SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska powołała własną fundację. Chce wspierać rodziny

Telewizja Polska powołała Fundację TVP. W jej radzie zasiadają m.in. szef TVP3  Paweł Gajewski i doradca zarządu Andrzej Liberadzki. Prezesem jest Piotr Kierzkowski, asystent prezesa Jacka Kurskiego.

Jacek Kurski; fot. TVP InfoArticle

Telewizja Polska zarejestrowała fundację 1 czerwca, choć o jej utworzenie zabiegała od czterech lat.  Na nasze pytanie, czym ma się zajmować fundacja, biuro rzecznika prasowego nadawcy odpowiada: - Powstanie Fundacji TVP jest odpowiedzią na napływające do Telewizji Polskiej liczne prośby o wsparcie inicjatyw charytatywnych lub prywatnych zbiórek celowych. Do tej pory Telewizja Polska nie mogła w pełni odpowiedzieć na zgłaszane od wielu lat oczekiwania widzów oraz podmiotów pozarządowych.

Cele fundacji opisano w Krajowym Rejestrze Sądowym – i zajmują one tam ponad stronę. Wśród nich znalazły się m.in. „wielokierunkowe wspieranie rodzin”, „pomoc osobom dotkniętym kryzysami”, „pomoc społeczna dla osób niepełnosprawnych, chorych oraz starszych niemogących liczyć na wsparcie bliskich”, wspieranie twórczości artystycznej, literackiej i naukowej, ale także „niesienie pomocy ludziom dotkniętym kryzysom humanitarnym” oraz „dostarczanie pomocy humanitarnej”.

- Od teraz Telewizja Polska będzie mogła wykorzystać swój ogromny potencjał w docieraniu do ludzkich serc w niesieniu pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują - podkreśla biuro prasowe publicznego nadawcy w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Kto w zarządzie Fundacji, kto w radzie?

Prezesem Fundacji TVP został Piotr Kierzkowski, na co dzień asystent prezesa TVP Jacka Kurskiego. Oprócz niego w skład dwuosobowego zarządu wchodzi Mateusz Rychlik - asystent członka zarządu firmy Mateusza Matyszkowicza. Z wpisu w KRS wynika, że do reprezentowania fundacji potrzebni są obaj członkowie jej zarządu.

Z kolei w składzie rady fundacji znaleźli się: dyrektor TVP3 Paweł Gajewski, były szef rady nadzorczej Presspubliki, obecnie doradca zarządu TVP - Andrzej Liberadzki, szefowa ośrodka administracji TVP Małgorzata Bączyk, szefowa TVP ABC Justyna Karnowska, Robert Sołek pełniący funkcję wicedyrektora biura spraw korporacyjnych Telewizji Polskiej oraz Aneta Woźniak z Centrum Kultury i Historii TVP.

Wniosek na powołanie i rejestrację swojej fundacji Telewizja Polska złożyła w Radzie Mediów Narodowych w 2018 roku. Wówczas miała być to po prostu: Fundacja TVP dla Rodziny, teraz nazwa (ale i cele) zostały zmodyfikowane i poszerzone. - Planowana fundacja nie ma na celu konkurować z innymi podmiotami, z którymi współpracuje Telewizja Publiczna, a jedynie w sposób bardziej sformalizowany i metodyczny prowadzić działania, które i tak miały miejsce na antenach Telewizji, a których oczekiwali nasi widzowie – informowało 4 lata temu Centrum Informacji TVP.

Wszyscy duzi nadawcy mają fundacje

Telewizja Polska jest ostatnim nadawcą z tzw. „wielkiej trójki”, powołującym swoją fundację. Od 2001 roku swoją fundację ma już TVN (do 2021 roku działała jako Fundacja TVN „Nie jesteś sam”; obecnie jako Fundacja TVN), zaś od 1996 roku działa Fundacja Polsat. Wszystkie trzy organizacje stawiają sobie za cel pomaganie osobom w potrzebie.

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł. W br. nadawca prognozuje dalszy wzrost wpływów i kosztów i zerowy wynik netto.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska powołała własną fundację. Chce wspierać rodziny

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jutub
Fundacja TVP. Jesteś sam
odpowiedź
User
Kosmiczna Mamba
Rodziny nieudaczników pisowskich muszą gdzieś dorabiać a wy polaczki twarz w kubeł i głosować na nich. Dla was benzyna po 10 zł!!!
odpowiedź
User
P
fundacja ASIA, wspierająca swoje dwie rodziny
odpowiedź