SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemal 550 tys. wniosków o dofinansowanie sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

Ponad 460 tys. wniosków o dofinansowanie kupna cyfrowego odbiornika bądź dekodera przyjęła do 30 sierpnia Poczta Polska – informuje nas rzecznik placówki, Daniel Witowski. Internetową drogą złożono kolejnych 89 tys. wniosków. Operację zmiany standardu nadawania telewizji cyfrowej zakończono w czerwcu.

Article

Ostatni etap przełączeń częstotliwości naziemnej telewizji cyfrowej został przeprowadzony przez Emitel w nocy z 26 na 27 czerwca. Tym samym w całości uwolniono pasmo 700 MHz, które ma być przeznaczone na potrzeby budowy sieci mobilnej piątej generacji. Zmiany objęły województwo mazowieckie i wschodnią część kraju: od Suwalszczyzny przez Warmię i Mazury, Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę. Nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC w przypadku multipleksów MUX-1, MUX-2 oraz MUX-4 jest dostępny dla widzów w całej Polsce. Multipleks MUX3 zostanie przełączony na nowy standard w późniejszym terminie.

Jak informuje Wirtualnemedia.pl Poczta Polska, do 30 sierpnia w jej placówkach przyjęto blisko 462 tys. wniosków o przyznanie świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, gwarantowanego. Kolejnych 89 tys. złożono drogą internetową. W lipcu kancelaria premiera informowała, że przyznano już 500 tys. świadczeń na zakup dekodera lub telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania. 

W ramach rządowego programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości do 100 zł na tuner lub 250 zł na telewizor do odbioru programów w nowym standardzie. Większość dekoderów kosztuje około 100 zł, ale telewizory są dużo droższe niż kwota dofinansowania. Z informacji wcześniej podawanych przez rząd wynika, że tylko blisko 15 proc. wniosków dotyczy zakupu telewizora.

Z ostatnich badań Krajowego Instytut Mediów wynika, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma odbiornika dającego dostęp do telewizji naziemnej w nowym standardzie. Mają zatem możliwość oglądania tylko kanałów z MUX-3 i MUX-8.

 

Dołącz do dyskusji: Niemal 550 tys. wniosków o dofinansowanie sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl