SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet, czyli okno na świat - o dostępności i wykluczeniu cyfrowym w Rozmowach Facebooka

4,5 miliona Polek i Polaków nigdy nie korzystało z internetu*. Jak wygląda życie bez dostępu do sieci i z jakimi problemami muszą radzić sobie osoby dotknięte wykluczeniem cyfrowym? W przedostatnim odcinku trzeciego sezonu “Rozmów Facebooka” usłyszeć można m.in., według jakich kryteriów mierzona jest dostępność oraz w jaki sposób budować internet przystosowany do potrzeb wszystkich użytkowników.

Article

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele dziedzin życia musiało przenieść się do sieci. Dostęp do technologii okazał się niezbędny do nauki, pracy i korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ten gwałtowny proces przejścia do świata wirtualnego pokazał, jak wiele osób zmaga się z wykluczeniem cyfrowym. W rozmowie na temat dostępności i roli, jaką internet odgrywa w codziennym życiu, wzięli udział goście najnowszego odcinka “Rozmów Facebooka”: Wojtek Sawicki i Agata Tomaszewska, twórcy projektu Life On Wheelz, którego nadrzędnym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnością, oraz Artur Marcinkowski - pomysłodawca i założyciel fundacji Widzialni, zajmującej się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu.

Dla wielu osób internet to jedyne okno na świat, które umożliwia codzienną komunikację z innymi ludźmi oraz aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Brak dostępu do sieci lub ograniczenie możliwości korzystania z jej zasobów to jednak częsty problem, z którym zmagają się przede wszystkim seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcy miejscowości odciętych od internetu. Przeszkodą nie jest jedynie brak infrastruktury - to także brak odpowiedniego przystosowania stron i aplikacji do potrzeb użytkowników.

Wojtek Sawicki, który jako osoba z niepełnosprawnością na co dzień zmaga się z wieloma barierami w świecie rzeczywistym i wirtualnym, przyznał, że postęp w tej kwestii jest coraz bardziej zauważalny. Sam korzysta z technologii umożliwiających sterowanie kursorem za pomocą wzroku i chętnie dzieli się informacjami na temat nowoczesnych rozwiązań ułatwiających obsługę komputera. Niestety nadal istnieje wiele przeszkód, które utrudniają swobodne korzystanie z internet osobom OZN, są to m.in. interfejsy aplikacji bankowych lub filmy wideo pozbawione transkrypcji. Wiele pozornie prostych mechanizmów, takich jak weryfikacja CAPTCHA, potrafi utrudnić dostęp do sieci i jej zasobów osobom z niepełnosprawnościami.

Walka z wykluczeniem cyfrowym to długi i skomplikowany proces, który wymaga wsparcia finansowego i dokładnych regulacji prawnych. To jednak nie wszystko - jak zauważył Artur Marcinkowski, kompetencje cyfrowe twórców i osób odpowiedzialnych za projektowanie usług są kluczowym elementem w budowaniu przyjaznego internetu. Świadomość problemów, z którymi na co dzień zmagają się m.in. osoby z niepełnosprawnościami, pozwala na dostosowanie poszczególnych funkcji do potrzeb wszystkich użytkowników. Dodanie napisów do treści wideo czy uwzględnienie opcji zmiany kontrastu strony internetowej sprawią, że cyfrowy świat staje się bardziej inkluzywny.

Odcinki „Rozmów Facebooka” dostępne są na głównych platformach z podcastami, w tym Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts. Słuchacze także mają możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami pod adresem: rozmowyfacebooka@fb.com.


* - dane pochodzą z najnowszego raportu Federacji Konsumentów pt. „Wykluczenie cyfrowe podczas pandemii. Dostęp oraz korzystanie z internetu i komputera w wybranych grupach społecznych”.