SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Info informuje o nowej prognozie inflacji tak, żeby nie podać jej wysokości

W czwartek rano prezes NBP przekazał, że według nowej prognozy w 2022 roku inflacja wyniesie 7,6 proc. W ciągu dnia poinformowało o tym wiele mediów, m.in. w oparciu o depeszę PAP. Natomiast w TVP Info podawano jedynie, że za prawie połowę inflacji będą odpowiadać ceny energii, a na portalu stacji w ogóle nie zamieszczono depeszy PAP.

Article

Prezes Narodowego Banku Polskiego nową prognozę przyszłorocznej inflacji przedstawił w odpowiedzi na pytania Business Insider Polska. Jego wypowiedzi opublikowano w czwartek rano, a ich omówienie przygotowała Polska Agencja Prasowa w depeszy zatytułowanej „Business Insider: prezes NBP przewiduje, że w 2022 r. średnioroczna inflacja wyniesie 7,6 proc.”

W efekcie w ciągu dnia informację podało wiele serwisów internetowych, a także programy informacyjne w radiu i telewizji. W wielu publikacjach zwracano uwagę, że NBP znacząco podniósł prognozę inflacji, a także że jest ona dużo wyższa od wskaźnika wzrostu cen w wysokości 3,3 proc. zapisanego w budżecie na 2022 rok.

TVP Info: za połowę inflacji odpowiadają ceny energii

O nowej prognozie prezesa NBP dotyczącej inflacji informowano również w TVP Info. Przy czym w żadnym serwisie nie podano, że wzrost cen ma wynieść 7,6 proc. Skupiano się natomiast na tym, że największym czynnikiem proinflacyjnym są ceny energii.

- Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że bank centralny dysponuje nowymi, przybliżonymi prognozami wskaźników makroekonomicznych na najbliższe dwa lata. W odpowiedzi na pytania Business Insider Polska zastrzegł, że sporządzone 20 grudnia 2021 roku przewidywania mają charakter wstępny. Szef NBP podkreślił też, że za blisko połowę inflacji w 2022 roku odpowiadać będą ceny energii - stwierdziła Anna Bogusiewicz w serwisie informacyjnym po godz. 17.

Podobne informacje podawała w innych serwisach. W relacjach podkreślano, że za wzrost cen energii odpowiada polityka Rosji.

Depeszy PAP o nowej prognozie inflacji nie zamieszczono na portalu internetowym TVP Info.

Opublikowano ją natomiast w czołowych serwisach określanych jako prawicowe. Na wPolityce.pl tekst zatytułowano „NBP podwyższył prognozy inflacji. Adam Glapiński podaje przyczyny: Rekordowy wzrost cen energii. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY”, a na Dorzeczy.pl - „Wstępne prognozy NBP ws. inflacji. Będzie wyższa niż zakładano”. W obu tekstach podano, że inflacja w 2022 roku ma wynieść 7,6 proc.

„Wiadomości”: za inflację odpowiadają Tusk i Kopacz

Z kolei w głównym wydaniu „Wiadomości” w ostatnich tygodnia w wielu materiałach przekonywano, że za obecne podwyżki prądu odpowiada przede wszystkim polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Podkreślano, że kluczowe decyzje w tym zakresie podjęto na forum unijnym w 2008 roku, gdy premierem był Donald Tusk, oraz w 2014 roku, kiedy rządem kierowała Ewa Kopacz, natomiast Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej. Na „pasku” pojawiały się stwierdzenia „Tusk i Kopacz spowodowali drożyznę” czy „‘Efekt Tuska’, czyli wzrost cen energii”.

W przypadku cen paliw w ostatnim czasie skupiano się na obniżkach, które nastąpiły po zmniejszeniu akcyzy. Podkreślano też, że Niemcy regularnie jeżdżą tankować na stacje w przygranicznych polskich miejscowościach, ponieważ tam jest taniej.

Ponadto w „Wiadomościach” i TVP Info wiele razy informowano, że za podwyżki cen gazu odpowiada Rosja. W czwartkowym wydaniu programu pojawił się materiał Maksymiliana Maszendy „Putin drenuje portfele Europejczyków”.

- Rosja niezmiennie gra cenami gazu w Europie - alarmują eksperci. Władze Niemiec są krytykowane za prowadzenie polityki, która pozwala Władimirowi Putinowi szantażować Europę i windować ceny błękitnego paliwa, co dotyka wszystkich Europejczyków, w tym Polaków - stwierdziła Edyta Lewandowski w zapowiedzi.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 326 800 widzów, a udział w rynku oglądalności - 5,08 proc., po wzroście o 19,2 proc. rok do roku.

Natomiast główne wydanie "Wiadomości" oglądało średnio 2,88 mln widzów (5,6 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,12 mln w TVP1, a 763,7 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: TVP Info informuje o nowej prognozie inflacji tak, żeby nie podać jej wysokości

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl