SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

e-Urząd Skarbowy z awarią w pierwszym dniu rozliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów prosi o cierpliwość

Od poniedziałku w internetowym Urzędzie Skarbowym podatnicy mogą sprawdzać swoje zeznania podatkowe za 2020 r. Przed południem wielu użytkowników skarżyło się, że serwis nie działa. - Mogą występować chwilowe problemy z dostępnością e-Urzędu Skarbowego. Pracujemy nad ich usunięciem. Prosimy o cierpliwość - przekazało Ministerstwo Finansów.

Article

Usługa e-Urząd Skarbowy jest dostępny w ramach portalu rządowego Podatki.gov.pl. Płatnicy podatków dochodowych mogą tam przeglądać ich zeznania podatkowe, które od kilku lat przygotowują Krajowa Administracja Skarbowa.

W e-Urzędzie dostępne są zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Nie można tam natomiast przeglądać dokumentów podatkowych z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

W poniedziałek 15 lutego w e-Urzędzie pojawiły się zeznania podatkowe za 2020 rok.

e-Urząd Skarbowy się zawiesił, internauci zdenerwowani

Przed południem wielu internautów zwracało uwagę, że nie mogą zalogować się do e-Urzędy Skarbowego. Wyświetlał się im komunikat: „Trwają prace serwisowe - zaloguj się ponownie wkrótce. Przepraszamy za niedogodności”.

Sporo krytycznych komentarzy pojawiło się na twitterowym profilu Ministerstwa Finansów. - Co rok ten sam problem. Co rok problem z zalogowaniem się w pierwszym dniu - stwierdził jeden z użytkowników. - Godzina 8 rano zalogować się nie da. Pewnie znowu serwery nie wyrabiają - opisała inna osoba.

- Nie działa. Lol. Jak zawsze. Jak to projektowaliście to jaką liczbę odwiedzin na dzień dobry ustaliliście, że teraz nikt nie może wejść. Wstyd trochę nie? Stoi to chociaż na jakimś serwerze w serwerowni czy WinXP w piwnicy podłączony do Neostrady. Wygląda jak praca dyplomowa - skrytykowała inny internauta.

Ministerstwo Finansów przekazywało wszystkim jednakowy komunikat: „Mogą występować chwilowe problemy z dostępnością e-Urzędu Skarbowego. Pracujemy nad ich usunięciem. Prosimy o cierpliwość. Poinformujemy, jak tylko serwis będzie w pełni dostępny”.

Jak się zalogować do e-Urzędu Skarbowego

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Jak informuje w swoim komunikacie MF, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej). Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

Do kiedy złożyć PIT

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jak informuje MF, podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Ministerstwo tłumaczy, że Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.

Wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: e-Urząd Skarbowy z awarią w pierwszym dniu rozliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów prosi o cierpliwość

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
P.
Przy logowaniu za pomocą profilu zaufanego SMS weryfikacyjny przychodzi z półgodzinnym opóźnieniem
odpowiedź
User
Gość
A teraz wyobraźcie sobie cyber atak Rosjan na nasze systemy - chyba by się już nie podniosły...
odpowiedź
User
Gosc
Kiedyś nadejdzie chwila kiedy cyfrowa narodowa republika przestanie istnieć, a gościem będzie każdy kto będzie miał papier.
odpowiedź