SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Interwencja RPO w sprawie zatrzymania dziennikarki „Faktu”

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku o wyjaśnienia w sprawie zatrzymania dziennikarki „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) sprzed kilku dni. Dziennikarka pracowała nad materiałem o uchodźcach. Rzecznik uważa, że mogło dojść do złamania prawa prasowego i utrudniania zbierania informacji.

 

Reporterka Agnieszka Kaszuba - według relacji, zamieszczonej na łamach macierzystego dziennika - w poniedziałek jechała za autobusem pełnym imigrantów, pochodzących prawdopodobnie z Iraku. Chciała obserwować działania straży granicznej. „Akcja prowadzona była nieopodal Zalewu Siemianówka, a później przy budynku straży w Michałowie” – pisze „Fakt”. Nie był to teren objęty stanem wyjątkowym.

W pewnym momencie dziennikarka została jednak zatrzymana, a jako powód podano „możliwość popełnienia przestępstwa polegającego na jechaniu za pojazdami Straży Granicznej”. - Po kilkudziesięciu minutach reporterka została ukarana mandatem za brak trójkąta ostrzegawczego na pokładzie pojazdu. Kiedy policja zakończyła wobec niej interwencję, nie było już możliwości ustalenia, co stało się z autokarem z imigrantami – donosi dziennik.

Sprawą zatrzymania zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił uwagę, iż - w świetle informacji prasowych – mogło dojść do naruszenia przepisów Prawa prasowego. - Zgodnie z art. 6 ust. 4 nie wolno utrudniać prasie zbierania krytycznych materiałów prasowych. Przepis ten dotyczy wszystkich organów państwowych, w tym Policji – czytamy w piśmie RPO.

Rzecznik podkreśla też, że praca dziennikarzy jest „praktyczną realizacją ustrojowej funkcji prasy”, której wolność gwarantuje Konstytucja.  - Wyjaśnienie sprawy jest konieczne z uwagi na wątpliwości co do należytego poszanowania praw obywatelskich – kończy swój wniosek Rzecznik.

Na początku września zarzuty w związku z pracą w bezpośredniej bliskości strefy objętej stanem wyjątkowym usłyszał reporter Onetu, Bartłomiej Bublewicz.

Średnie rozpowszechnianie płatne razem dziennika „Fakt” w lipcu br. wyniosło 155 661 egz., o 10,20 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - pokazują dane Polskich Badań Czytelnictwa „Audyt ZKDP”.

Dołącz do dyskusji: Interwencja RPO w sprawie zatrzymania dziennikarki „Faktu”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wezyr
Dziennikarze nie tylko niemieckich mediów ustawiły sobie za wroga Państwo Polskie. Zawsze tak było tylko niewielu to zauważało. Teraz po takich wściekłych gonitwach za Strażą Graniczną w służbie Putina wielu zobaczy zagrożenie wewnętrzne VKolumny i pytania kiedy jak im oddaliśmy media
odpowiedź
User
Paweł
RPO ma bronić obywateli jak nazwa wskazuje, a nie dziennikarzy, dziennikarzy mają bronić liczne organizacje dziennikarskie, Obecny RPO za wzorem poprzedniego, nie może sobie uzurpować, że jest Królem
odpowiedź