SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko 11 proc. Polaków przeciw dymisji Jacka Kurskiego z TVP

Odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej krytycznie ocenia 11 proc., a pozytywnie - 65 proc. Także wśród wyborców PiS jest więcej zwolenników niż przeciwników dymisji Kurskiego.

Jacek Kurski, były prezes TVPArticle

W sondażu zrealizowanym dla „Rzeczpospolitej” w piątek i sobotę przez Ibris dymisję Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej zdecydowanie dobrze oceniło 41,1 proc. Polaków, a raczej dobrze - 23,5 proc.

Przeciwną opinię wyraziło 11 proc. respondentów, przy czym 6,6 proc. raczej źle oceniło decyzję Rady Mediów Narodowych, a 4,4 proc. - zdecydowanie źle. Natomiast 24,4 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Stratę stanowiska przez Jacka Kurskiego pochwaliło aż 84 proc. respondentów (63 proc. bardzo, 21 proc. raczej) deklarujących poparcie dla partii opozycyjnych.

Z kolei wśród wyborców PiS dymisję Kurskiego zdecydowanie pochwaliło 11 proc., a raczej - 34 proc. Bardzo krytycznie oceniło ją 14 proc., raczej - 18 proc., a 23 proc. nie ma zdania.

TVP bez Kurskiego się nie zmieni

Według 53,9 proc. uczestników sondażu Telewizja Polska bez Jacka Kurskiego jako prezesa nie zmieni się. Zmian na lepsze spodziewa się 26,1 proc. osób, a na gorsze - 6,7 proc. 13,3 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

Jacek Kurski nieoczekiwanie został zdymisjonowany w zeszły poniedziałek na posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, na którym przedstawił projekty inwestycyjne realizowane przez TVP. Za dymisją zagłosowała cała piątka członków RMN, z których trójka to politycy PiS.

Zaraz potem na stanowisko prezesa publicznego nadawcy powołano Mateusza Matyszkowicza, który w zarządzie spółki jest od wiosny 2019 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jacek Kurski na czele TVP przez ponad 6 lat

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku, został powołany przez ministra skarbu państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Jesienią 2016 roku wygrał konkurs na to stanowisko przeprowadzony przez Radę Mediów Narodowych i został powołany na 6-letnią kadencję.

Rada Mediów Narodowych zdymisjonowała Kurskiego na początku marcu 2020 roku. Ogłoszono to równocześnie z podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji budżetu dającej TVP i Polskiemu Radiu prawie 2 mld zł rekompensaty abonamentowej.

Kurski pozostał jednak w TVP jako doradca szefa rady nadzorczej Macieja Łopińskiego (który na kilka miesięcy przejął obowiązki prezesa). Do zarządu spółki ponownie został powołany na przełomie maja i czerwca 2020 roku, a na stanowisko prezesa objął w sierpniu 2020 roku.

W ub.r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

W planie finansowym na br. Telewizja Polska zapisała wzrost przychodów do 3,42 mld zł, zwiększyć mają się zarówno wpływy z reklam i sponsoringu, jak i rekompensaty abonamentowej. W górę pójdą też koszty energii i usług zewnętrznych, a ze sprzedaży obligacji skarbowych nadawca spodziewa się minimum 171 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Tylko 11 proc. Polaków przeciw dymisji Jacka Kurskiego z TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl