SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1/5 Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe

1/5 ankietowanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, a połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości - wynika z badania na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Według badania Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami(IZFiA), wśród inwestujących wolne środki, 34 proc. to osoby z co najmniej wyższym wykształceniem.

Gdzie inwestujemy pieniądze

Inwestowanie odbywa się na mniejszą skalę, niż oszczędzanie pieniędzy. "Jedynie 1/5 badanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, natomiast połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości" - czytamy.

Jak wskazano, bardzo niskie oprocentowanie lokat skutkuje poszukiwaniem innych form lokowania pieniędzy. Respondenci spontanicznie wskazali, że bardziej opłacalną formą inwestowania od lokaty jest zakup nieruchomości (24 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się akcje (12 proc.), obligacje (6 proc.), kruszce np. złoto, srebro (4 proc.), fundusze inwestycyjne (3 proc.).

Podkreślono, że inwestowaniu pieniędzy sprzyjają stabilna sytuacja zawodowa lub gwarancja stałego dochodu (emerytura/renta). Osoby o wyższych kwalifikacjach zawodowych/wyższym wykształceniu, jak dodano, częściej decydują się inwestować wolne środki.

Osoby, które deklarują, że nie są zainteresowanie inwestowaniem pieniędzy (30 proc.), jako główną przyczynę wskazują brak wolnych środków (47 proc.). Z kolei w grupie osób, które inwestują wolne środki dominują mężczyźni (56 proc.). Tendencja do inwestowania rośnie z wiekiem – w najmłodszej grupie badanych (18-24) odsetek inwestujących wynosi 10 proc., a w najstarszej grupie (45-65) – 45 proc. Jak zwrócono uwagę, na decyzję o inwestowaniu pieniędzy ma wpływ posiadanie dzieci poniżej 18. roku życia. Wśród inwestujących najwięcej jest osób, które nie mają niepełnoletnich podopiecznych (46 proc.), a odsetek osób z jednym dzieckiem, które inwestują wolne środki wynosi 29 proc. Dodano, że odsetek inwestujących maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Badanie wskazało też, że Polacy najchętniej nadwyżki finansowe przeznaczają na konsumpcję i przyjemności (np. zakup sprzętów elektronicznych, ubrań, zabawek dla dzieci), podróże, czy zasilenie kont oszczędnościowych, lokat.

Badanie ilościowe i jakościowe łącznie zrealizował na zlecenie Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w maju b.r. Badanie ilościowe opierało się o omnibus CAWI (Computer Assisted Web Interview), na panelu internetowym ARC, posiadającym ok. 50 tysięcy panelistów. Badanie jakościowe uwzględniało elementy auto-etnografii (doświadczenia i samodzielne obserwacje respondenta, który uczestniczy w procesie zakupowym). Badano Polaków w wieku 18-65, grupę reprezentatywną dla ludności Polski ze względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia i region kraju, o minimum średnim dochodzie na głowę w gospodarstwie domowym, i minimum średnim wykształceniu.

Dołącz do dyskusji: 1/5 Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl