SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj wyceniona na 5 mld zł. Inwestorzy kupią 22 proc. akcji po 74 zł za sztukę

Cena sprzedaży akcji Grupy Pracuj została ustalona na 74 zł - poinformowała spółka w komunikacie aktualizującym do prospektu. Pula oferowanych akcji została ustalona na 15,13 mln sztuk, co stanowi 22,2 proc. kapitału zakładowego spółki.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy PracujArticle

Cena maksymalna akcji Grupy Pracuj wynosiła 82 zł za akcję, a nieoficjalny przedział cenowy był od 70 do 82 zł.

Przy założeniu, że inwestorzy obejmą wszystkie oferowane akcje po cenie 74 zł, wartość oferty akcji Grupy Pracuj sięgnie 1,12 mld zł. Natomiast kapitalizacja firmy wyniesie 5,04 mld zł.

Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych 408.623 akcje, a inwestorom instytucjonalnym 14.725.655 akcji.

Budowa księgi popytu rozpoczęła się 17 listopada, a zakończyła 24 listopada. Na jej podstawie została określona ostateczna cena sprzedawanych akcji.

Przemysław Gacek zachowa kontrolę nad Grupą Pracuj

Obecnie największymi akcjonariuszami spółki są: Przemysław Gacek, współzałożycieli prezes Grupy Pracuj (posiada 54,71 proc. udział w kapitale zakładowym i ogólnej liczbie głosów na WZ, w tym 51 proc. pośrednio poprzez w pełni kontrolowaną spółkę Frascati Investments sp. z o.o.), fundusz TCV (poprzez swój wehikuł inwestycyjny), który zainwestował w spółkę w 2017 r. (26,66 proc.), oraz Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj i obecny przewodniczący rady nadzorczej spółki (10,22 proc.).

Przy ogłoszeniu w zeszłym tygodniu oferty publicznej zapowiedziano, że po jej realizacji Przemysław Gacek, bezpośrednio i pośrednio poprzez FrascatiInvestments sp. z o.o., pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki, z udziałem wynoszącym co najmniej 53 proc.

Jak podano, TCV oraz pozostali akcjonariusze sprzedający zobowiążą się, że nie będą oferować, sprzedawać ani obciążać akcji spółki przez 180 dni od daty pierwszego notowania akcji spółki na GPW, przy czym w przypadku Przemysława Gacka, Frascati Investments sp. z o.o., oraz pozostałych obecnych członków zarządu Grupy Pracuj ten okres wyniesie 360 dni.

Spółka także nie będzie emitować, oferować, sprzedawać ani obciążać swoich akcji przez 360 dni od daty pierwszego notowania akcji na GPW.

"Naszą pozycję rynkową budujemy od ponad dwóch dekad. Serwisy Pracuj. pl oraz Robota. ua są dzisiaj najbardziej rozpoznawalnymi markami rekrutacyjnymi w Polsce i na Ukrainie. (...) Zamierzamy umacniać naszą pozycję rynkową nie tylko na rynku internetowych usług rekrutacyjnych, lecz również rynku HR w szerszym ujęciu" - ocenił prezes Grupy Pracuj.

Przynajmniej połowa zysku Grupy Pracuj na dywidendę

Grupa Pracuj zamierza regularnie dzielić się wypracowywanymi zyskami z akcjonariuszami. Jej intencją jest wypłata dywidendy w wysokości nie mniejszej niż 50 proc. zysku netto za dany rok obrotowy.

- Intencją spółki jest wypłata dywidendy, o ile pozwolą na to możliwości finansowe spółki, warunki rynkowe oraz bieżące potrzeby inwestycyjne. W przypadku gdy bieżące potrzeby inwestycyjne spółki, w tym konieczność realizacji celów oferty lub nieuzyskanie wystarczających środków z oferty, wymagać będą od spółki zmiany polityki dywidendowej, spółka zastrzega sobie możliwość podjęcia takiej decyzji - napisano w prospekcie.

W prospekcie podano też, że łączna wartość dywidendy zadeklarowanej przez spółkę do wypłacenia w 2021 r. wyniosła 103,67 mln zł, z czego na datę prospektu wypłacone zostało 79,8 mln zł, a pozostała część ujęta została w zobowiązaniach krótkoterminowych.

Wpływy Grupy Pracuj 60 proc. w górę, 213 mln zł zysku netto

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. Grupa Pracuj osiągnęła przychody z umów z klientami w wysokości 344 mln zł, o 60 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r. Grupa wypracowała w tym okresie skorygowaną EBITDA w wysokości 200 mln zł (marża 58 proc.), co oznacza wzrost o 85 proc. rdr.

Koszty operacyjne Grupy zwiększyły się z 98,33 do 175,75 mln zł, a zysk netto - z 75,07 do 212,62 mln zł.

Grupa Pracuj jest platformą technologiczną w branży HR w Europie Środkowo-Wschodniej. Wspiera przedsiębiorstwa w zakresie rekrutacji, utrzymania i rozwoju pracowników, od ponad 20 lat działa w Polsce i od 15 lat na Ukrainie. Zatrudnia ponad 800 osób.

Do Grupy należą marki: Pracuj. pl - polski internetowy serwis rekrutacyjny, Robota. ua – działający na rynku ukraińskim internetowy serwis rekrutacyjny, oraz eRecruiter – polski system wspierający prowadzenie procesów rekrutacyjnych, oferowany w modelu SaaS (ang. software as a service, czyli oprogramowanie jako usługa).

W 2020 r. z serwisów Grupy korzystało średnio 6,8 mln użytkowników miesięcznie, w tym 3,1 mln w Polsce i 3,7 mln na Ukrainie. Na portalach Grupy każdego dnia dostępnych jest średnio 176 tys. ofert pracy (wg stanu na koniec września 2021 r.). Z systemu eRecruiter, służącego do zarządzania rekrutacjami, korzysta ponad 1.500 firm.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj wyceniona na 5 mld zł. Inwestorzy kupią 22 proc. akcji po 74 zł za sztukę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
New user
5 mld za portal ogłoszeniowy - absurd. Przy tej wycenie i zysku za zeszły rok 100 mln zakup zwróci się po 50 latach.
odpowiedź