SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rakieta Falcon Heavy Elona Muska startuje w kosmos z autem Tesli na pokładzie

Skonstruowana przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX rakieta Falcon Heavy zaliczyła pierwszy udany start z przylądka Canaveral na Florydzie. Rakieta wystrzeliła w kierunku Marsa elektryczne auto Tesli z manekinem na pokładzie, co ma symbolizować przyszłe plany Muska wysłania misji załogowej na Czerwoną Planetę.

Falcon Heavy, która we wtorek wieczorem polskiego czasu wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie jest jak dotąd największą rakietą zbudowaną przez firmę SpaceX oraz drugą co do rozmiarów i mocy konstrukcją tego typu w historii.

Pierwsze miejsce należy do rakiety Saturn V, która mierzy ponad 110 metrów i może wynieść na orbitę ładunek o ciężarze 140 ton. Falcon Heavy jest platformą o długości 70 metrów zdolną zabrać na pokład 63,8 ton ładunku.

SpaceX już wcześniej kilkakrotnie testowała rakiety z serii Falcon ze zmiennym szczęściem – część z nich wypełniła plan lotu, zdarzały się jednak także awarie i porażki.

Jedną z największych zalet Falcona Heavy jest jej oszczędność. Wszystkie moduły rakiety po dokonanym locie mają powracać na Ziemię, gdzie można je ponownie wykorzystać. Dzięki temu koszt jednego rejsu Falcona Heavy szacuje się na ok. 90 mln dol., co stanowi jedną czwartą ceny komercyjnych lotów oferowanych przez konkurentów SpaceX.

Elon Musk, założyciel SpaceX zakłada że Falcon Heavy będzie etapem prowadzącym do ostatecznego celu, jakim jest wysłanie misji załogowej na Marsa. Aby to podkreślić w trakcie pierwszego testowego lotu Falcona Heavy wystrzelono w kierunku Czerwonej Planety nietypowy ładunek - należący do Muska elektryczny samochód Tesla z umieszczonym na miejscu kierowcy manekinem o nazwie Starman. W samochodzie zostały zamontowane kamery które w założeniach mają pozwalać na śledzenie kosmicznej podróży Tesli.

Podczas testowego lotu dwa z trzech modułów Falcona Heavy wylądowały zgodnie z planem w wyznaczonym punkcie. Los trzeciego członu w momencie publikacji tego materiału nie był jeszcze znany. W założeniach miał on osiąść na pływającej platformie umieszczonej na powierzchni morza.

Za sukces kciuki trzymali nie tylko miłośnicy Muska. Powodzenia życzyli mu m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, Jeff Bezos, szef Amazona, który ma własną firmę kosmiczną - Blue Origin oraz Richard Branson, właściciel Virgin Galactic i inwestor Hyperloop One.

 

 

Dołącz do dyskusji: Rakieta Falcon Heavy Elona Muska startuje w kosmos z autem Tesli na pokładzie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ar2r
Postęp kosztem biednej, głodnej Afryki.
odpowiedź
User
fasad
Postęp kosztem biednej, głodnej Afryki.

Biedne dzieci w Afryce zjadłby tą Teslę.
odpowiedź