SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 liderem w naziemnej telewizji cyfrowej. Ostro w dół TVN, Polsat i TV Puls

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w czerwcu br. w grupie 4+ była TVP1. Na trzecie miejsce awansowało TVP Info, które wyprzedziło TVN i Polsat. W grupie 16-49 na czele znalazł się Polsat - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Telewizor gotowy na DVB-T2/HEVC (fot. Adrian Gąbka)Article

W czerwcu 2022 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do czerwca 2021 roku zmniejszył się o 0,91 proc. i wyniósł 14,22 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,45 proc., po wzroście o 13,83 proc.

TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat

Podium uzupełnia kanał TVP Info, który zanotował udział na poziomie 9,55 proc., po wzroście o 48,06 proc. Stacja awansowała z piątej lokaty. Awans kanału wynika ze zwiększenia zainteresowania stacją, co nastąpiło w związku z wojną w Ukrainie.

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Polsat ze spadkiem udziału o 14,72 proc. do 8,11 proc.

Piąty był TVN, którego udział zmalał o 11,34 proc. do 6,10 proc. W czerwcu ub.r. stacja była czwarta.

Najwięcej zyskał kanał TVP Rozrywka, którego wynik względem czerwca 2021 roku poszedł do góry o 275 proc. do 0,45 proc. Kanał w zestawieniu był ostatni.

Z kolei najwięcej straciła będąca 18. w zestawieniu (po spadku z 13.) stacja TVP Sport. Jej udział zmalał o 34,27 proc. do 1,63 proc.

0,83 proc. udziału Wydarzenia24

25. miejsce zajął nowy kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku. Jego średni rynkowy udział w czerwcu br. wyniósł 0,83 proc.

Polsat na czele w 16-49

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w czerwcu 2022 roku pozycję lidera oglądalności w DVB-T zajął Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 8,65 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, spadek o 10,18 proc.

Udział drugiego TVN zmniejszył się o 4,16 proc. do 8,29 proc. Stacja awansowała z trzeciej lokaty. Podium uzupełnia TVP1 (8,11 proc., w dół o 14,99 proc.), która przed rokiem była wiceliderem.

Czwarta była TVP2 (7,36 proc., + 21,65 proc.). Stacja awansowała z miejsca piątego.

 

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej

Jak już informowaliśmy pod koniec czerwca w ostatnich województwach doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T/HEVC. Od końca marca zmiany wdrażano co miesiąc w kolejnych regionach. Dotyczyły tylko MUX-1 i MUX-2, gdzie nadają stacje komercyjne, w tym Polsat, TVN i TV Puls, ale już nie MUX-3 z kanałami TVP (zmiana nie objęła też MUX-8). Telewizja Polska dostała bowiem zgodę od MSWiA na dalsze nadawanie w starym standardzie do końca 2023 r. z powodu wojny w Ukrainie (na MUX-3 działa Regionalny System Ostrzegania).

Jak wynika z danych KIM, na obszarze objętym czwartym i ostatnim etapem przełączeń nastąpił jedynie 1-proc. wzrost poziomu przygotowania gospodarstw na nowy standard nadawania telewizji naziemnej -  z 65 proc. do 66 proc. - Wynik ten jest zbieżny z obserwowanymi już zachowaniami widzów w regionach objętych wcześniejszymi etapami przełączeń - podał Instytut.

Natomiast w całej Polsce w czerwcu 69 proc. gospodarstw domowych odbierających wyłącznie telewizję cyfrową było gotowych na odbiór telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. To o 2 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba domostw nie mających szans odbioru telewizji w nowym standardzie bez wymiany sprzętu spadła z 1,32 mln do 1,23 mln.

Czerwcowe wyniki Badania Założycielskiego pokazują, że zmiana standardu nadawania niezmiennie najsilniej kojarzy się z koniecznością zakupu nowego sprzętu. Wzrasta także wiedza dotycząca problemów z odbiorem telewizji (36 proc.) i wynikającą z niego koniecznością zakupu nowego telewizora (30 proc.).

W grupie gospodarstw, w których głowa domu, ma powyżej 60 lat istotnie wzrosła świadomość konieczności zakupu dekodera przystosowanego do nowego standardu i na koniec czerwca wynosi 42 proc.

O tym, że cały czas rośnie liczba osób korzystających z dopłaty na zakup dekodera lub telewizora dostosowanego do nowego standardu, świadczą dane podawane przez rząd. - Dotychczas pozytywnie rozpatrzono ponad 449 tys. wniosków o dofinansowanie dekoderów w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji, z czego zrealizowanych zostało ponad 370 tys. świadczeń - poinformował we wtorek minister w KPRM Janusz Cieszyński.

Dołącz do dyskusji: TVP1 liderem w naziemnej telewizji cyfrowej. Ostro w dół TVN, Polsat i TV Puls

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl