SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Pracuj zyskuje na presji płacowej, ukraińska platforma z dużo mniejszym wzrostem

W pierwszym kwartale br. Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów od klientów o 40,8 proc. do 142,1 mln zł i zysku netto z 35,35 do 55,03 mln zł. - Z naszych badań wynika, że wzrost presji płacowej powoduje, że niezadowoleni pracownicy częściej myślą o zmianie pracy, jeżeli np. nie dostają podwyżek - mówi prezes firmy Przemysław Gacek. Wpływy jej ukraińskiej platformy Rabota.ua zwiększyły się tylko o 4,8 proc., dużo słabiej niż przed wojną.

Przemysław Gacek, współtwórca i prezes zarządu Grupy Pracuj Article

Marża skorygowanej EBITDA Grupy Pracuj wzrosła do 56,2 proc. z 50,8 proc. przed rokiem, a raportowany zysk EBITDA sięgnął 71,8 mln zł.

Oczekiwania analityków ankietowanych przez PAP Biznes co do zysku netto mieściły się w przedziale 55,6-55,9 mln zł. W przypadku EBITDA analitycy oczekiwali 74-76,3 mln zł, EBIT na poziomie 69,5-70,2 mln zł, a w przypadku przychodów 139-139,5 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Grupa Pracuj poinformowała, że wzrost przychodów w pierwszym kwartale 2022 r. wynikał głównie z wysokiej liczby projektów rekrutacyjnych w serwisie Pracuj.pl, która wzrosła o 36 proc. rdr, do 152 tysięcy.

Niskie bezrobocie i presja płacowa sprzyjają Grupie Pracuj

- Rośnie dodatkowo popularność dodatków do ogłoszeń rekrutacyjnych nabywanych przez klientów, w celu dopasowania oferty do ich indywidualnych potrzeb - napisano w komunikacie.

- W pierwszych miesiącach tego roku Grupa Pracuj korzysta z wyraźnego ożywienia na rynku pracy w Polsce. Niskie bezrobocie oraz rosnące oczekiwania pracowników dotyczące wzrostu wynagrodzeń, wynikające między innymi z wysokiej inflacji, sprawiają, że wiele osób aktywnie poszukuje nowej, lepiej płatnej pracy - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Przemysław Gacek.

Grupa Pracuj podała, że liczba aktywnych klientów, korzystających z systemu eRecruiter wspierającego rekrutację, oferowanego w modelu abonamentowym (SaaS), wzrosła o 13 proc. rdr, do ponad 1.650 na koniec marca 2022 roku.

Jak napisano w komunikacie, przychody z rynku polskiego w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku stanowiły 92,6 proc. przychodów Grupy, a do momentu wybuchu konfliktu zbrojnego 24 lutego 2022 roku, również na rynku ukraińskim Grupa Pracuj notowała bardzo dobre wyniki operacyjne.

Łączna liczba projektów rekrutacyjnych w serwisie Robota.ua w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 207 tysięcy (wobec 216 tysięcy w tym samym okresie 2021 roku), z czego liczba płatnych projektów rekrutacyjnych wyniosła 111 tysięcy (wobec 122 tysięcy przed rokiem).

„Sytuacja Robota.ua jest stabilna”. Będzie odpis?

Przychody na rynku ukraińskim zwiększyły się o 4,8 proc. do 10,53 mln zł. To dużo niższy wzrost niż przed wybuchem wojny - w ub.r. wpływy w Ukrainie poszły w górę z 34,53 do 50,53 mln zł

Obecnie - jak podano w komunikacie - Grupa Pracuj utrzymuje pełną zdolność operacyjną w Ukrainie i na bieżąco monitoruje sytuację.

- Wpływ konfliktu w Ukrainie jest oczywiście odczuwalny, ale trudny do oszacowania w najbliższych kwartałach. Obecnie skupiamy się na ciągłości operacyjnej i dostosowaniu serwisu do nowych warunków - opisał dyrektor operacyjny Rafał Nachyna.

- W naszej ocenie sytuacja Robota.ua jest stabilna. Pozytywnym sygnałem jest fakt, że stopniowo i jeszcze w małej skali pojawiają się oferty ukraińskich pracodawców poszukujących pracowników. Dokładamy wszelkich starań, na poziomie technologicznym i operacyjnym, aby zapewnić nieprzerwane działanie naszego serwisu - wyliczył.

Grupa Pracuj informowała wcześniej, że będzie analizowała konieczność dokonania odpisów w związku z wojną w Ukrainie. - Kwestia potencjalnego odpisu - tak jak zapowiadaliśmy przeprowadziliśmy analizę pod kątem potencjalnej utraty wartości. Wojna zmieniła w czasie rozkład przepływów i ich wielkość, ale nadal mimo podstawienia nowych danych nie pokazują potrzeby dokonania odpisu. Sytuację monitorujemy na bieżąco - powiedział podczas wtorkowej wideokonferencji dyrektor finansowy Gracjan Fiedorowicz .

Dodał, że kolejną analizę Grupa Pracuj będzie przeprowadzać na koniec czerwca. - Zobaczymy co przyniesie przyszłość. Na razie nic gorszego się nie dzieje, więc pozwala to myśleć neutralnie, jeśli chodzi o potencjalne odpisy w przyszłości - ocenił dyrektor finansowy.

- Przyglądamy się sytuacji (...). Widzimy bardzo powolne, stopniowe odbudowywanie popytu. Nie nazwałbym tego normalnością, ale jednak ludzie chcą pracować - dodał Przemysław Gacek.

Dalszy wzrost „pewnie nie aż tak efektywny”

Grupa Pracuj chce utrzymywać poziom sprzedaży i kontynuować wzrost liczby klientów. W ocenie zarządu, po silnym odbiciu rynku po pandemii nadal utrzymuje się duża aktywność pracodawców - zapowiedzieli menedżerowie na wideokonferencji.

- Będziemy dążyć do tego by dynamika, poziom sprzedaży był utrzymywany. Mamy segmenty, które wybraliśmy jako priorytetowe i tam rzeczywiście jesteśmy w stanie elastycznie wchodzić, jeśli chodzi o ceny ogłoszeń - powiedział prezes Przemysław Gacek.

- Wzrost liczby klientów - mamy nadzieję, że będziemy kontynuować, chociaż pewnie nie aż tak bardzo efektywnie jak w ciągu ostatniego roku - dodał.

W ocenie prezesa, skłonność kandydatów do zmiany pracy jest obecnie większa m.in. z powodu panującej na rynku presji płacowej, czy inflacji. - Z naszych badań wynika, że wzrost presji płacowej powoduje, że niezadowoleni pracownicy częściej myślą o zmianie pracy, jeżeli np. nie dostają podwyżek - dodał Gacek.

Z badań Pracuj.pl wynika, że odsetek Polaków aktywnie szukających nowej pracy lub planujących w najbliższym czasie zmienić obecną wzrósł z 31 proc. w październiku 2021 roku do 36 proc. w marcu 2022 roku. "Cały czas widać, że utrzymuje się duża aktywność ze strony pracodawców" - ocenił prezes.

- 2021 r. to było silne odbicie rynku po pandemii. Ale nadal to ożywienie obserwujemy, pracodawcy są nadal bardzo aktywni i aktywność pracodawców nie spada. Zwykle czwarty kwartał jest słabszy ze względu na święta i mniejszą liczbę dni roboczych, ale (...) czwarty kwartał był bardzo dobry, a pierwszy kwartał tego roku jeszcze lepszy. Pomaga również nam trudna dostępność kandydatów na rynku. A z drugiej strony, kandydaci coraz aktywniej poszukują pracy - opisał Gracjan Fiedorowicz.

Grupa Pracuj szykuje 136 mln zł dywidendy

W ub.r. Grupa Pracuj osiągnęła wzrost przychodów z umów z klientami o 58,7 proc. do 475,1 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę ze 106,93 do 255,68 mln zł. 10,6 proc. wpływów wygenerowała w Ukrainie. Firma w drugiej połowie kwietnia podkreśliła, że w br. jest beneficjentem dalszego ożywienia na rynku pracy w Polsce.

W zeszłym tygodniu zarząd Grupy Pracuj zaproponował, żeby firma z zeszłorocznego zysku netto wypłaciła 136,53 mln zł dywidendy (po 2 zł na akcję), a 129,73 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy. Większościowym akcjonariuszem spółki jest jej prezes Przemysław Gacek.

W grudniu ub.r. Grupa Pracuj zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. We wtorek po godz. 13 kurs akcji spółki malał o 2 proc. do 60,10 zł.

Dołącz do dyskusji: Grupa Pracuj zyskuje na presji płacowej, ukraińska platforma z dużo mniejszym wzrostem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl