SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Funkcja WUDO w Windows 10 usprawnia aktualizacje, ale może obciążać internetowe łącza

System Windows 10 dzięki mechanizmowi Windows Update Delivery Optimization (WUDO) ma pomagać w szybkiej aktualizacji, ale budzi zastrzeżenia ekspertów. - WUDO jest podobny w działaniu do sieci P2P, może wpłynąć na prędkość działania internetu - ostrzega Chester Wisniewski z firmy Sophos.

W założeniach platforma WUDO została stworzona po to, by użytkownicy systemu Windows 10 uzyskali dostęp do szybkich aktualizacji, a jednocześnie nie obciążali serwerów Microsoftu w zbyt znaczącym stopniu.

- WUDO najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak Bittorrent - wyjaśnia Chester Wisniewski, senior security advisor w firmie Sophos. - Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie „pyta” innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz. W najgorszym przypadku Twój komputer skończy ściągając najnowsze uaktualnienia z serwerów Microsoftu. W najlepszym, z innego komputera w Twojej sieci domowej lub lokalnej, który ten update ma już za sobą. Dzięki temu, jeśli masz do zaktualizowania na przykład 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając update zwykle od 10 do 100 razy szybciej.

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że pomimo pewnych zalet system WUDO może mieć także wady. Chodzi o to, że podobnie jak w sieciach P2P aby uzyskać dostęp do aktualizacji od innych użytkowników komputer udostępnia także własne zasoby dotyczące uaktualnień Windows 10. To może powodować, że przy łączach o mniejszej przepustowości użytkownik może zauważyć spowolnienie połączenia z internetem.

WUDO może być uciążliwe tym bardziej, że funkcja ta jest domyślnie włączona po instalacji systemu. Jest jednak sposób, by ręcznie zdecydować o jej ustawieniach. W Windows 10 należy przejść ścieżkę: Ustawienia -> Uaktualnienia i bezpieczeństwo -> Windows Update - Ustawienia zaawansowane -> Wybierz sposób instalowania aktualizacji -> Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

Na końcu użytkownik zobaczy trzy opcje ustawień. Opcja WUDO wyłączone oznacza, że komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu. Włączenie opcji Komputery w sieci lokalnej spowoduje, że WUDO będzie wymieniać pliki jedynie w sieci lokalnej. Z kolei po zaznaczeniu funkcji Komputery w sieci lokalnej i w internecie WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej, łącząc się w tym celu z internetem.

- Jeśli masz więcej niż jeden komputer w swojej sieci LAN, środkowa opcja pozwoli pobrać aktualizacje efektywniej, bez dodatkowego obciążania łącza - radzi Wisniewski. - Jeśli możesz sobie pozwolić na udostępnianie części swojego łącza na upload, wybierz trzecią opcję, a zrobisz przysługę zarówno sobie, bo szybciej ściągniesz aktualizacje, innym użytkownikom, bo będą mogli pobierać od Ciebie, jak i Microsoftowi, bo dzięki temu zmniejszą obciążenie własnych serwerów. Należy po prostu pamiętać, że opcja trzecia jest wybrana standardowo i musisz ją zmienić, jeśli Ci nie odpowiada - zaznacza Wisniewski.

Dołącz do dyskusji: Funkcja WUDO w Windows 10 usprawnia aktualizacje, ale może obciążać internetowe łącza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl