SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Złożyli życzenia świąteczne" w Auchan i Leroy Merlin. I już zapowiadają kolejne pikiety na ten weekend

- W tym sezonie przebojem są maski przeciwgazowe, bo Rosjanie rozpoczęli ataki gazem bojowym - mówi Dominik Gąsiorowski, współtwórca profilu "Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin" na Facebooku. W środę aktywiści bojkotujący francuskie sieci handlowe, które dalej działają w Rosji, pojawili się z nową instalacją artystyczną "Święta w Ukrainie". Na ten weekend zapowiadają kolejne pikiety w sklepach Leroy Merlin i Auchan.

Fot. materiały organizatorówArticle

Środa, 13 kwietnia, cztery dni przed Wielkanocą. Kilka minut po godz. 18 w centrum handlowym Arkadia w Warszawie przed wejściem do sklepu Leroy Merlin kładą się na ziemi dwie dziewczyny. Nad nimi znajduje się pomazana czerwoną farbą maskotka wielkości człowieka. Mężczyzna z megafonem w ręku informuje przechodzących obok klientów, że są świadkami instalacji artystycznej "Święta w Ukrainie".

Jak mówi nam Dominik Gąsiorowski, współtwórca profilu "Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin" na Facebooku, który jest jednym z organizatorów środowej akcji, dziewczyny leżące na podłodze w centrum handlowym miały symbolizować martwych ludzi leżących na ziemi. - To obraz podobny do tego z Buczy, Hostomla czy Borodzianki i wielu innych ukraińskich miejscowości - wyjaśnia. - Zaprezentowaliśmy także najnowszą modę miejską w Ukrainie. W tym sezonie przebojem są maski przeciwgazowe, bo Rosjanie rozpoczęli ataki gazem bojowym. Mówiliśmy o tym, jak hojność klientów Leroy Merlin i innych sieci grupy Adeo wspiera wysiłek wojenny Rosji. Jak dzięki współpracy szefów Adeo z Władimirem Putinem rosyjski rząd może kupować nowe rakiety Iskander, bomby kasetowe i termobaryczne. Nasze wydarzenie spotkało się ze sporym zainteresowaniem klientów galerii, niektórzy bili brawo - relacjonuje Dominik Gąsiorowski. Wydarzenie nazywa "składaniem życzeń świątecznych" sieci marketów budowlanych Leroy Merlin.

Kilkanaście minut później grupa przeniosła się z instalacją artystyczną do Wola Parku, innego centrum handlowego w Warszawie. Tam przed wejściem do hipermarketu Auchan wystawili ten sam program. - Dla Ukraińców nie ma świąt, wojna trwa nieprzerwanie. Rosjanie bombardują domy i szkoły każdego dnia. Dlatego postanowiliśmy nagłaśniać i upubliczniać wszystkie grupy i jednostki, które chcą protestować nawet w świąteczny weekend - dodaje Dominik Gąsiorowski.

"Przedświąteczne idi nachuj" w Leroy Merlin i Auchan

I na najbliższe dni planowane są kolejne protesty pod hasłem "Przedświąteczne idi nachuj" przed sklepami francuskich sieci handlowych. I tak w najbliższy piątek (w godz. 15-22) i sobotę (w godz. 8-13) Euromaidan-Warszawa oraz "Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin" zapraszają na pikiety przed marketami sieci Auchan w Warszawie (ul. Puławska 427, ul. Modlińska 8 oraz galeria Wola Park), a także w Piasecznie (w sobotę).

- Protest będzie przeciwko obecności Auchan w Rosji - wyjaśniają organizatorzy. - Ich obecność w zbrodniczej Rosji oznacza, że są współodpowiedzialni masakrom w Buczy, Borodziance i Mariupolu. Auchan jest pełne krwi niewinnych ofiar bestialstwa zbrodniarzy rosyjskich. Weźcie ze sobą transparenty, zdjęcia z Buczy, Borodzianki (zostawimy je kolaborantom zbrodniarzy) oraz znicze.

W sobotę (godz. 11-13) protest zaplanowano też w Gorzowie Wielkopolskim przed marketem Leroy Merlin (ul. Słowiańska 70).

Szczegóły dotyczące wszystkich protestów znajdują się na stronie Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin (www.oblm.pl). Można tam też zobaczyć relacje z poprzednich pikiet.

Leroy Merlin i Auchan nadal działają w Rosji

Leroy Merlin i Auchan to francuskie firmy należące do Grupy Adeo, które jako jedne z nielicznych zdecydowały, że nie wycofają się z Rosji - mimo licznych wezwań i apeli, również ze strony ukraińskich polityków. Marki niemal bez przerwy są - w związku z tymi decyzjami - krytykowane, a konsumenci nawołują do ich bojkotu. Bojkot ten wyszedł już poza internet i przybrał realną formę w postaci akcji organizowanych pod sklepami tych sieci.

Dotychczasową umowę z Leroy Merlin zerwały w ostatnich dniach władze Gdyni, które - w związku z tym, że firma nie chce wycofać się z Rosji - zdecydowały, że nie chcą z nią dalej współpracować. Umowa dotyczyła gospodarowania wodami opadowymi.

Dołącz do dyskusji: "Złożyli życzenia świąteczne" w Auchan i Leroy Merlin. I już zapowiadają kolejne pikiety na ten weekend

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl