SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Polsatu o zmianie standardu naziemnego: Zostaliśmy dotknięci najbardziej

Menadżerowie Polsatu nie chcą zdradzić czy podjęli już kroki prawne w sprawie uzyskania rekompensat za faworyzowanie Telewizji Polskiej przy okazji zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. - Zostaliśmy dotknięci najbardziej - przyznał jednak podczas konferencji prezes Telewizji Polsat Stanisław Janowski.

Stanisław Janowski, prezes Telewizji PolsatArticle

Od końca marca do końca czerwca multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej przechodziły na standard DVB-T2/HEVC. Objął: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). W starym standardzie są natomiast dalej nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP i kopia TVP ABC).

TVP w lepszej sytuacji niż nadawcy komercyjni

Pierwotnie zmianami miał być objęty także MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. W marcu minister spraw wewnętrznych i administracji  Mariusz Kamiński wystąpił jednak do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o odroczenie zmiany w przypadku multipleksu TVP. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Prezes UKE w związku z wojną na Ukrainie pozwolił głównym stacjom TVP nadawać w starym standardzie maksymalnie do końca 2023 roku.

Decyzja regulatora wywołała duże niezadowolenie nadawców prywatnych. Krajowy Instytut Mediów szacował, że w marcu 1,7 mln gospodarstw domowych z telewizją naziemną nie posiadało telewizorów lub dekoderów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC (obecnie to blisko 1,1 mln). Wraz z przechodzeniem kolejnych regionów na nowy standard, zmniejszały się więc zasięgi multipleksów ze stacjami komercyjnymi. Nadawcy prywatni narzekali na utratę przychodów reklamowych. Właściciel domu mediowego OMD Jakub Bierzyński ocenił, że ewentualne rekompensaty ze Skarbu Państwa mogą pochłonąć nawet 0,5 mld zł.

Rozmowy stacji prywatnych z UKE nie przyniosły kompromisu. - Oczywiście, że będziemy domagać się odszkodowania. Wraz z każdym wyłączeniem pozyskujemy bardzo precyzyjne dane. Wiemy, jakie ponosimy straty, które cały czas się kumulują i są coraz większe. Czy w robieniu dobrej telewizji chodzi o to, jakie odszkodowanie uzyskamy od Skarbu Państwa? Oczywiście, że nie - ale nie będziemy mieli wyboru i gdybym tego nie zrobił, to musiałbym się sam zwolnić, bo działałbym na szkodę spółki. Wolałbym się z nikim nie sądzić, tylko, tak jak do tej pory, inwestować czas i pieniądze w nowe programy - zdradził portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, Prezes Telewizji Puls.

Nadawcy narzekają, ale wciąż wstrzymują się z decyzjami

Czy Grupa Polsat Plus samodzielnie lub z udziałem innych nadawców będzie walczyć o rekompensaty? Jakie kroki już podjęto? - Na tym etapie nie komentujemy, jak będziemy mieli coś w tej sprawie do zakomunikowania, to zakomunikujemy - odpowiedział podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom finansowym Cyfrowego Polsatu Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.

W MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które objęła zmiana standardu grupa oferuje bezpłatne kanały: Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Eska TV, Polo TV, Fokus TV i Wydarzenia24. W starym standardzie z MUX-8 jest jeszcze dostępna stacja Nowa TV. Polsat Box oferuje też pakiet płatnych kanałów w ramach MUX-4. Przez kilka miesięcy dostęp do płatnych stacji mieli tylko technicy Polsatu, bo firma nie oferowała dekodera z DVB-T2/HEVC.  

Prezes komercyjnej stacji twierdzi, że faworyzowanie TVP uderzyło w wyniki oglądalności jego stacji. - Telewizja Polsat i nasze kanały naziemne zawsze były bardzo silne, były liderami telewizji naziemnej. To, że refarming odbył się w taki sposób spowodowało, że zostaliśmy nim najbardziej dotknięci. Jest to istotne dla nas - ocenił Janowski. Wdrożenie standardu DVB-T2/HEVC towarzyszyło refarmingowi, czyli przekazaniu części pasma zajmowanego przez naziemną telewizję operatorom telekomunikacyjnym.

Z konkretnymi działaniami wstrzymuje się nie tylko Polsat, ale także TV Puls. - Cały czas zbieramy wszystkie dane i na bieżąco monitorujemy nasze straty, które wciąż się kumulują. Kluczowe dla nas jest to, czy zgodnie ze wstępną zapowiedzią TVP przełączy się na nowy standard nadawania na sezon jesienny przed Mistrzostwami Świata i czy Ministerstwo Cyfryzacji, zgodnie z deklaracją, rozpocznie skuteczną, ogólnopolską kampanię informacyjną. Dopiero jak to nastąpi i zakończy się finalnie proces przełączania, uwzględniający TVP, będziemy mogli wyliczyć nasze całkowite straty – mówił przed tygodniem Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Kiedy TVP zmieni standard?

Choć jeszcze w czerwcu prezes TVP Jacek Kurski sugerował, że przy okazji mundialu w Katarze może dojść do zmiany standardu MUX-3, to decyzja w tej sprawie nadal nie zapadła. Wiele wskazuje na to, że nadawca publiczny będzie kontynuować emisję głównych stacji w starym standardzie. Może to oznaczać poważne problemy ze znalezieniem miejsc na multipleksach dla nowych stacji TVP, czyli TVP Nauka, TVP 4K i TVP Muzyka.

Kiedy TVP zmieni standard MUX-3? W jaki sposób będzie oferowany kanał TVP 4K? - W związku z uwarunkowaniami zewnętrznymi, o których mowa we wniosku MSWiA do UKE wszelkie decyzje dotyczące zmiany standardu nadawania Telewizja Polska podejmie we właściwym czasie, adekwatnie do okoliczności – informowało w środę portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Mniejsze zasięgi multipleksów ze stacjami komercyjnymi

Z danych Nielsena, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od TV Puls wynika, że w regionach objętych IV etapem zmiany standardu (województwo lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, centralna część mazowieckiego) zasięg MUX-1 jest mniejszy o 13 proc. niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC. Ponad 6 tygodni po zmianie zasięg MUX-2 zmniejszył się o 14 proc.. MUX-3 z kanałami TVP poprawił z kolei zasięg o 2 proc.

I etapem przejścia na DVB-T2/HEVC objęte były województwa dolnośląskie i lubuskie. W ich przypadku sytuacja wygląda nieco lepiej dla nadawców prywatnych. Choć MUX-1 po 19 tygodniach ma wciąż o 4 proc. mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu, to MUX-2 poprawił go o 3 proc. Multipleks z kanałami TVP zwiększył zasięg aż o 16 proc. W niektórych lokalizacjach uruchomiono bowiem dodatkowe nadajniki MUX-3. TVP musiała jednak uruchomić w ramach multipleksu eksperymentanego w DVB-T2/HEVC kopie TVP1, TVP2 i TVP Info, ponieważ po zmianie siatki nadajników w niektórych lokalizacjach pojawił się problem z odbiorem tych stacji w starym standardzie.

Według Nielsena w lipcu br. Polsat miał 6,67 proc. udziału w rynku telewizyjnym (spadek o 13,15 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku).

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Dołącz do dyskusji: Prezes Polsatu o zmianie standardu naziemnego: Zostaliśmy dotknięci najbardziej

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl