SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzyczne Radio z Jeleniej Góry dostępne w DAB+ w czterech miastach

W środę, 5 października Muzyczne Radio pojawiło się na multipleksie eksperymentalnym DABCAST w Warszawie, Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu. To oznacza, że lokalną stację z Jeleniej Góry słychać już w dziesięciu lokalizacjach w cyfrowym eterze.

- Godzinę temu dostałem wiadomość, że nasza stacja pojawiła się w testowych multipleksach DAB+ w kolejnych czterech lokalizacjach - powiedział nam w środę, 5 października po godz. 15 Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia.

Jak się dowiadujemy, do oferty multipleksu eksperymentalnego DABCAST - spółki BCAST należącej do Polsatu - dołączyło Muzyczne Radio z Jeleniej Góry. Słychać je w Warszawie na kanale 11B, w Katowicach na kanale 10B, w Gdańsku na kanale 5C i we Wrocławiu na kanale 12B.

Pod koniec lipca informowaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenia na emisję multipleksów eksperymentalnych DABCAST. MUX-y mogą działać do 1 lipca 2023 r.

Dziesięć lokalizacji DAB+ dla Muzycznego Radia

Od teraz poza Muzycznym Radiem w Warszawie w skład multipleksu wchodzą: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Muzo.FM. Wrocławski MUX obejmuje: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio RAM, katowicki - Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Muzo.FM, Radio Maryja, Radio Imperium; a dostępny w Trójmieście: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo.FM i Radio Norda FM.

Poza tymi czterema miastami Muzyczne Radio jest dostępne w cyfrowym systemie DAB+ w Szczecinie (na kanale 10A), w województwach małopolskim i podkarpackim (oba na kanale 10B), śląskim (na kanale 5B z dwóch nadajników), opolskim (na kanale 10C) oraz w Krakowie i okolicach (na kanale 9A).

Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów

Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W ostatnim czasie UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca uruchomiła emisję próbną w Krakowie.

W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.FM. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Zawieszony konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie września na wniosek nadawców zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nie zapadnie ona w tym roku.

W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.

Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.

Dołącz do dyskusji: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry dostępne w DAB+ w czterech miastach

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
i super radio z dobrą muzyką
odpowiedź
User
K.
kiedy kolejne miasta? za 10 lat? Mogliby włączyć przynajmniej we wszystkich miastach wojewódzkich
odpowiedź
User
Dizel
Cyfryzacja radia przez internet nie ma sensu. Nie mamy w Polsce pokrycia 100% powierzchni kraju dobrej jakości sygnałem sieci komórkowych, Ponadto warto sobie przypomnieć co się stało ze streamingiem niedawno podczas meczu Barcy z Bayernem. Dużo użytkowników i serwery padły. Budowa infrastruktury, która zagwarantuje nieograniczony dostęp do słuchania radia w całej Polsce to gigantyczne pieniądze i wiele lat. Duże sieci jak RMF czy ZET są przeciwne bo stracą poprzez DAB+ faktyczny dzisiejszy monopol FM jest ograniczony pod kątem ilości częstotliwości a w DAB+ już teraz na etapie testów widzimy mnóstwo nowych graczy. I torcik reklamowy się dla dużych graczy kurczy, dlatego protestują.
odpowiedź