SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleks Telewizji Polskiej zmieni parametry

14 września zmieni się częstotliwość nadawania trzeciego multipleksu telewizji naziemnej. Dla części widzów może to oznaczać konieczność przestrojenia telewizorów i dekoderów. Zmiana dotyczy widzów, których odbiorniki odbierają sygnał z nadajnika Elbląg Jagodnik.

Article

Dla większości widzów zmiana częstotliwości nadawania nie spowoduje żadnych utrudnień w odbiorze kanałów Telewizji Polskiej. Telewizory podłączone do sygnału naziemnego telewizji cyfrowej automatycznie przestroją się na nową częstotliwość i odnajdą wszystkie programy TVP dostępne na trzecim multipleksie (TVP1, TVP2, TVP3 Olsztyn, TVP Sport, TVP Info i TVP Historia).

Widzowie, których odbiorniki nie dostroją się w sposób automatyczny, będą musieli uruchomić funkcję wyszukiwania kanałów w swoich telewizorach lub dekoderach i dostroić odbiór programów na nowej częstotliwości. Informacja w jaki sposób wyszukać dostępne programy znajdują się w instrukcji obsługi posiadanego sprzętu.

Nowe parametry MUX-3

Niedawno informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na nową emisję eksperymentalną TVP w Elblągu.TVP nie została zwolniona z opłaty, bo nie są to testy nowej technologii. Opłata wyniosła, zgodnie z rozporządzeniem, 61480 zł i została wniesiona z góry - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Teraz nadawca publiczny poinformował, że w Elblągu i okolicach dojdzie do zmiany częstotliwości, z której będzie nadawany MUX-3. Dotychczas był to kanał 23 (490 MHz). Od 14 września br. MUX-3 będzie dostępny z kanału 48 (690 MHz). Moc (12 kW) nie ulegnie zmianie. Nie zmieni się też polaryzacja, która pozostanie pozioma (H).

MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej nie zmienił standardu na DVB-T2/HEVC, jak to się stało z MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W marcu br. z wnioskiem o dalsze nadawanie w starym standardzie wystąpił do prezesa UKE minister spraw wewnętrznych i administracji. Szef MSWiA argumentował, ze MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania i nie powinno się zmieniać standardu podczas wojny na Ukrainie. Regulator zgodził się na emisję trzeciego multipleksu w starym standardzie do końca 2023 roku.

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że nieco ponad milion gospodarstw z naziemną telewizją cyfrową nie posiada telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Ich mieszkańcy są więc pozbawieni stacji telewizyjnych nadawanych na multipleksach, które objęła zmiana standardu. To TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Polo TV, Eska TV.

Dołącz do dyskusji: Multipleks Telewizji Polskiej zmieni parametry

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl