SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UOKiK stawia zarzuty ws. limitów wynagrodzeń dla żużlowców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postępowanie antymonopolowe przeciw Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej. Chodzi o ustalone maksymalne stawki wynagrodzeń, które kluby mogą oferować zawodnikom.

Article

W komunikacie UOKiK opisano, że zastrzeżenia Urzędu budzi uchwalany przez Polski Związek Motorowy, przy współudziale Ekstraligi Żużlowej, regulamin organizacyjny, który przewiduje maksymalne stawki wynagrodzeń, jakie kluby sportowe uczestniczące w rozgrywkach ligowych żużla mogą wypłacać zawodnikom.

Zgodnie z tym regulaminem żaden z klubów Ekstraligi i pozostałych rozgrywek nie może zaoferować żużlowcowi wynagrodzenia powyżej określonej z góry kwoty. Z ustaleń UOKiK wynika, że takie zasady mogą obowiązywać już od 2014 roku.

- Odgórne ustalenie wynagrodzeń zawodników może prowadzić do ograniczenia konkurencji pomiędzy klubami, które zostały pozbawione ważnego elementu rywalizacji o jak najlepszych żużlowców, nawet jeśli mogą sobie pozwolić na zaproponowanie im wyższych zarobków. Przypominam, że zakontraktowani sportowcy mają bezpośrednie przełożenie na pozycję klubu na rynku. Im lepszych zawodników pozyska klub, tym większe prawdopodobieństwo sukcesów sportowych. To z kolei oznacza np. lepszą sprzedaż biletów czy łatwiejsze pozyskanie sponsorów - opisuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej postawiono też zarzut naruszenia unijnych przepisów o ochronie konkurencji.

UOKiK zwraca uwagę, że polskie rozgrywki żużlowe są jednymi z najlepszych w Europie, dlatego zarobki w naszej lidze są często punktem odniesienia do płac w innych krajach. Ponadto w polskich ligach jeździ wielu zawodników zagranicznych. Zdaniem Urzędu limity wynagrodzeń mogły mieć więc wpływ na handel między państwami członkowskimi UE w rozumieniu Traktatu o Funkcjonowaniu UE

Spółka Ekstraliga Żużlowa na mocy umowy z Polskim Związkiem Motorowym zarządza najwyższą ligą żużlową w naszym kraju. Natomiast PZM jest też organizatorem rozgrywek w dwóch niższych ligach.

Mecze PGE Ekstraligi od lat są pokazywane przez Canal+ Polska. Na początku ub.r. nadawca wygrał przetarg na transmisje tych rozgrywek w latach 2022-2025, a jesienią porozumiał się co do dalszej sublicencji dla Eleven Sports.

Dołącz do dyskusji: Prezes UOKiK stawia zarzuty ws. limitów wynagrodzeń dla żużlowców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl