SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Intensywne myślenie potrafi wyczerpać jak praca fizyczna. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy odkryli dlaczego po ciężkiej pracy umysłowej człowiek bywa tak samo wyczerpany jak po ciężkiej pracy fizycznej. Odpowiada za to jeden z aminokwasów.

Article

Grupa naukowców na podstawie badania, którego wyniki opublikowano w piśmie "Current Biology", ustaliła, że na skutek intensywnej pracy umysłowej w korze przedczołowej człowieka gromadzi się kwas glutaminowy. To z kolei ma wpływ na podejmowanie łatwiejszych, wymagających mniejszego wysiłku decyzji.

W badaniu udział wzięło 40 osób podzielonych na dwie grupy. Pierwsza, 24-osobowa grupa, przez sześć godzin zmagała się z zadaniami wymagającymi intensywnego myślenia. Natomiast 16 osób z drugiej grupy miało do wykonania o wiele łatwiejsze zadania.

Po zakończeniu badania, tylko wśród osób z pierwszej grupy zaobserwowano typowe dla zmęczenie objawy, np. zwężone źrenice. Ponadto osoby te wykazywały tendencje do podejmowania decyzji dających szybką nagrodę przy niewielkim wysiłku.

Jednocześnie naukowcy wykorzystali metodę spektroskopii rezonansu magnetycznego, za pomocą której można mierzyć poziom różnych substancji w organizmie. W grupie, która zmagała się z trudniejszymi zadaniami, odnotowano wyższy poziom kwasu glutaminowego w synapsach bocznej kory przedczołowej w porównaniu do stanu przed rozpoczęciem badania. Tymczasem w drugiej grupie nie zaobserwowano żadnych zmian.

Skoro wiadomo, że zmęczenie po intensywnym wysiłku intelektualnym podobne jak po ciężkiej pracy fizycznej powoduje nagromadzenie się kwasu glutaminowego, nasuwa się pytanie czy można to zjawisko ograniczyć? Tutaj naukowcy nie mają dobrych wiadomości, gdyż obecnie nauka nie dysponuje odpowiednim rozwiązaniem. Zalecają natomiast odpoczynek i sen, a także unikanie podejmowania ważnych decyzji, gdy jest się zmęczonym.

Dołącz do dyskusji: Intensywne myślenie potrafi wyczerpać jak praca fizyczna. Dlaczego tak się dzieje?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl