SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

5G ma zrewolucjonizować pracę dziennikarzy telewizyjnych

Niemiecka telewizja komercyjna RTL i operator telekomunikacyjny Deutsche Telekom pracują nad rozwiązaniem, które ma ułatwić przygotowywanie wejść na żywo i transmisji. Stanie się to możliwe dzięki tak zwanemu „plasterkowaniu” sieci 5G. Zamiast kilkutonowego wozu satelitarnego do wysokiej jakości transmisji ma wystarczyć smartfon.

Article

Kiedyś do przygotowania „live’a” albo transmisji telewizyjnej konieczny był wóz satelitarny. Pociągało to ze sobą oczywiście duże koszty i utrudniało pracę dziennikarzom.

Wozy satelitarne z racji wielkości nie należą do pojazdów, które łatwo zaparkować. Nie z każdej strony da się również połączyć z satelitą.

Od dekady stacje informacyjne coraz częściej przygotowują wejścia na żywo za pośrednictwem sieci 4G. Choć to tańsze rozwiązanie niż przekaz satelitarny, to jest obarczone wieloma wadami. Kiedy w pobliżu znajduje się dużo ekip z niej korzystających, to sygnał zanika. Czasami znacząco obniża się jakość streamingu.

Zobacz także: Cellcom i NovelSat planują pilotaż wideo na żywo w 5G

Smartfon zamiast wozu satelitarnego

Przygotowywanie wejść na żywo i transmisji ma ułatwić technologia 5G. Deutsche Telekom i RTL Deutschland testują produkcję treści wideo na żywo w swojej samodzielnej sieci 5G. Przygotowywanie relacji ma być możliwe za pośrednictwem smartfona.

Technologia testowana w Niemczech polega na „plasterkowaniu” sieci, czyli dzieleniu jej na sekcje. Dzięki niej możliwa jest transmisja o bardzo wysokiej jakości obrazu i dźwięku, nawet scen akcji.

- Dzięki 5G Standalone cała technologia telewizyjna do transmisji na żywo zmieści się w kieszeni. To rozwiązanie 5G zrewolucjonizuje mobilne dziennikarstwo. Dzięki RTL Deutschland mamy do tego innowacyjnego partnera. Wspólnie testujemy nowe rozwiązanie 5G, a tym samym uwzględniamy potrzeby dziennikarzy na wczesnym etapie - powiedziała Claudia Nemat. Odpowiada za dział Technology and Innovation Board w Deutsche Telekom. Aby technologia się upowszechniła, potrzebny jest oczywiście duży zasięg sieci 5G.

Zobacz także: T-Mobile Polska kończy z 3G, stawia na LTE i 5G. Klientów czeka wymiana kart SIM

- Rozwój innowacyjnych technologii jest ważnym filarem naszej strategii informowania i dostarczania rozrywki naszym widzom i użytkownikom w najlepszy możliwy sposób. Dobre dziennikarstwo musi być aktualne. Także podczas podróży reportera. Jest to szczególnie pożądane w przypadku newsów. Wideo w czasie rzeczywistym transmitowane przez 5G sprawia, że wiadomości będą jeszcze bardziej aktualne. W naszych testach samodzielna sieć 5G Telekom była w stanie przekroczyć wysokie wymagania produkcji telewizyjnych w zakresie transmisji sygnału. Sieć jest bezpieczna i niezawodna. Ta innowacja łączy się z wykorzystaniem smartfonów. Dzięki temu nasi dziennikarze mogą jeszcze bardziej skupić się na tym, co się liczy: przygotowywaniu niezależnych relacji z dowolnego miejsca w dowolnym czasie - powiedział Matthias Dang, współdyrektor generalny RTL Deutschland.

W przyszłości skorzystają influencerzy

Deutsche Telekom i RTL Deutschland opracowują projekt pilotażowy w laboratoriach w Bonn. Partnerzy sprawdzają obecnie rozwiązanie 5G w środowisku testowym w Berlinie. Szerokie grono potencjalnych klientów z sektora mediów skorzysta z tego rozwiązania. Dotyczy to na przykład organizatorów wydarzeń kulturalnych czy sportowych. W przyszłości 5G Standalone z Network Slicing umożliwi również nowe i kreatywne formaty w czasie rzeczywistym dla influencerów w mediach społecznościowych.

Dzięki nowemu rozwiązaniu technologia produkcji stanie się bardziej elastyczna. Obecnie wielu nadawców nadal korzysta z wozów satelitarnych. Zazwyczaj to ciężarówki, które ważą ponad 3,5 tony i nie są elastyczne. Mobilne rozwiązania plecakowe (transmisje przez 4G) wykorzystują wiele kart SIM, aby uzyskać wystarczającą przepustowość. Nie jest ona jednak gwarantowana, dlatego często dochodzi do problemów technicznych. Oba środki produkcji wymagają również dodatkowego sprzętu i wsparcia specjalistów.

Zobacz także: Fuzja RTL i ProSiebenSat.1 przez streaming? „Prędzej czy później zbliżymy się”

Testy Deutsche Telekom i RTL są prowadzone na komercyjnej infrastrukturze Ericsson 5G Standalone (SA). Cięcie sieci jest kluczową cechą technologii 5G Standalone. Umożliwia tworzenie wielu sieci wirtualnych w jednej infrastrukturze. Technologia ta sprawia, że każdy plasterek ma inną charakterystykę usługi. Dzięki temu może być dostosowany dokładnie do potrzeb konkretnego klienta.

Dołącz do dyskusji: 5G ma zrewolucjonizować pracę dziennikarzy telewizyjnych

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl