SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Donata Subbotko i Jacek Szczerba rozstają się z „Gazetą Wyborczą”

Donata Subbotko i Jacek Szczerba to kolejni dziennikarze „Gazety Wyborczej” (Agora), którzy rozstają się z firmą w ramach zwolnień grupowych.

Fot. Jacek Kowalski Fot. Jacek Kowalski

O zwolnieniach poinformował na Facebooku Waldemar Kumór. „Donata Subbotko. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie »Wyborczej« bez jej wywiadów. Jacek Szczerba. Prawdziwie niepokorny znawca kina. Katarzyna Wężyk. Nawet nie zdążyłem poznać osobiście. Czytałem bo pisała z pasją. Łukasz Kamiński. Brakuje mi słów, by napisać co sądzę o zwolnieniach. Nie chcę łatwych ocen, hejtu. Bez wolnych, prawdziwie wolnych i rozumnych mediów nie ma demokracji. Bez dziennikarzy - rozumnych, krytycznych - jest bez sensu” - napisał były szef magazynu „Newsweek Historia” (zwolniony również w ramach zwolnień grupowych).

Jacek Szczerba był dziennikarzem działu Kultura „Wyborczej”. Z Agorą związany od 1990 roku, na początku z „Gazetą Stołeczną”. Później pracował w „Gazecie Telewizyjnej”. Wraz z Katarzyną Bielas przeprowadził wywiady rzeki z Andrzejem Łapickim i Tadeuszem Konwickim. Twórca filmów dokumentalnych.

Donata Subbotko specjalizuje się w wywiadach, wielokrotnie była za nie nominowana m.in. do nagrody Grand Press (zdobyła ją w 2013 i 2018 roku). W przeszłości pojawiały się m.in. w „Magazynie Świątecznym”, a ostatnio w magazynie „Wolna Sobota”.

Zwolnienia grupowe w Agorze 

12 lutego w Agorze ruszyły zwolnienia grupowe, które mają objąć do 180 pracowników: 150 z „Gazety Wyborczej” i 30 z Gazeta.pl. Warunki redukcji zatrudnienia zostały uzgodnione z działającymi w spółce związkami zawodowymi. Zwolnienia potrwają do końca marca i maja firmę kosztować ok. 10 mln. zł. 

Jak już informowaliśmy, z „Gazetą Wyborczą” rozstają się m.in. redaktorzy naczelni białostockiej i lubelskiej redakcji, a także Małgorzata I. Niemczyńska (do zwolnień grupowych dołączyła dobrowolnie) z magazynu „Książki. Magazyn do czytania”, Łukasz Kamiński z działu kultura i Katarzyna Wężyk, dziennikarka "Wolnej Soboty", "Wysokich Obcasów" i magazynu "Książki". 

Zwolnienia objęły też większość osób z zespołu serwisu BIQdata.pl, przy czym witryna ma działać dalej. Z Agory po siedmiu latach pracy odchodzi również dyrektor marketingu Michał Bauer. 

CZYTAJ TAKŻE: Marcin Kącki odpowiada na zarzuty Rogaskiej i „Gazety Wyborczej”. „Nie było innych takich sytuacji”

W miniony czwartek spółka zwolniła cały dział korekty „Gazety Wyborczej”. 

Od 4 marca drukowana „Gazeta Wyborcza” będzie ukazywać się jedynie w trzech wersjach regionalnych (zamiast jak obecnie siedmiu): dla Warszawy, północy i południa kraju.

Zmniejszone zostaną objętości magazynu „Duży Format” oraz dodatku „Ekonomia+”.  

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 40 020 egz., po największym w zestawieniu spadku wynoszącym 14,72 proc. (dane PBC).

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Donata Subbotko i Jacek Szczerba rozstają się z „Gazetą Wyborczą”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Nie ma nikogo tak zasłużonego, żeby nie można go było zwolnić. Nawet Adam Michnik nie jest chroniony. Decyduje kolor komórki w Excelu.
22 0
odpowiedź
User
widz555
Oczywiście poza zwolnieniami jest jakiś pomysł na GW?
Zwalniam korektę, bo mam tak wyuczony zespół wsparty narzędziami, że spokojnie utrzymam jakość.
Wywalam "zasłużonych", bo może się już wypalili, ale są obiecujący młodsi stażem na ich miejsce.
A w ogóle, to mam zajefajny pomysł na ożywienie GW i wszystkim zaraz opadną szczęki.
Jest tak?
22 0
odpowiedź
User
Pawel
Czy Dominika W. to święta krowa?
16 3
odpowiedź