SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Już działa multipleks lokalny DAB+ w Krakowie. Emisja z Kopca Kościuszki

Firma DABCOM uruchomiła eksperymentalny multipleks cyfrowego radia. Tym razem w Krakowie z nowego lokalnego MUX można słuchać dziewięciu rozgłośni. - Lista stacji może się zmieniać w trakcie eksperymentu - mówi nam Marcin Marzec z firmy DABCOM.

Od piątku (8 lipca) od godz. 10 słuchacze z Krakowa i okolic posiadający cyfrowe odbiorniki mogą słuchać radia w technologii DAB+. - Jest to multipleks eksperymentalny, pozwolenie na emisję jest ważne do 30 czerwca 2023 r. - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marcin Marzec z firmy DABCOM, która jest operatorem nowego multipleksu lokalnego DAB+. Emisja jest prowadzona z Kopca Kościuszki w Krakowie, gdzie swoją siedzibę ma Radio RMF FM.

Emisja jest tymczasowa, a pozwolenie radiowe w tej sprawie wydał prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Zgodnie z nim w zasięgu multipleksu znajduje się Kraków oraz gminy Wielka Wieś, Zielonki i Niepołomice - dodaje Marcin Marzec.

W tej chwili w ramach krakowskiego multipleksu weszło dziewięć programów: Radio Kraków Kultura, Radio Profeto, Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Jasna Góra, Radio Imperium, Radio Super FM oraz Muzyczne Radio.

- Spośród wymienionych stacji do tej pory w Krakowie w ograniczonym zakresie dostępne było tylko Radio Profeto. Zawartość MUX-a nie jest ostateczna. Podobnie jak w innych multipleksach eksperymentalnych, tak i w tym lista stacji może zmieniać się w trakcie eksperymentu - zaznacza Marcin Marzec.

Czołowi nadawcy krytykują DAB+

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W lokalnych MUX-ach są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio.

Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Z danych polskiego TePanelu wynika, że nad Wisłą odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. W Polsce czołowi komercyjni nadawcy krytykują DAB+. Twierdzą, że to technologia droga i przestarzała.

KRRiT prowadzi obecnie konkurs dotyczący miejsc w multipleksie ogólnopolskim cyfrowego radia. Wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE).

Dołącz do dyskusji: Już działa multipleks lokalny DAB+ w Krakowie. Emisja z Kopca Kościuszki

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
szkoda ze nie napisali z jaką rzeczywistą mocą nadają.
0 0
odpowiedź
User
Marcin
Czy te programy mozna sluchac na telewizorze, ktory jest wyposazony w dekoder dvb t2 hevc czy tylko na specjalnym odbiorniku radiowym?
0 0
odpowiedź
User
niestety
Czy te programy mozna sluchac na telewizorze, ktory jest wyposazony w dekoder dvb t2 hevc czy tylko na specjalnym odbiorniku radiowym?

tylko radio
0 0
odpowiedź