SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk pozwany na astronomiczną kwotę 258 miliardów dolarów. Chodzi o Dogecoin

Miliarder Elon Musk i jego spółki SpaceX i Tesla Inc., został pozwany aż na 258 miliardów dolarów odszkodowania za „zaangażowanie w piramidę kryptowalutową”. Rzekomą piramidę finansową ma być promowana przez biznesmena kryptowaluta Dogecoin.

W pozwie zbiorowym, złożonym w ubiegłym tygodniu w sądzie okręgowym w Nowym Jorku, oskarżono Muska o "wykorzystywanie swojej pozycji najbogatszego człowieka świata" do wsparcia "systemu piramidy finansowej", jaką rzekomo jest Dogecoin, "dla zysku i zabawy".

Autor pozwu Keith Johnson, obywatel USA, twierdzi, że Musk i jego korporacje SpaceX i Tesla Inc. "bezpodstawnie" wzbogaciły się o 86 miliardów dolarów w wyniku nieuczciwych praktyk wokół Dogecoina - fałszywej reklamy i wprowadzających w błąd informacji.  W pozwie wskazano m.in., że popularność Dogecoina zaczęła się mniej więcej w czasie, gdy Musk gościł w programie NBC "Saturday Night Live", gdzie zagrał fikcyjnego eksperta finansowego w odcinku "Weekend Update", zachwalając tę kryptowalutę.

Musk nakręcił popularność Dogecoina

W kwietniu br.  twórca Tesli zatweetował „Doge Barking at the moon”, udostępniając zdjęcie obrazu hiszpańskiego artysty Joana Miró pod tytułem „Doge Barking at the Moon”. To także nakręciło popularność "psiej" kryptowaluty". publicznie  zartował także, że da kryptowlutę swojej mamie z okazji Dnia Matki.

Poszkodowali w efekcie mieli stracić w okresie od maja 2021 r. do czerwca 2022 r. 86 miliardów dolarów i domagają się wymienionej kwoty w postaci odszkodowania oraz kolejnych 172 miliardów dolarów tytułem zadośćuczynienia.

Pozywający argumentują, że Dogecoin to "zwyczajne oszustwo, w którym głupcy są wciągani w kupno kryptowaluty za jak największą cenę"

Żądane odszkodowanie jest ponad 34 razy większe niż obecna wartość rynkowa Dogecoina, wynosząca 7,5 miliarda dolarów i prawie trzy razy większe niż jego najwyższa wartość w historii - która w połowie 2021 roku wynosiła 88,68 miliarda dolarów.

"Pozwany Musk jest samozwańczym "ojcem Dogecoina" (org.  Dogefather), szefem Dogecoia, partnerem, sprzedawcą, rzecznikiem prasowym, komentatorem, marketingowcem i promotorem Dogecoina, który zebrał społeczność fanów ('Doge Army'), w tym swoje spółki i różnych miliarderów, influencerów i celebrytów, aby zwiększyć cenę, kapitalizację rynkową i wolumen obrotu Dogecoinem" - opisano w pozwie.

Autorzy pozwu domagają się również, by sąd uznał handel Dogecoinem za hazard w rozumieniu prawa nowojorskiego i federalnego, a wobec Muska i jego firm - naruszenie stanowych i federalnych przepisów dotyczących hazardu. Miliarder, należące do niego firmy mają  oraz inni nieautoryzowani pośrednicy mieliby także dostać zakaz jakiejkolwiek reklamy kryptowaluty Dogecoin w przyszłości.

Kryptowaluty tracą na wartości. Ile stracił Dogecoin?

Do informacji o pozwie odniósł się już na Twitterze twórca krytowaluty Dogecoin, Shibetoshi Nakamoto. Roszczenia powodów nazwał "głupim jak cholera", przyznając jednocześnie, że handel kryptowalutami nie różni się wiele od hazardu.

Sam Elon Musk sprawy nie komentuje.

Tesla w lutym 2021 r. poinformowała, że kupiła bitcoiny o wartości 1,5 mld dolarów i przez krótki czas akceptowała je jako zapłatę za pojazdy.

Po publikacji informacji o pozwie przeciw Muskowi kurs Dogecoina wynosił około 5,8 centa, spadając z najwyższego poziomu z maja 2021 r., wynoszącego około 74 centy.

W ostatnich tygodniach kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości. Najbardziej znany Bitcoin w połowie czerwca  pikował o kilkanaście procent do najniższego poziomu od grudnia 2021 roku. Tracą także Ethereum (16,422 proc.), Dogecoin (16,970 proc.) oraz Tron (15,597 proc.).

Winne niskich kursów są rosnąca inflacja w USA, polityka amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej oraz rosnące obawy inwestorów przed dalszą utratą środków umieszczonych w kryptowalutach.

 - Kryptowaluty pozostają na łasce Fed (Systemu Rezerwy Federalnej USA) i utknęły w tańcu z Nasdaqiem i innymi aktywami ryzykownymi - wyjaśnia Antoni Trenchev, współzałożyciel i partner zarządzający pożyczkodawcy kryptowalutowego Nexo.. - Słyszymy prognozy dotyczące Bitcoina w przedziale piętnastu, a nawet jednocyfrowych tysięcy, co mówi, z jakim środowiskiem makro kryptowalutowym mamy do czynienia po raz pierwszy - i z jakim poziomem strachu.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk pozwany na astronomiczną kwotę 258 miliardów dolarów. Chodzi o Dogecoin

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Amanda
Musk może sobie reklamować nawet krowie łajno ale nikt nie musi zaraz wydawać na nie swoich pieniędzy, od tego człowiek ma mózg i sam powinien go używać. Pozwijcie też Kardashianki jak zrobi się wam dziura na sukience D&G albo Michała Szpaka jak nie wyrosną wam dodatkowe loki po tym jego szamponie. Ludzie to jednak nie są inteligentni
odpowiedź
User
Zatroskany czytelnik
Czytam codziennie artykuły na WM i widzę, że coraz więcej tutaj literówek, błędów gramatycznych i słabych tłumaczeń. Redaktorzy - proszę, czytajcie te artykuły przed ich publikacją, bo coraz ciężej się to czyta.
odpowiedź