SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Reporterów z grantem na wzmocnienie współpracy dziennikarskiej w Europie

Fundacja Reporterów z Polski, OBC Transeuropa z Włoch i the Baltic Center for Investigative Journalism Re:Baltica z Łotwy otrzymały w sumie 75 tys. euro na wzmocnienie współpracy dziennikarskiej i dziennikarstwa śledczego w Wyszehradzie, Europie Południowej i krajach bałtyckich. - Współcześnie międzynarodowe śledztwa powstają dzięki współpracy zespołów wielu dziennikarzy, edytorów, factcheckerów, researcherów. To inne podejście niż to, które dominuje w mediach na co dzień. Wymaga nauki, poznawania nowych metod i narzędzi, i właśnie temu służą tego typu przedsięwzięcia - podkreśla wiceprezeska Fundacji Reporterów Anna Gielewska.

Celem grantów Collaborative and Investigative Journalism Initiative (CIJI) w partnerstwie z Reporterami bez Granic (Reporters Without Borders - RSF), Free Press Unlimited (FPU) i Tactical Tech (TT) jest wyposażenie niezależnych mediów i dziennikarzy w infrastrukturę i metody, które umożliwiają im praktykowanie wysokiej jakości, etycznego i odpowiedzialnego dziennikarstwa śledczego opartego na współpracy.

Niezależne jury, składające się ze specjalistów ds. mediów i akademików, wybrało zwycięskie organizacje na podstawie ich osiągnięć w zakresie współpracy regionalnej i/lub dziennikarstwa śledczego, doświadczenia we wspieraniu dziennikarstwa, a także potencjału do angażowania innych regionalnych mediów i dziennikarzy.

CIJI będzie pracować z trzema organizacjami z Europy, znalazły się wśród nich: Fundacja Reporterów z Polski (FR), OBC Transeuropa z Włoch i the Baltic Center for Investigative Journalism Re:Baltica z Łotwy.

„Wierzymy, że współpraca dziennikarzy z różnych organizacji medialnych i krajów regionu może lepiej służyć naszym społeczeństwom. Grant pomoże Fundacji Reporterów i jej partnerom z regionu przybliżać czytelnikom wartościowe historie” – mówi cytowana w komunikacie Anna Gielewska, wiceprezeska Fundacji Reporterów i szefowa Vsquare.

- Inicjatywa ma wzmacniać dziennikarstwo śledcze oparte na multidyscyplinarnej współpracy międzynarodowej - mówi Gielewska w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. -  Dla nas to kolejny krok na drodze do zacieśniania współpracy przede wszystkim regionalnej, ponieważ zostaliśmy hubem na kraje wyszehradzkie. Współcześnie międzynarodowe śledztwa powstają dzięki współpracy zespołów wielu dziennikarzy, edytorów, factcheckerów, researcherów. To inne podejście niż to, które dominuje w mediach na co dzień. Wymaga nauki, poznawania nowych metod i narzędzi, i właśnie temu służą tego typu przedsięwzięcia - podkreśla.

Wybrane centra będą działać jako huby i wspierać dziennikarstwo etyczne, oparte na współpracy i śledcze poprzez promowanie i wdrażanie wspólnego zestawu kodeksów etycznych, zasad zawodowych i wytycznych zgodnych z Journalism Trust Initiative (JTI).

Oprócz funduszy zwycięskie organizacje skorzystają ze szkoleń i wymiany najlepszych praktyk, współpracy, dostępu do innowacyjnych metod i technik dziennikarskich. Sieci hubów będą miały także dostęp do akceleratora dla start-upów, w tym do finansowania i mikrodotacji na badanie innowacyjnych pomysłów.

Fundacja Reporterów to organizacja non-profit z siedzibą w Warszawie zajmująca się dziennikarstwem śledczym w Polsce i Europie Środkowej. Misją organizacji jest rozwój dziennikarstwa śledczego i publikowanie dziennikarskich śledztw w interesie publicznym. Fundacja prowadzi również VSquare, regionalną platformę do współpracy z niezależnymi organizacjami dziennikarskimi z państw Wyszehradu.

Czytaj też: Fundacja Reporterów oskarża agencję R4S o używanie farmy trolli w kampanii Coca-Coli. "Zleciliśmy audyt"

Dołącz do dyskusji: Fundacja Reporterów z grantem na wzmocnienie współpracy dziennikarskiej w Europie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl