SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Globalstar zapewni działanie usługi Alarmowe SOS w iPhone'ach

Firma Globalstar będzie partnerem Apple przy usłudze Alarmowe SOS przez satelitę, która po raz pierwszy zostanie udostępniona w najnowszych iPhone'ach.

Article

W ubiegłą środę Apple zaprezentowało swoje najnowsze smartfony: iPhone'a 14, iPhone'a 14 Plus, iPhone'a 14 Pro i iPhone'a 14 Pro Max.

W całej rodzinie urządzeń iPhone 14 pojawi się nowa funkcja bezpieczeństwa Alarmowe SOS przez satelitę. Jak się okazuje, Apple do tej usługi wykorzysta satelity firmy Globalstar.

Z dokumentów przedłożonych przez Globalstar w amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (US Securities and Exchange Commission - SEC) wynika, że Apple będzie korzystać z 85 proc. przepustowości sieci satelitarnej spółki. Globalstar ma także zapewnić wszelkie zasoby konieczne do działania usługi, w tym personel, oprogramowanie, satelity, a także pozyskać niezbędne zgody regulatorów. Apple otrzyma do tych zasobów priorytetowy dostęp.

W zamian koncern z Cupertino sfinansuje 95 proc. nakładów inwestycyjnych Globalstar na rozwój i utrzymanie sieci satelitarnej. Ma też pokryć koszty pożyczek Globalstar związanych z nowymi satelitami.

Alarmowe SOS przez satelitę

Funkcja Alarmowe SOS przez satelitę wykorzystuje specjalne podzespoły ściśle zintegrowane z oprogramowaniem, by poprzez anteny bezpośrednio połączyć się z satelitą i umożliwić komunikację ze służbami ratunkowymi w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej lub Wi-Fi.

Satelity przemieszczają się, a połączenie satelitarne ma niewielką przepustowość, dlatego czas przesyłania wiadomości może sięgać minut. Alarmowe SOS przez satelitę najpierw zadaje zagrożonej osobie kilka istotnych pytań, by wstępnie ocenić sytuację, i pokazuje, gdzie skierować iPhone’a, by połączyć się z satelitą. Odpowiedzi na wstępne pytania i kolejne wiadomości są przekazywane do ośrodków, w których przeszkoleni przez Apple specjaliści mogą wezwać pomoc w imieniu zagrożonej osoby.

To rozwiązanie techniczne umożliwia również użytkownikom ręczne udostępnianie lokalizacji z aplikacji Znajdź za pośrednictwem satelity, gdy nie jest dostępne połączenie komórkowe ani Wi-Fi. W ten sposób użytkownicy mogą czuć się bezpieczniej podczas wędrówki lub na biwaku poza zasięgiem sieci.

Usługa Alarmowe SOS przez satelitę będzie dostępna w listopadzie br. dla użytkowników iPhone'ów 14 z systemem iOS 16 w USA i Kanadzie. Przez dwa lata będzie bezpłatna.

Dołącz do dyskusji: Globalstar zapewni działanie usługi Alarmowe SOS w iPhone'ach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl