SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kiedy dodatkowe kanały naziemne? „Z naszej strony nie ma pośpiechu”

We wrześniu miały wznowić nadawanie multipleksy eksperymentalne BCAST i Grupy MWE. Wnioski do UKE nadal są kompletowane, więc pozwoleń wciąż nie ma. - Z naszej strony nie ma pośpiechu, gdyż wciąż dużo ludzi nie ma telewizorów DVB-T2/HEVC - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

W skład MUX-u testowego BCAST wchodził m.in. Stars TV Article

Multipleksy eksperymentalne pojawiły się kilka lat temu w związku z przygotowaniami do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Przejście na DVB-T2/HEVC zakończyło się z końcem czerwca. Zmiany na razie nie objęły tylko MUX-3 i MUX-8. Urząd Komunikacji Elektronicznej zastanawiał się czy dalsze wydawanie pozwoleń na emisje próbne ma sens. Po konsultacjach z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji regulator uznał, że tak, ale zgody będą wydane za opłatą. Po kilkutygodniowej przerwie w Katowicach wznowiono emisję multipleksu TVS.

Urząd zgodził się także na emisję testową Telewizji Polskiej w Elblągu w starym standardzie DVB-T, która pozwoli na uruchomienie lokalnego pasma TVP3 w tym mieście. Za roczne pozwolenie nadawca publiczny zapłacił 61 tys. zł. Do końca czerwca, a więc jeszcze przed wprowadzaniem opłat, TVP otrzymała za darmo pozwolenia na działalność multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2/HEVC w niemal całym kraju.

Multipleksy BCAST i MWE wciąż nie wróciły

Choć MUX próbny TVS wznowił działanie, to nadal tak nie stało się z emisjami związanej z Polsatem spółki BCAST w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu (Polsat HD, Nowa TV HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl) oraz Grupy MWE w Katowicach i Szczecinie (Filmax, Junior Music, Nuta Gold, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV,  XtremeTV). - Na razie zgody wydano dla multipleksów TVP i TVS. Pozostałe postępowania (dla MWE i BCAST) jeszcze trwają - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

- BCAST planuje kontynuację emisji eksperymentalnych w miastach dotychczas obsługiwanych (Wrocław, Warszawa, Gdańsk). W lipcu wystąpiliśmy (Spółka) do UKE z wnioskami. Czekamy na potwierdzenie możliwości prowadzenia emisji oraz określenie warunków w zakresie dysponowania częstotliwościami. Po zaakceptowaniu wniosków i nowych warunków, spodziewamy się wznowienia usług w ciągu 2 tygodni, powinno to nastąpić we wrześniu - tłumaczyła na początku sierpnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamczyk, starszy specjalista ds. PR Cyfrowego Polsatu. Obecnie właściciel BCAST jest bardziej powściągliwy. - Jak zapadną jakieś decyzje, będziemy o nich informować - tłumaczy rzeczniczka Cyfrowego Polsatu Olga Zomer.

Multipleksy Winnickiego szykują się do przejścia na DVB-T2/HEVC

Decyzje nie zapadły, bo nadawcy wciąż nie dokończyli formalności. - Pracujemy nad uzupełnieniem załączników do wniosków na Szczecin i Katowice. Z naszej strony nie ma pośpiechu, gdyż wciąż dużo ludzi nie ma telewizorów DVB-T2/HEVC - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nadal 1,1 mln gospodarstw domowych nie ma tunerów lub telewizorów kompatybilnych z nowym standardem.

Twórca Grupy MWE informuje, że jego firma złożyła komplet dokumentów na emisję eksperymentalną w Amelinie koło Radomska. - To przygotowanie pod przełączenie MUX L3 do DVB-T2/HEVC. Najpierw rozpoczniemy emisję eksperymentalną w Amelinie i Katowicach, a potem stałą emisję w DVB-T2/HEVC z nowych obiektów nadawczych w Tomaszowie Mazowieckim, Częstochowie i okolicach Kamieńska - zdradza Winnicki. Większość multipleksów lokalnych nie musi na razie przechodzić na DVB-T2/HEVC. Decyzja jest więc w rękach ich operatorów. Winnicki wcześniej zdradził, że po zmianie standardu oferta programowa jego multipleksów może zostać poszerzona.

Dołącz do dyskusji: Kiedy dodatkowe kanały naziemne? „Z naszej strony nie ma pośpiechu”

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl