SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Frank Hatheway: Polski rynek finansowy poczynił wielkie postępy. Problemem jest dostęp do informacji

Mimo decyzji o brexicie trwają prace nad fuzją giełd w Londynie i Frankfurcie. Także CEESEG, połączone giełdy praska i wiedeńska, dokupiły akcje tej pierwszej do blisko stu procent. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zarzuciła przed ponad dwoma laty plany połączenia z Wiedniem. Tymczasem współpraca parkietów nie musi się kłócić z budową giełd narodowych.

Frank HathewayArticle

– Podejmowane są próby stworzenia paneuropejskiego rynku kapitałowego. Polska i inne kraje regionu CEE próbują tworzyć własne rynki narodowe. Tworzenie i rozszerzanie rynków narodowych to kolejne wyzwanie, które jednak trzeba zmieścić w pewnej konstrukcji prawnej w ramach UE – mówi Frank Hatheway, główny ekonomista Nasdaq w Waszyngtonie.

Od początku roku trwają próby stworzenia jednolitego rynku giełdowego przez parkiet we Frankfurcie oraz Londynie. Nie przeszkodził tym planom nawet brexit, a kolejne uwagi Komisji Europejskiej są konsekwentnie niwelowane. Fuzja ma mieć wartość ok. 25 mld euro. Z drugiej strony w grudniu CEESEG, połączone siły giełd w Pradze i Wiedniu, wykupił dodatkowe udziały w giełdzie praskiej, zbliżając się do 100 proc.

– Trzeba zrealizować dwa cele. Po pierwsze, utrzymać dostęp do kapitału w każdym kraju i w każdym regionie danego kraju. To pozwoli zachować lokalny rynek kapitałowy, lokalną bankowość, lokalną konkurencyjność. A jednocześnie trzeba rozwijać europejskie standardy inwestowania, tak by na przykład szwedzki inwestor mógł bez problemów działać w Polsce i odwrotnie – obrazuje Hathaway. – To wymaga zmiany nastawienia i zmiany infrastruktury i głębokiej zmiany w naszym dotychczasowym sposobie myślenia.

Warszawska giełda również miała ambitne plany połączenia z innymi za prezesa Adama Maciejewskiego. Chodziło o fuzję z giełdą wiedeńską. Jednak już w 2014 roku i po zmianie prezesa na Pawła Tamborskiego ogłoszono odstąpienie od tych planów. Nie przeszkadza to oczywiście inwestowaniu obcych kapitałów na polskiej giełdzie, choć można by poprawić warunki informacyjne, wskazuje ekonomista Nasdaq.

– Polski rynek bez wątpienia poczynił wielkie postępy i będzie czynił to nadal. Ale wielką przeszkodą, która dotyczy wszystkim rynków europejskich, jest dostęp do informacji o firmach, cenach i warunkach transakcyjnych. Inicjatywy w tej kwestii wychodzą z Unii Europejskiej, wszystkie giełdy nad tym pracują – zapewnia Frank Hatheway. – Nie ma jeszcze konkretnych decyzji, ale one wkrótce się pojawią, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Jestem bardzo zbudowany tym, co tutaj widzę.

Dołącz do dyskusji: Frank Hatheway: Polski rynek finansowy poczynił wielkie postępy. Problemem jest dostęp do informacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl