpocząć konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. - Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił latem szef KRRiT Witold Kołodziejski. Nadawcy komercyjni, tacy jak Grupa RMF, Radio Zet są sceptyczni. Uważają, że cyfryzacja radia powinna opierać się na internecie.

Wkrótce lokalne multipleksy

Niedługo powinny też ruszyć regularne emisje w wybranych lokalizacjach. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował pod koniec lipca, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura.

DABCOM będzie operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura wygrała z kolei konkurs w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B). W Częstochowie nadawać mają: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Express FM, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja. W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto. W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM. W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego wejdą: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, Radio Open FM i Radio Profeto. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio. W Toruniu mają nadawać: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Open FM, Radio Profeto i Radio Toruń. W Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Open FM i Radio Profeto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Opóźniony przetarg w sprawie DAB+. Rozszerzenie zasięgu dopiero w I kwartale 2022

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dax
Niech starzy ogólnopolski zostaną na analogu, a nowe stacje ogólnopolskie będą na DAB+ będzie większy wybór, a to duży plus
odpowiedź
User
VD
A kogo to obchodzi? Mam psa z kulawą nogą, nawet on nie wykazał zainteresowania :-D
odpowiedź
User
Xyz
Jaka jest obecnie sprzedaż odbiorników DAB+ w Polsce? Ile gospodarstw domowych posiada takie urządzenie? Jakie są smartfony 5G z modułem DAB+ dostępne u nas?
odpowiedź