SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TSUE nakazało Google usunięcie nieprawdziwych informacji

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że Google musi trwale usuwać informacje z wyników wyszukiwania na temat użytkownika, jeśli ten udowodni, że są nieprawdziwe.

Wyrok TSUE dotyczy dwóch dyrektorów z sektora inwestycyjnego, którzy na podstawie "prawa do bycia zapomnianym" poprosili Google o usunięcie wyników wyszukiwania łączących ich nazwiska z artykułami krytykującymi model inwestycyjny grupy, w której pracowali - pisze Reuters. Zwrócili się też o skasowanie miniaturek ich zdjęć z wyników wyszukiwania. Google początkowo odrzucał prośby, argumentując, że nie potrafi udowodnić prawdziwości informacji ze spornych artykułów.

TSUE nakazuje Google usunięcie nieprawdziwych informacji

Niemiecki sąd zwrócił się następnie do TSUE z pytaniem w sprawie równowagi między wspomnianym "prawem do bycia zapomnianym" a prawem do wolności słowa i informacji. To pierwsze prawo użytkownicy krajów europejskich uzyskali dzięki przepisom RODO. Gwarantując one każdej osobie fizycznej usunięcie własnych danych osobowych przez administratora tych danych (głównie w internecie).

"Operator wyszukiwarki musi usunąć odesłanie do informacji znalezionych w przywoływanych treściach, gdy osoba żądająca usunięcia odesłania udowodni, że takie informacje są w sposób oczywisty niedokładne" - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W orzeczeniu TSUE wskazało też, że taki dowód nie musi pochodzić z decyzji sądowej przeciwko wydawcom stron internetowych i że użytkownicy muszą jedynie dostarczyć dowody, których znalezienia można od nich wymagać od nich "rozsądnie".

Aby uniknąć nadmiernego obciążenia użytkowników, sędziowie powiedzieli, że Google usunął już trwale linki i miniatury będą ce przedmiotem sporu.

TSUE już w 2014 r. wypowiedział się na temat "prawa do bycia zapomnianym", stwierdzając, że internauci  mogą prosić wyszukiwarki takie jak Google o usunięcie nieodpowiednich lub nieistotnych informacji z wyników internetowych pojawiających się pod wyszukiwaniami ich nazwisk.

Wyrok poprzedził przepisy UE dotyczące prywatności z 2018 roku, stanowiące, że prawo do bycia zapomnianym jest wyłączone, gdy przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do wykonywania prawa do informacji.

Dołącz do dyskusji: TSUE nakazało Google usunięcie nieprawdziwych informacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl