SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejne kanały TVP w naziemnej telewizji na Litwie, będą także na ogólnokrajowym multipleksie

W maju do czterech kanałów Telewizji Polskiej dostępnych na regionalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej na Litwie dołączą TVP World i Biełsat TV. Ponadto TVP dostała koncesję na emisję swoich sześciu stacji na multipleksie ogólnokrajowym.

Article

Multipleks, na którym przed końcem maja pojawią się TVP World i Biełsat TV, obejmuje zasięgiem Wilno i jego okolice (rejony: święciański, solecznicki i wileński), dociera łącznie do ponad 20 proc. populacji Litwy.

Na multipleksie są już obecne cztery kanały Telewizji Polskiej: TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia.

Ponadto TVP uzyskała koncesję od litewskiego regulatora LRTK na nadawanie sześciu kanałów na drugim multipleksie ogólnokrajowym. Nadawca informuje, że wspólnie z partnerem technologicznym prowadzi prace nad ich uruchomieniem tam emisji TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP World i Biełsat TV. Po uruchomieniu MUXa ogólnokrajowego zasięg sumaryczny razem z wileńskim obejmie 2/3 populacji.

Największa litewska kablówka TELIA już emituje TVP World i TVP Info.  Operator oferuje też dwie inne stacje Telewizji Polskiej: TVP Wilno i TVP Polonia.

- Uruchomienie kolejnych kanałów Telewizji Polskiej na Litwie - w szczególności TVP World i Biełsat TV pozwoli wszystkim widzom w tym kraju poznać polski i regionalny punkt widzenia na wydarzenia w obszarze Trójmorza oraz całego świata - zapowiada Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

- Telewizja Polska chce docierać ze swoją ofertą programową nie tylko do Polonii, ale i do wszystkich mieszkańców Litwy, wierząc, że warto odwoływać się do dobrego dziedzictwa współpracy. Obecność kanałów TVP na Litwie jest gwarantem dostarczenia informacji z dbałością o prawdę i zgodność z rzeczywistością, przeciwstawnych do propagandy szerzonej przez media rosyjskie i białoruskie - dodaje Matyszkowicz.

Stacja TVP World nadaje od listopada 2021 r. Poza polskimi sieciami kablowymi można ją oglądać u operatorów w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Od początku br. z kanałem pożegnało się siedmioro prezenterów i dwójka redaktorów, TVP przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl, że zmiany „przeprowadzane są z uwzględnieniem zachowania ciągłości nadawania”.

Biełsat TV działa od końcówki 2007 roku, informuje o wydarzeniach na Białorusi, pokazywane są w nim treści w języku białoruskim i rosyjskim. Kanał jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12 kanałów TVP na polskich multipleksach

Telewizja Polska w naszym kraju w telewizji naziemnej nadaje łącznie 12 kanałów (nie licząc dubli w HD i programów regionalnych oddziałów TVP).

Do jej dyspozycji pozostają MUX-3 (nadają tam TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) oraz testowo MUX-5 (TVP 3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD) i w niektórych regionach MUX-6, które nadaje te same stacje co MUX-5. Kanały TVP są też obecne na MUX-1 (TVP ABC) i MUX-8 (TVP Kobieta, TVP Kultura HD).

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 3,89 mln zł przychodów (z czego 2,042 mld zł z abonamentu rtv i rekompensaty) i dodatni wynik netto.

Dołącz do dyskusji: Kolejne kanały TVP w naziemnej telewizji na Litwie, będą także na ogólnokrajowym multipleksie

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl